Przyczynek do nauki o wewnetrznym mięsieniu błony śluzowej (Historia masażu)
W styczniu 1895 r. w Nowinach Lekarskich nr 1 ukazała się informacja na podstawie artykułu docenta K. Laker´a z Grazu pt. Przyczynek do nauki o wewnetrznym mięsieniu błony śluzowej, zamieszczonego w Wiener medicinische Presse 1884, No.24.
Już dwukrotnie zdawaliśmy sprawę z prac Lakera i Bogd’ana, którzy donosili o wybornych skutkach osiągniętych mięsieniem błony śluzowej nosa w uporczywych sprawach chorobowych tegoż. Ponownie zabrał głos Laker w tej sprawie na zjeździe rzymskim, dodając jeszcze spostrzeżenia swe o skuteczności tego nowego sposobu leczenia w cierpieniach narządu słuchowego. Niezbędnem prawie stało mu się wewnętrzne mięsienie błony śluzowej w leczeniu zarówno przewlekłych chorób usznych, jak i ostrych zmian ucha środkowego. Ponieważ zmiany te prawie zawsze biorą początek z jamy noso-połykowej lub też z zaostrzenia się cierpienia przewlekłego tejże, to jest jasnem, że racyonalne leczenie także w ostrych chorobach ucha środkowego uwzględnić musi cierpienie podstawowe.
Jeśli przychodzi do wypociny w uchu środkowem i równoczesnego zamknięcia trąbki, to są rozmaite wskazane tu zabiegi, jak wdmuchiwanie powietrza, wprowadzenie cewnika, przekłucie błony bębenkowej, tylko sposobami usuwającymi chwilowe niebezpieczeństwo. Mięsienie wibracyjne jest natomiast bardzo stosownym sposobem do przyspieszania ustępywania ostrego cierpienia podstawowego i nietylko do otwierania trąbek; ale i do utrzymania ich otwartemi. Tyczy się to porówno zwykłych kataralnych zapaleń ucha środkowego, jak i ciężkich swoistych zapaleń ucha w ostrych chorobach wysypkowych. Na zarzuty, że dobre wyniki, jakie osiągnięto mięsieniem wibracyjnem, osiągnąćby było można także którymś z znanych dawniejszych sposobów leczenia, odpowiada Laker, że zna dostateczną ilość dokładnie spostrzeganych przypadków przewlekłych chorób błony śluzowej górnych dróg oddechowych, w których udało się mięsieniem błony śluzowej uzyskać znaczne polepszenie lub wyleczenie, podczas gdy u tych samych chorych rozmaite poprzednio znane sposoby, z wytrwałością i wprawną ręką stósowane, okazały się nieskutecznymi przeciw wieloletnim przykrym bardzo dolegliwościom.
Źródło tekstu:
Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007