WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Leksykon

 

 

 

 

 

 

O leksykonie

   Leksykon masażu i terminów komplementarnych jest encyklopedycznym serwisem informacyjno-edukacyjnym dla masażystów, fizjoterapeutów, kosmetyczek i terapeutów medycyny alternatywnej.
Jest to pierwsze opracowanie tego typu, zawierające terminy, hasła i definicje z zakresu oddziaływania masażu stosowanego w medycynie oficjalnej i nieoficjalnej.
    Masaż w obszarze medycyny oficjalnej, oparty na naukowych założeniach i potwierdzony przez liczne badania i doświadczenia, stanowi uzupełnienie wielu dyscyplin medycznych. Ma zastosowanie w rehabilitacji wszystkich układów organizmu człowieka, medycynie chorób wewnętrznych, lecznictwie uzdrowiskowym, medycynie sportu czy też w kosmetyce. Umiejscowienie masażu w tak obszernym zakresie działania świadczy o jego przydatności, skuteczności oraz potrzebie stosowania. W zakresie medycyny komplementarnej, która swoje działanie opiera na zrównoważeniu energii witalnej, będącej źródłem zdrowia, masaż zajmuje ważną pozycję. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za medycynę komplementarną uznaje się te formy leczenia, które zwykle znajdują się poza oficjalnym sektorem lecznictwa. Należą do nich: masaż punktowy chiński i japoński (akupresura), masaż energetyczny, masaże orientalne (np. polinezyjski, tybetański), akupunktura, refleksoterapia, aromaterapia, dotyk terapeutyczny (np. TFH), bioterapia, ziołolecznictwo czy chiropraktyka. Ogólnie rzecz biorąc, masaż klasyczny i jego odmiany (segmentarny i limfatyczny) również są zaliczane do praktyk komplementarnych, ale nie przeszkadza to, aby były stosowane i uznawane przez medycynę oficjalną. Rodowód medycyny akademickiej i masażu (klasycznego, punktowego i innych) wywodzi się z medycyny ludowej i w związku z tym te dwie dyscypliny muszą być ze sobą w ścisłym związku. Dynamiczny rozwój nauk medycznych pod koniec XIX i w XX wieku, głównie farmakologii i inżynierii genetycznej, spowodował odejście medycyny oficjalnej od holistycznego spojrzenia na pacjenta, podzielił w człowieku to co niepodzielne, traktując go jak klocki „LEGO”. Medycyna komplementarna stara się wypełnić lukę, która powstała w lecznictwie naukowym, i troszczy się o pacjenta, uwzględniając jego problemy socjalne, emocjonalne, duchowe oraz te, które dotyczą stanu fizycznego i psychicznego. Medycyna nieoficjalna nie powinna funkcjonować w oderwaniu od medycyny oficjalnej i odwrotnie, ponieważ będzie to wpływać negatywnie na procesy zdrowienia pacjenta. Medycyna komplementarna winna znacząco uzupełniać lecznictwo oficjalne. Współzależność obu dyscyplin medycznych można by porównać do układu autonomicznego sympatycznego i parasympatycznego czy też do form energii Qi: yang i yin, które działają niezależnie, przeciwstawnie, ale też się uzupełniają. Bez wzajemnego uzupełniania i oddziaływania na siebie niemożliwe byłoby utrzymanie równowagi (homeostazy) organizmu człowieka.
   Początek XXI wieku to dynamiczny rozwój ośrodków SPA i Wellness, w których poleca się szeroki wachlarz zabiegów oddziałujących na ciało i ducha człowieka, poprawiających jego samopoczucie, sprzyjających relaksowi, a także wspomagających zdrowie i urodę. W tym czasie pojawiło się w dziedzinie masażu wiele nowatorskich metod, zapanowała moda na masaże orientalne, a część metod przeżywa swój renesans. Pobyt w centrach rekreacji i piękności, w których oferuje się wszelkiego rodzaju zabiegi wodne, masaże ręczne i przyrządowe, przy spokojnej muzyce relaksacyjnej i aromatach olejków eterycznych, wpływa na pełen relaks, pogodny nastrój i pozwala odzyskać energię życiową. Obecnie stosowane zabiegi w kosmetyce i odnowie biologicznej są niejako kontynuacją zabiegów oferowanych już w czasach antycznych. Wchodzą w skład dzisiejszej terapii przeciwstarzeniowej – anti-aging, wpływają na spowolnienie fizjologicznego procesu starzenia się i na poprawienie jakości życia.
    W leksykonie zamieszczono 98 nazwisk osób żyjących i nieżyjących związanych naukowo i zawodowo z masażem. Kryterium doboru stanowiły: dorobek w kształtowanie historii masażu w kraju i na świecie, dorobek zawodowy i naukowy, publikacje książkowe, propagowanie różnych technik, metod i rodzajów masażu, masażyści (ludzie legendy), którzy kreowali określony styl masażu czy też organizowali szkoły masażu w Polsce.
   Mamy nadzieję, że leksykon będzie przydatny masażystom, fizjoterapeutom, trenerom odnowy biologicznej, lekarzom o specjalności rehabilitacji leczniczej, kosmetyczkom, studentom wydziałów fizjoterapii i wychowania fizycznego i terapeutom medycyny alternatywnej.

Zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją pod adresem mail redakcja@leksykonmasazu.pl