WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Kalendarium polskiej kosmetyki, kosmetologii, spa&welless w latach 1991-2005

Jeżeli ktoś z Państwa ma wiedzę o wydarzeniach związanych z historią kosmetyki, kosmetologii i Wellness&spa nie wykazanych w poniższym kalendarium, a chcecie Państwo uzupełnić o nowe wydarzenia, to prosimy przesłać je do naszej redakcji  na adres redakcja@leksykonmasazu.pl.

 1991
- powstaje prywatne Policealne Studium Kosmetyczne Anieli Goc w Poznaniu, posiadające uprawnienia szkoły publicznej. Szkoła kształci w zawodzie technik usług kosmetycznych, nauka odbywa się w trybie dziennym i zaocznym.

- zostaje założona firma kosmetyczna Marcon Avista w Wielgolas Duchnowski k.  Halinowa w województwie mazowieckim, specjalizująca się w produkcji kosmetyków, bazujących na naturalnych składnikach.

- ukazała się książka Anny Koźmińskiej-Kubarskiej pt. Zarys kosmetyki lekarskiej.

- została założona przez Hannę Łopuchow Laboratorium Farmaceutyczno-Kosmetyczne Femi w Gdańsku, produkujące kosmetyki naturalne wg własnych receptur.

- została założona firma Kulpol Cosmetics w Komornikach k. Poznania, produkująca perfumy, wody toaletowe, dezodoranty i płyny pielęgnacyjne do włosów.

- została założona przez Waldemara Ostrowskiego Firma Marion Kosmetyki w Gdyni, specjalizująca się w produkcji kosmetyków do włosów.

- powstało Przedsiębiorstwo Avicenna-Oil we Wrocławiu, produkujące olejki eteryczne.

1992

- Barbara Jaroszewska zarejestrowała pierwsze specjalistyczne czasopismo dla kosmetyczek Kosmetyka i Kosmetologia.

- powstaje Polskie Stowarzyszenie Kosmetyczne z siedzibą w Warszawie, którego pierwszym Prezesem została Barbara Jaroszewska.

- w kwietniu z inicjatywy Barbary Jaroszewskiej i Beaty Przybyszewskiej odbył się pierwszy Międzynarodowy Kongres Kosmetologiczny w Warszawie.

- powstaje Prywatna Policealna Szkoła Kosmetyczna w Łodzi, kształcącą w zawodzie technik usług kosmetycznych.

- ukazało się II wydanie książki Marii Kędry pt. Sekrety urody.

- powstaje Laboratorium Chemiczno-Farmaceutyczne Alba Thyment, następczyni polskiej firmy Alba i włoskiej Thyment, produkującej m.in. balsamy, oliwki i oleje przeznaczone do masażu skóry wymagającej specyficznej i intensywnej ochrony oraz kosmetyki pielęgnacyjne serii Balsamique®.

- powstało Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne w Warszawie, skupiające osoby, którym bliska jest idea aromaterapii i medycyny naturalnej, wykorzystującej w procesie wspomagającym leczenie, właściwości naturalnych olejków eterycznych.

- zostało zarejestrowane Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości w Warszawie, skupiające krajowych i międzynarodowych producentów branży kosmetycznej i środków czystości.

- została założona firma rodzinna Dramers w Rabowicach k. Swarzędza, produkująca dezodoranty i lakiery do włosów.

- została założona przez Stanisława Pielę Firma Sylveco w Stobiernej k. Rzeszowa, produkującą kosmetyki naturalne, zawierające ekstrakt z kory brzozy, przeznaczone dla skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

1993
- na prośbę kosmetyczek pracujących już w zawodzie Barbara Jaroszewska zorganizowała roczny zaoczny kurs teoretyczny, obejmujący zagadnienia dwuletniego studium kosmetycznego. Kurs kończył się egzaminem eksternistycznym w szkole państwowej, po którym kosmetyczki otrzymywały tytuł Technika Usług Kosmetycznych.

- ukazała się książka Rene Koch pt. Twoje zmysły i piękno. Poradnik dla kobiet

- ukazał się 1. numer czasopisma Kosmetyka i kosmetologia, którego pomysłodawcą i pierwszym redaktorem naczelnym była Barbara Jaroszewska

- Laboratorium Kosmetyczne Dr Ireny Eris przyjmuje strategię działania na kolejne lata, obejmującą budowanie marki w czterech kierunkach: Centrum Naukowo-Badawcze, Kosmetyki, Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris i Hotele SPA.

- powstała Firma Kosmetyczna PharmaCF w Niepołomicach k. Krakowa, produkująca kosmetyki pielęgnacyjne i zapachowe.

- została założona Firma Bamer we Włocławku, produkująca olejki eteryczne i kompozycje zapachowe.

- została założona przez dr Romana Dudę firma rodzinna Bio-Galen w Szańcu k. Buska Zdroju, produkującej kosmetyki do kąpieli i aromaterapii spa wg własnych receptur. Dr Duda pierwszy w Polsce opracował recepturę kosmetyków opartych na bazie wody siarczkowej nadając im nazwę Kosmetyków Uzdrowiskowych Dra Dudy TM.

- powstała Firma Vitberg w Nowym Sączu, produkująca poduszki i fotele do masażu, lóżka przeciwodleżynowe i masujace, aparaty do kąpieli perełkowych.


1994
- powstaje Publiczna Policealna Szkoła Kosmetyczna i Prywatna Policealna Szkoła Kosmetyczna w Łodzi. Szkoła prywatna posiada uprawnienia szkoły publicznej, absolwenci otrzymują tytuł Technik Usług Kosmetycznych.

- ukazała się książka Jadwigi Owczarczyk pt. Młodość i uroda na długie lata. Zarys nowoczesnej kosmetyki.

- ukazała się książka Andrzeja Szymańskiego pt. Kosmetyka naturalna i terapia skóry.

- 19 maja powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie, będące  Sekcją Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, obecnie Oddział PTL.

- powstało Laboratorium Kosmetyczne Floslek w Warszawie z własnym Laboratorium R&D, które opracowało receptury dwóch pierwszych dermokosmetyków. W 2009 roku wprowadzono podział oferty na dwie marki: Floslek Pharma na rynek farmaceutyczny i zielarski oraz Floslek Laboratorium na rynek drogeryjny.

- została założona przez Jolantę Zwolińską Firma Kosmetyczna Dermika w Warszawie, produkująca kosmetyki do twarzy i ciała najnowszej generacji. 

- została założona spółka cywilna Viola-Duo w Gliwicach, która powstała w wyniku prywatyzacji oddziału produkcji kremów państwowego przedsiębiorstwa Fabryki Kosmetyków Viola, produkującej krem F-18 z witaminą F dla niemowląt.

1995
- Barbara Jaroszewska otwiera własne prywatne Policealne Studium Kosmetyczne w Warszawie. Szkoła kształci w trybie dziennym i zaocznym. Studium posiada uprawnienia szkoły publicznej. Absolwentki studium otrzymują tytuł Technika Usług Kosmetycznych.

- powstaje w Krynicy-Zdroju pierwsze w Polsce SPA założone prze Dr Irenę Eris,  które było połączeniem bazy hotelowej z Kosmetycznym Instytutem Dr Irena Eris.

- ukazał się 1. numer dwumiesięcznik kosmetyki profesjonalnej Lne&spa, uznawany za najlepszy branżowy tytuł kosmetyczny, stanowiący ważne kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty związanego z branżą kosmetyczną.

- ukazała się książka Marii Lange-Ernst pt. Kosmetyki naturalne.

- została założona przez Tadeusza Maronę firma Marona  Enterprise  w Chrzanowie, produkująca  kosmetyki, m.in. kremy  do  rąk.

- została założona przez Janusza Bukowskiego Firma Kosmet Sara w Pruszkowie, produkująca miękkie kredki kosmetyczne w oprawie z wyselekcjonowanego drewna.

- powstała firma Feniks Cosmetics z siedzibą w Szczecinie, produkującą szeroką gamę kosmetyków pod marką Christopher Dark, m.in. wody perfumowane, toaletowe, po goleniu i dezodoranty.

- powstała firma kosmetyczna A.T.W. Products w Warszawie, specjalizująca się w produkcji naturalnych dermokosmetyków z wyciągami ze świeżych roślin.

1996

- została założona przez Marię Ewę Dziewulską Międzynarodowa Szkoła Charakteryzacji w Warszawie. Obecnie jest to Policealna Szkoła Charakteryzacji, Wizaż i Stylizacji, której  właścicielem i dyrektorem jest Remigiusz Dziewulski - charakteryzator, współtwórca szkoły i kontynuator dzieła swojej matki. Studium działa pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i pod patronatem Artdeco, światowego lidera profesjonalnych kosmetyków dla charakteryzatorów i wizażystów. Szkoła od roku 2000 roku prowadzi warsztaty dla wydziałów: Reżyserii i Sztuki Operatorskiej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Programy nauczania wszystkich kierunków są dostosowane do aktualnych standardów i potrzeb rynku pracy w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

- została założona przez Patricię Popławską Firma CLARENA we Wrocławiu, produkującą kosmetyki profesjonalne dla gabinetów kosmetycznych oraz zaopatrująca je w specjalistyczny sprzęt do zabiegów i urządzenia do mikropigmentacji.

- w dniach 12-13 października odbyły się w Warszawie 1. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 1996.

- została założona przez Olafa i Monikę Tabaczyńskich Akademia Wizażystyki Maestro w Poznaniu, jako placówka doradczo-szkoleniowa z zakresu kreacji wizerunku, stylizacji oraz makijażu. Akademia funkcjonuje na podstawie Międzynarodowej Licencji Git Vare - uprawniającej do nadawania tytułów - Make up Artist, Visage Consultant, Colour Consultant i Stylist. W 2005 roku została wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.1997
- ukazała się książka Margit Rudiger i  Sabine Haberlein pt. Piękne ciało bez cellulitis. Newralgiczne miejsca.

- ukazała się książka A. Krupskiej-Śliwiak i K. Rożnowskiej pt. Uroda twarzy.

- powstało Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona w Krakowie, produkujące kosmetyki do pielęgnacji włosów i ciała.

- została założona firma Eveline Cosmetics w Lesznowoli k. Warszawy, produkująca kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy i ciała oraz włosów, kosmetyki kolorowe i upiększające oraz ochrony przeciwsłonecznej.

- zostały otwarte na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Łodzi Studia Kosmetologiczne. Uchwałą Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z dnia 1 lipca 2004 roku Wyższe Zawodowe Studia Kosmetyczne zostały przekształcone w Oddział Kosmetologii Wydziału Farmaceutycznego i od roku akademickiego 2005/2006 prowadzone są studia pierwszego i drugiego stopnia w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym.

- w dniach 22-23 lutego odbyły się w Warszawie 2. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 1997.
 

- w dniach  3-4 października w Gdańsku odbyły się 1. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 1998
Program m. in.: - I Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 1998, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 1998, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 1999, - URODA 1998, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów.

 

- w dniach 11-12 października odbyły się w Warszawie 3. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 1997.

 

 

1998
- w dniach 21-22 lutego odbyły się w Warszawie 4. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 1998.

- w dniach 14-15 marca w Warszawie odbyły się 1. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 1998.

- w dniach  3-4 października w Gdańsku odbyły się 1. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 1998
Program m. in.: - I Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 1998, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 1998, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 1999, - URODA 1998, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów

- w dniach 10-11 października odbyły się w Warszawie 5. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 1998.
 


1999
- ukazała się książka Sławomiry Jurkowskiej pt. Surowce kosmetyczne.

- ukazała się książka Wiesława Malinki pt. Zarys chemii kosmetycznej.

- ukazała się książka pt. Encyklopedia Kosmetyki, pod redakcją Jacka Arcta.

 

- z inicjatywy grupy dermatologów od lat zainteresowanych problemami estetycznymi skóry zostało powołane Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

- ukazał się 1. numer dwumiesięcznika Dermatologia Estetyczna, adresowany do dermatologów, dermatochirurgów i kosmetologów. Zakres tematyczny magazynu obejmuje choroby skóry, dermatochirurgię, lekarskie zabiegi kosmetologiczne, pielęgnację skóry, fotodermatologię, diagnostykę, psychodermatologię, farmakologię / kosmetologię. Magazyn wydawany jest pod patronatem Sekcji Dermatologii Estetycznej oraz Sekcji Dermatochirurgii Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

- zostało założone przez Marzenę Dalecką Studium Wizażu i Stylizacji we Wrocławiu, będącą szkołą policealną, wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, kształcącą przyszłych wizażystów i stylistów. Na przełomie 2004 i 2005 roku Studium poszerzyło się o Wydział Kosmetyczny, a w 2007 roku powstało Centrum Kształcenia Praktycznego, które do dziś oferuje szeroką paletę specjalistycznych kursów.

- powstaje Szkoła Kosmetyczna mgr Iwony Tomas w Łodzi, będącą szkołą policealną, wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Oferuje naukę na kierunkach: pielęgnacja twarzy i ciała – Wellness&SPA, stylizacja paznokci oraz fryzjerstwo. Nauka odbywa się w systemie stacjonarnym i zaocznym.

- powstaje Policealne Studium Kosmetyczne dla Dorosłych w Ostrołęce, posiadające uprawnienia szkoły publicznej. Celem Studium jest przygotowanie profesjonalnej kadry do pracy w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, firmach kosmetycznych, salonach piękności oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

- z inicjatywy Andrzeja Czamary powstała Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu, która została wpisana do rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych w dniu 24 maja. W kolejnych latach uczelnia uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Kosmetologia.

- zostały otwarte Studia Kosmetologiczne na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum w Bydgoszczy. W ramach Wydziału została utworzona Katedra Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej. Prowadzone są studia pierwszego i drugiego stopnia w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym.

- powstała Szkoła Wizażu i Stylizacji Anity Folaron w Poznaniu. Właścicielami Szkoły są Anita i Ireneusz Folaron, którzy opracowali autorski program nauczania w zawodzie Wizażysta, co przyczyniło się do powstania w 2006 roku nowego zawodu Wizażysty i stworzenia standardów egzaminacyjnych.

- powstała Firma Stara Mydlarnia we Wrocławiu, produkująca mydła glicerynowe, sole, żele i olejki do kąpieli, balsamy do ciała oraz wszelkiego rodzaju akcesoria mydlane.

- w dniach 27-28 lutego odbyły się w Warszawie 6. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 1999.

- w dniach 13-14 marca w Warszawie odbyły się 2. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 1999.

- w dniach 2-3 października w Gdańsku odbyły się 2. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 1999
Program m. in.: - II Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 1999, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 1999, - I Mistrzostwa Makijażu Kobiety Dojrzałej, pod patronatem Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej Jolanty Wagner, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 2000, - URODA 1999, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów

- w dniach 16-17 października odbyły się w Warszawie 7. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 1999.
 

2000
- 3 kwietnia z inicjatywy Anieli Goc, założycielki Policealnego Studium Kosmetycznego w Poznaniu zostaje powołana Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu.

- z inicjatywy Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie, powstała Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia,  jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na dobrze wykształconych specjalistów z dziedziny kosmetologii.

- powstaje prywatne Międzynarodowe Policealne Studium Kosmetyczne w Krakowie. Organem prowadzącym jest Dalkrak Centrum Kształcenia Sp.z o.o. reprezentowana przez Prezesa Zarządu mgr Ewę Podobińską. Szkoła kształci w zawodzie technik usług kosmetycznych, nauka odbywa się w trybie dziennym i zaocznym.

- powstaje Izba Zielarsko-Medyczna i Drogeryjna, będąca kontynuatorem Stowarzyszenia Drogistów Polskich, stawiająca sobie za podstawowe cele: odbudowę szeroko pojmowanego rynku zielarskiego, upowszechnienie produkcji artykułów roślinnych i włączenie jej w całokształt zagadnień drogistowskich.

- ukazała się książka Edwarda Claflina (red.) pt. Sekrety wiecznej młodości.

- w dniach 26-27 lutego odbyły się w Warszawie 8. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 2000.

- w dniach 11-12 marca w Warszawie odbyły się 3. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 2000.

- w dniach 13-14 maja odbyły się w Krakowie 1. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach  30 września i 1 października w Gdańsku odbyły się 3. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 2000
Program: - III Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 2000, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 2000, - II Mistrzostwa Makijażu Kobiety Dojrzałej, pod patronatem Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej Jolanty Wagner, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 2001, - URODA 2000, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów

- w dniach 14-15 października odbyły się w Warszawie 9. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 2000.

- w dniach 11-12 listopada odbyły się w Krakowie 2. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa


2001
- ukazała się książka Sławomiry Jurkowskiej pt. Tezaurus: substancje czynne pochodzenia roślinnego wykorzystywane w kosmetykach.

- ukazała się książka Alicji Marzec pt. Chemia kosmetyków.

- ukazała się książka Władysława S Brud i Ryszarda Glinki pt. Technologia kosmetyków.

- ukazał się 1. numer Kosmetyki Profesjonalnej, jako biuletyn targowy, a od lutego 2006 roku pismo ukazuje się jako kwartalnik branżowy wysyłany bezpłatnie do salonów kosmetycznych. W magazynie znajdują się artykuły poświęcone pielęgnacji twarzy i ciała, zdrowiu, prezentowane są opisy zabiegów i wywiady z osobowościami branży kosmetycznej.

- została założona Firma Stapiz - Profesjonalne Kosmetyki Fryzjerskie w Sulejówku, produkująca kosmetyki do włosów, m. in. szampony, balsamy, maski, rozjaśniacze i produkty do stylizacji włosów.

- zostaje założona przez Mirosława Kłopotowskiego firma Editt Cosmetics w Falentach Nowych k. Warszawy, produkująca kosmetyki kolorowe do makijażu i pielęgnacyjne do twarzy i ciała.

- powstaje Policealna Szkoła Kosmetyczna Tessa w Głogowie, będącą szkołą niepubliczną, posiadającą uprawnienia szkoły publicznej. Nauka odbywa się w systemie dziennym i zaocznym, trwa 4 semestry i kończy się egzaminem z przygotowania zawodowego. Absolwent otrzymuje tytuł technika usług kosmetycznych.

- w dniach 24-25 lutego odbyły się w Warszawie 10. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 2001.

- w dniach 10-11 marca w Warszawie odbyły się 4. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 2001.

- w dniach 12-13 maja odbyły się w Krakowie 3. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach  29-30 września w Gdańsku odbyły się 4. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 2001
Program m. in.: - IV Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 2001, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 2001, - III Mistrzostwa Makijażu Kobiety Dojrzałej, pod patronatem Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej Jolanty Wagner, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 2002, - URODA 2001, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów

- w dniach 13-14 października odbyły się w Warszawie 11. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 2001.

- w dniach 10-11 listopada odbyły się w Krakowie 4. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach 17-18 listopada w Sosnowcu odbył się 1. Festiwal Hair Fair & Beauty Fair


2002
- 6 sierpnia w Krakowie została powołana Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, kształcąca m.in. na kierunku kosmetologii. Założycielem Uczelni jest Dalkrak Centrum Kształcenia sp. z o.o., która od sierpnia 2000 roku prowadzi również Międzynarodowe Policealne Studium Kosmetyczne w Krakowie.

- ukazała się książka Alicji Noculak-Palczewskiej pt. Kosmetyki z mojego ogródka.

- 26 lutego zostało zarejestrowane Polskie Towarzystwo Kosmetologów w Warszawie.

- powstało Laboratorium Kosmetyczne AS w Rzeszowie, które początkowo zajmowało się opracowywaniem receptur, technologii, dokumentacji technicznej dla zewnętrznych firm kosmetycznych produkcyjnych w Polsce. Obecnie Laboratorium poszerzyło działalność o sprzedaż surowców kosmetycznych i kompozycji zapachowych.

- w październiku ukazał się 1. numer kwartalnika Medycyna Estetyczna i Przeciwstarzeniowa, poświęcony dynamicznie rozwijającej się medycynie estetycznej oraz profilaktyce zdrowotnej.

- została zarejestrowana firma farmaceutyczno-kosmetyczna Scan-Anida w Krakowie, produkująca farmaceutyki, kosmetyki pielęgnacyjne oraz świadcząca usługi produkcyjne.

- w dniach 23-24 lutego odbyły się w Warszawie 12. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 2002.

- w dniach 9-10 marca w Warszawie odbyły się 5. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 2002.

- w dniach 11-12 maja odbyły się w Krakowie 5. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach  28-29 września w Gdańsku odbyły się 5. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 2002
Program m. in.: - V Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 2002, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 2002, - IV Mistrzostwa Makijażu Kobiety Dojrzałej, pod patronatem Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej Jolanty Wagner, - 1. Pomorskie Forum Kosmetologiczne, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 2003, - URODA 2002, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów

- w dniach 12-13 października odbyły się w Warszawie 13. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 2002.

- w dniach 9-10 listopada odbyły się w Krakowie 6. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach 16-17 listopada w Sosnowcu odbył się 2. Festiwal Hair Fair & Beauty Fair

- w dniu 1 grudnia w Warszawie odbył się 1. Międzynarodowy Kongres Pielęgnacji Paznokci Dłoni i Stóp.


2003

- została powołana Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku,  która swoją działalność rozpoczęła w roku akademickim 2003/2004 od kształcenia na kierunku kosmetologii.

- z inicjatywy Sławomira Prentkiego powstaje pierwsza z sieci Szkół Policealnych Kosmetyczno – Fryzjerskich Akademie Prenier. Właścicielem międzynarodowego ośrodka szkoleniowego jest spółka Ecal Polska. W ofercie są kursy i szkolenia w zawodzie: kosmetyczka, fryzjer, stylista paznokci, masażysta, wizażysta.

- ukazał się 1. numer polskiej edycji francuskiego czasopisma kosmetycznego Cabines,  przekazujący informacje o światowych nowościach kosmetycznych.

- powstała firma Verona Products Professional w Andrzejowie Duranowskim k. Sochaczewa, specjalizująca się w produkcji kosmetyki kolorowej i zapachowej, produktów do pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji włosów oraz pielęgnacji ciała.

- powstaje Policealne Studium Kosmetyki Naturalnej w Gdańsku, będącą szkołą niepubliczną, posiadającą uprawnienia szkoły publicznej, kształcąca w zawodzie technik usług kosmetycznych.

- została założona przez Jolantę Wagner Europejska Akademia Estetyki Artystycznej w Warszawie, kształcąca specjalistów, przyszłych mistrzów, kreatorów i wizjonerów makijażu i wizażu. Nauka w akademii prowadzona jest wyłącznie w systemie zaocznym wg autorskich programów założycielki akademii, opracowanych specjalnie dla EAEA. Zajęciom z makijażu towarzyszy podręcznik Jolanty Wagner Jak zostać wizażystą doskonałym.

- ukazała się książka Sławomiry Jurkowskiej pt. Produkty kosmetyczne.

- ukazała się książka Sławomiry Jurkowskiej i Aleksandry Rusin pt. Wybrane zagadnienia z biologii komórki: Aspekty kosmetologiczne.

- została założona firma Bardo-Med w Krakowie, specjalizująca się w produkcji i dystrybucji sprzętu do rehabilitacji, fizjoterapii, kardiologii, ginekologii, sprzętu kosmetycznego oraz SPA & Wellness.

- w dniach 22-23 lutego odbyły się w Warszawie 14. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 2003.

- w dniach 8-9 marca w Warszawie odbyły się 6. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 2003.

- w dniach 10-11 maja odbyły się w Krakowie 7. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach 4-5 października w Gdańsku odbyły się 6. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 2003
Program m. in.: - VI Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 2003, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 2003, - V Mistrzostwa Makijażu Kobiety Dojrzałej, pod patronatem Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej Jolanty Wagner, - 2. Pomorskie Forum Kosmetologiczne, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 2004, - URODA 2003, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów

- w dniach 11-12 października odbyły się w Warszawie 15. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 2003.

- w dniach 8-9 listopada odbyły się w Krakowie 8. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach 22-23 listopada w Sosnowcu odbył się 3. Festiwal Hair Fair & Beauty Fair

- w dniu 7 grudnia w Warszawie odbył się 2. Międzynarodowy Kongres Pielęgnacji Paznokci Dłoni i Stóp


2004

- Barbara Jaroszewska opracowała masaż kosmetyczny twarzy, szyi i dekoltu, który przedstawiła w pierwszym wydaniu książki pt. Kosmetologia.
 
- Piotr Szczotka opracował autorski masaż po iniekcji toksyny botulinowej, wchodzący w skład terapii anti-aging. Należy on do zabiegów specjalistycznych, jest stosowany w kosmetyce i medycynie estetycznej w celu zmniejszenia zmarszczek i spowolnienia procesu starzenia się twarzy i szyi. Masaż po iniekcji toksyny botulinowej spełnia funkcje: diagnostyczną, relaksacyjną i odnawiającą.

- ukazała się książka Richarda E. Fitzpatricka pt. Laserowa chirurgia kosmetyczna. Redaktor wydania polskiego - Andrzej Kaszuba.

- ukazała się książka Walji Hasnain pt. DHEA eliksir młodości.

- ukazała się książka Barbary Jaroszewskiej pt. Kosmetologia.

- 24 listopada został zarejestrowany Polski Związek Fitness & Wellness w Gdyni,  zrzeszający właścicieli klubów sportowych, centrów fitness i wellness, właścicieli obiektów sieci SPA oraz hoteli i pensjonatów z usługami fitness i wellness.

- zostały otwarte Studia Kosmetologiczne na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prowadzone są studia pierwszego i drugiego stopnia w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym.

- zostały otwarte Studia Kosmetologiczne na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu. Prowadzone są studia pierwszego i drugiego stopnia w trybie dziennym i zaocznym.

- w dniach 28-29 lutego odbyły się w Warszawie 16. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 2004.

- w dniach 13-14 marca w Warszawie odbyły się 7. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 2004.

- w dniach 8-9 maja odbyły się w Krakowie 9. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach 28-30 maja w Warszawie odbyły się Międzynarodowe Targi Perfumerii i Kosmetyki - Międzynarodowy Kongres Kosmetologiczny Intercharm Polska 2004
Honorowy gość Kongresu dr Irena Eris wygłosiła inauguracyjny wykład pt Badania in vitro i in vivo oraz ich znaczeniu dla rozwoju kosmetologii.
Program m. in.: Kosmetyka XXI wieku
Perspektywy rozwoju medycyny estetycznej i kosmetyki - wizja przyszłości - dr n. med. Andrzej Ignaciuk,  - Fizjoterapia l kosmetologia estetyczna - Dominique Redureau (Francja), - Dostępne formy toksyny botulinowej. Zastosowanie i porównanie. Komplikacje po zastosowaniu implantów twarzy - dr n. med. Luc Dewandre (USA), - Jak osiągnąć najlepsze efekty w mezoterapii. Jak uniknąć komplikacji po zabiegach. Techniki mezoterapii na obszar wokół oczu - Tatyana Popova (Rosja), - Reklama w salonach kosmetycznych - Maxim Sergeev (Rosja), - Pielęgnacja twarzy: techniki chiroplastyczne (drenaż limfatyczny) - Pascal Coche (Francja), - Peelingi chemiczne - Christina Zehavi (Izrael), - Masaż antycelulitowy - Tiyna Orasmyae (Francja), - Uwarunkowania prawne kosmetyki w Polsce po l maja 2004 na tle regulacji prawa Unii Europejskiej - wybrane zagadnienia – dr n. praw. Beata Pachuca, - Jak budować markę gabinetu - Badanie poziomu satysfakcji klienta gabinetu kosmetycznego i budowanie jego lojalności – dr psych. Beata Pachnowska, - Reklama w salonie kosmetycznym – Maxim Sergeey (ROSJA), - Organizacja nowoczesnego gabinetu kosmetycznego – Julita Dąbrowska, - Wizualizacja w biznesie – Olaf Tabaczyński.- w dniach  2-3 października w Gdańsku odbyły się 7. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 2004
Program m. in.: - VII Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 2004, - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 2004, - VI Mistrzostwa Makijażu Kobiety Dojrzałej, pod patronatem Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej Jolanty Wagner, - 3. Pomorskie Forum Kosmetologiczne, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 2005, - URODA 2004, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów.

- w dniach 8-9 października odbyły się w Warszawie 17. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 2004.


- w dniach 6-7 listopada odbyły się w Krakowie 10. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach 20-21  listopada w Sosnowcu odbył się 4. Festiwal Hair Fair & Beauty Fair

- w dniu 5 grudnia w Warszawie odbył się 3. Międzynarodowy Kongres Pielęgnacji Paznokci Dłoni i Stóp.


2005

- ukazał się 1. numer miesięcznika Beauty Forum Edycja Polska, czasopismo międzynarodowe, branżowe dla profesjonalnych kosmetyczek i kosmetologów.

- na wniosek Rektora Małopolskiej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Krakowie Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadaje  Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej im. Józefa Dietla z siedzibą w Krakowie uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku Kosmetologia.

- na wniosek Rektora Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadaje Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu z siedzibą w Bydgoszczy uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku Kosmetologia.

- ukazała się książka Barbary Jaroszewskiej pt. Kosmetyka dawniej i dziś.

- ukazała się książka Eugenii Murawskiej-Ciałowicz i  Marcina Zawadzkiego pt. Higiena. Podręcznik dla studentów wydziałów kosmetologii.

- ukazała się książka Małgorzaty Kłeczek i Marii Machińskiej pt. Eliksiry młodości.

- ukazała się książka Anny Kołodziejczak i  Barbary Czernickiej-Kupras pt. Cera tłusta to nie problem. Poradnik kosmetyczny.

- została założona firma Fitnesswell® w Słupsku, produkująca wysokiej klasy aluminiowe składane stoły do masażu oraz sprzęt fitness, do kompleksowego wyposażenia klubów fitness, salonów SPA i gabinetów odnowy biologicznej.- została założona firma Fitnesswell® w Słupsku, produkująca wysokiej klasy aluminiowe składane stoły do masażu oraz sprzęt fitness, do kompleksowego wyposażenia klubów fitness, salonów SPA i gabinetów odnowy biologicznej.
 
- w dniach 26-27 lutego odbyły się w Warszawie 18. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Wiosna 2005.

- w dniach 12-13 marca w Warszawie odbyły się 8. Międzynarodowe Targi Kosmetyczne & Kongres Beauty Forum 2005.

- 13 marca w Warszawie odbyło się 1. Forum Kosmetyki Naturalnej, SPA & Wellness Estetyka Natura 2005
Forum adresowane było do salonów kosmetycznych, ośrodków odnowy biologicznej, Spa & Wellness, inwestorów, handlowców, kosmetyczek i kosmetologów, przedstawicieli firm, kadr szkół kosmetycznych, uczniów, biur podróży oraz wszystkich klientów zainteresowanych odnową biologiczną. Na forum prezentowane są światowe nowości, nowe zabiegi, produkty specjalistyczne i aparatura, kosmetyka naturalna, bio i organic, żywność ekologiczna.
Program m.in.: – nowości kosmetyczne, - produkty dla SPA & Wellness, - terapie, diety odmładzające, nutrikosmetyki, - Degustacje i zabiegi na stoiskach. Finały 4 konkursów: ZŁOTA PIECZĘĆ NATURY – Najlepszy Kosmetyk Naturalny, - ZŁOTA PIECZĘĆ – NUTRIKOSMETYK – Najlepszy Suplement Diety Wspomagający Pielęgnację, - wSPAniałe SPA – Najlepszy Ośrodek Odnowy Biologicznej w Polsce.


- w dniach 14-15 maja odbyły się w Krakowie 11. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa.

- w dniach 1-2 października w Gdańsku odbyły się 8. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie Uroda 2005
Program m. in.: - Konkurs o tytuł Najlepszego Salonu Piękności Województwa Pomorskiego ELITE URODA SALON 2005, - VII Mistrzostwa Makijażu Kobiety Dojrzałej, pod patronatem Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej Jolanty Wagner, - Pokazy fryzjerskie TRENDY 2006, - 4. Pomorskie Forum Kosmetologiczne, - Maraton FITNESS DANCE, - VIII Polskie Mistrzostwa w zdobieniu Paznokci NAIL ART POLAND 2005, - URODA 2005, - Konkurs Mercurius Gedanensis na najlepszy produkt targów.

- w dniach 15-16 października odbyły się w Warszawie 19. Międzynarodowe Targi Kosmetyki Profesjonalnej Salon Jesień 2005.

- w dniach 12-13 listopada odbyły się w Krakowie 12. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne Lne & spa

- w dniach 19-20  listopada w Sosnowcu odbył się 5. Festiwal Hair Fair & Beauty Fair

- w dniach 4 grudnia w Warszawie odbył się 4. Międzynarodowy Kongres Pielęgnacji Paznokci Dłoni i Stóp

 

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii