WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Ciekawostki o masażu i kosmetologii

 

    W leksykonie masażu przedstawiono ciekawe wydarzenia, okoliczności, dowcipy o masażach i masażystach oraz dziwne zabiegi z dziedziny kosmetologii i kosmetyki.

    Jeżeli chcecie Państwo zamieścić ciekawe wydarzenie o masażu, które nie jest jeszcze zamieszczone to proszę przesłać na adres redakcja@leksykonmasazu.pl.

 

 

1924

 

- fiński biegacz Paavo Johannes Nurmi był pierwszym zawodnikiem, który podczas nowożytnych igrzysk olimpijskich w Paryżu korzystał z usług masażysty, który ugniatał i oklepywał mu mięśnie kończyn dolnych przez 20 minut. Masowanie odbywało się między bieganiem na 1500m a 5000m. W obu biegach Nurmi zdobył złote medale, ustanawiając przy tym dwa rekordy świata.

 

 

 

 

 

 

 

1933
 

- Tygodnik Cyrulik Warszawski nr 3 zamieścił notatkę pt. Kuracja.
Lekarz wysłał pana Kanarientvogla na cztery tygodnie do sanatorium, gdzie pacjent miał brać codziennie nacierania zimną wodą.
Po powrocie do domu pan Kanarientvogel opowiadał znajomym o zabiegach leczniczych.
- ...No, ale nie przypuszczałem, że jestem aż tak brudny!

 

- Tygodnik Cyrulik Warszawski nr 37 zamieścił notatkę pt. Masaż.
Stary kuracjusz (waga ponad 200 funtów) mówił mi:  Co rano przychodził do mnie masażysta i przez półtorej godziny męczył się nade mną. W rezultacie miałem wilczy apetyt i zjadałem cztery razy tyle, co zwykle. Przybywało mi na wadze. Umówiłem się tedy z kilkoma przyjaciółmi, że będę do nich przychodził każdego rana, ażeby ich masować. W ten sposób pracowałem codziennie od rana do południa.
W ciągu tygodnia ubyło mi osiem funtów. Stad morał: Masaż jest świetnym środkiem odtłuszczającym, lecz nie należy wzywać masażysty, tylko samemu masować.

 

 

 

1940-1945- Felix Kersten (1898-1960), „obywatel świata”, mieszkający w Rosji, Estonii, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Holandii, być może jest jednym z najbardziej niedocenianych bohaterów II wojny światowej. W latach 30-tych XX wieku był masażystą holenderskiej rodziny królewskiej, a od 1940, po wkroczeniu Wehrmachtu do Holandii, został osobistym masażystą szefa SS Heinricha Himmlera. Kersten stosował u Reichsfuhrera masaż tybetański, nazywany przez niego terapią nerwową. Masaże "magicznych dłoni" były jedynym wybawieniem od dolegliwości, które dokuczały Himmlerowi, dlatego też nalegał on, by Kersten cały czas był w jego najbliższym otoczeniu. Przebywając na co dzień z Reichsfuhrerem, w krótkim czasie zdobył jego zaufanie, dzięki czemu był dobrze poinformowany o sytuacji Rzeszy. Kersten umiał tak na niego wpłynąć, że zdołał przekonać Himmlera do zmiany planów w stosunku do milionów ludzi skazanych na śmierć w obozach koncentracyjnych.
 

 

 

 

2003

 

- Ukazało się polskie wydanie książki John H.Waller pt. Doktor Diabła (Devil`s doctor).
Interesująca, wręcz zaskakująca historia Felixa Kerstena, osobistego masażysty Himmlera, który wykorzystując lecznicze oddziaływania swoich "magicznych dłoni", ocalił życie niezliczonym ofiarom zbrodni hitlerowskich i próbował przekonać Himmlera o konieczności obalenia wodza Trzeciej Rzeszy. Ta niezwykła opowieść powstała na podstawie wspomnień i materiałów archiwalnych, związanych z działalnością wywiadu w czasie II wojny światowej.
 

 

 

 

 

2008

 

- Salony masażu w mieście Batu na Jawie (Indonezja) postanowiły poprawić swój wizerunek i pozbyć się opinii przybytków rozpusty. Właściciele salonów nakazali swoim pracownicom demonstracyjnie zapinać na suwaki spodni i spódnic kłódki. Te swoiste pasy cnoty miały uświadamiać klientom, że w salonach masażu nie mogą liczyć na dodatkowe usługi.
      Przeciwko tej demonstracji zaprotestowała minister ds. kobiet Meutia Hatta, której zdaniem takie rozwiązanie jest "obrazą dla kobiet i złym sposobem na zapobieganie rozwiązłości seksualnej".
       W najgorszej sytuacji znalazła się policja na Jawie, która początkowo popierała akcję salonów masażu, grożąc utratą licencji tym, które nie zastosują się do nowego trendu.

 2010


- Journal of Alternative and Complementary Medicine przedstawił wyniki badań naukowych nt. wpływu masażu na organizm ludzki. Podczas badania u 29 uczestników stosowano 45 minutowy masaż szwedzki, a u kolejnych 24 uczestników masaż relaksacyjny. Każdy badany miał założony wenflon w celu pobierania krwi w czasie trwania masażu. Pierwsze próbki pobrano 5 minut i 1 minutę przed rozpoczęciem zabiegu, a kolejne w 1, 5, 10, 15, 30 i 60 minucie po masażu. Okazało się, że po masażu szwedzkim zmniejszył się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, nastąpił znaczny spadek poziomu hormonu wazopresyny argininowej, spełniającej rolę pomocniczą w stosunku do kortyzolu, oraz który może mieć wpływ na występowanie zachowań agresywnych. Stwierdzono również spadek produkcji większości cytokin wytwarzanych przez aktywowane leukocyty. Dochodziło także do pobudzenia układu immunologicznego m.in. poprzez zwiększenie ilości białych krwinek zdolnych do zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych.

 - Naukowcy z University of California Los Angeles przeprowadzili badania, które wykazały, że po masażu zwiększa się poziom oksytocyny, czyli tzw. hormonu zaufania, co wpływa na łatwiejszą komunikację interpersonalną między ludźmi. Natomiast profesor Thomas Baumgartner z Uniwersytetu w Zurychu udowodnił, że hormon ten wpływa na osłabienie w mózgu negatywnych skutków nieprzyjemnych doświadczeń z przeszłości, jak również zmniejsza lęk przed ponownymi negatywnymi doświadczeniami i sprawia, że człowiek jest w stanie zaufać raz jeszcze. Badania wykazały także, że oksytocyna wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Reakcje te są bardziej wyraziste u kobiet ponieważ oksytocyna współgra z hormonami żeńskimi, a u mężczyzn reakcje te tłumione są przez testosteron.

 

- Centrum Wellness pięciogwiazdkowego Loews Coronado Bay Resort Hotel w San Diego w Kalifornii oferuje masaż relaksacyjny dla dwojga w autentycznej 33-metrowej włoskiej gondoli. Gondola wyposażona jest w dwa profesjonalne stoły do masażu, a rejs odbywa się kanałami i drogami wodnymi Wenecji. Masaż z zastosowaniem najpierw kremu przeciwsłonecznego, a potem kremu relaksującego trwa 30 minut, po którym na zakończenie malowniczego rejsu, para częstowana jest szampanem i truskawkami w czekoladzie.

 

 


2011


- Największa brytyjska sieć handlowa Tesco planuje do końca roku przeznaczyć na rozwój nowej działalności w Wielkiej Brytanii 15mln funtów, oferując usługi fryzjerskie, depilację, manikiur i masaże w 70 swoich salonach kosmetycznych. Pierwsze dwa Your Beauty Salon powstały już w Leicester i Chesterfield. Na półkach gabinetów urody w przyszłości mają pojawić się także produkty luksusowe.

  

 

 

 

 

- w dniach 16-17 kwietnia  w stajni Zaczarowane Wzgórze w Czasławiu koło Krakowa odbyły się warsztaty masażu, zastosowania termowizji oraz podstaw dopasowania siodła u koni. Warsztaty skierowane były do miłośników, właścicieli i użytkowników koni, którzy byli zainteresowani rozpoczęciem nauki terapii manualnej poprzez technikę masażu, prawidłowego dopasowania siodeł i poznania innowatorskiej możliwości zastosowania termowizji u koni. Warsztaty prowadziła mgr inż. Maria Soroko - certyfikowana masażystka, magister wydziału Equine Science Uniwersytetu Aberystwyth w Walii. 

- w izraelskim uzdrowisku Ada Barak's Carnivorous Plant Farm w Hajfie pojawiła się nowa oferta masażu, wykonywanego przez węże. Podczas zabiegu po ciele klienta pełza sześć niejadowitych małych węży, które podobno rozluźniają mięśnie. Dla klientów z dużą masą ciała oferta obejmuje duże i ciężkie węże. Bardzo małe węże wykorzystuje się do masażu twarzy, dłoni i stóp.

 

 

 

- Hotel Four Seasons Resort w Punta Mita w Meksyku wprowadził do swojej oferty masaż kaktusem o nazwie Hakali. Z jadalnych pędów kaktusa wydobywany jest miąższ, który następnie się podgrzewa, i tak przygotowaną mieszanką masuje się ciało. Zabieg ma działanie nawilżające, detoksykacyjne, a także łagodzi skutki oparzenia słonecznego. Dla osób poszukujących dodatkowych wrażeń oferta obejmuje masaż liśćmi kaktusa, na których pozostawione są małe kolce.

 - w ekskluzywnym ośrodku Four Seasons Resort Scottsdale at Troon North w stanie Arizona (USA) oferowany jest masaż ciepłymi piłkami do golfa, będący kompilacją rolowania, ugniatania punktowego i rozciągania (stretchingu). Masuje się mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie karku.
 

 

 


2012


- w lipcu we Włoszech została wymierzona  pierwsza kara za masaż wykonywany na plaży w rejonie znanego kurortu Bibione. Karę w wysokości 100 euro otrzymała chińska imigrantka, która masowała słowacką turystkę. Takim samym mandatem ukarano również turystkę. Zakaz został wprowadzony w związku z masowym zjawiskiem takich usług, oferowanych przez imigrantów z Azji w latach poprzednich. Bibione, to pierwsza miejscowość we Włoszech, która rygorystycznie egzekwuje prawo. Podobny zakaz obowiązuje w innych nadmorskich miejscowościach, ale nie są obwarowane tak surowymi karami. Straż miejska w Bibione powołuje się na rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie warunków, jakie są wymagane podczas zabiegów masaży. Jednym z podstawowych wymogów jest higiena.

 


- Japońscy hodowcy krów wpadli na pomysł pojenia zwierząt alkoholem. Ich specjalna rasa wagyu, z której powstaje najdroższa wołowina świata, poddawane są niecodziennym zabiegom. Poi się je piwem i karmi ekologiczną paszą, regularnie masuje i naciera sake. Zrelaksowane krowy to – według badań naukowych przeprowadzonych w Hiszpanii i Kanadzie – klucz do najlepszej smakowo wołowiny. (fot. shutterstock.com)

 

 2013

 

- jeden z salonów piękności na Manhattanie oferuje m. in. masaż i swoistą maseczkę na twarz, w skład której wchodzą sproszkowane odchody słowika. Właściciel salonu przekonuje, że tylko odchody tego ptaka mają odpowiednie enzymy, poprawiające kondycję skóry twarzy. Koszt zabiegu wynosi 180 dolarów.

 

 

 

 

- wampirzy lifting twarzy staje się coraz bardziej popularny w Beverly Hills, za sprawą Kim Kardashian, amerykańskiej osobowości telewizyjnej, modelki, aktorki i biznesmenki, która znalazła alternatywną metodę odmładzania w postaci wstrzykiwania w skórę twarzy krwi pobranej wcześniej z ramienia. Efekty podobno utrzymują się 15 miesięcy. Zabieg inspirowany jest popularnymi serialami i filmami o wampirach.- w jednym z salonów piękności w San Francisco oferuje się masaż ujędrniający twarzy w formie policzkowania. Przeszkolone masażystki z Tajlandii przytrzymują ręką skórę i uderzają rytmicznie w zmarszczki, co ma pobudzać skórę do regeneracji. Zabieg trwa ok. 20 minut i kosztuje 350 dolarów.

 
- 14 maja w Raciborzu w bibliotece przy ul. Rudzkiej 38 odbył się pokaz masażu w wykonaniu Marioli Buras-Balcer, specjalistki masażu leczniczego i znawczyni medycyny alternatywnej. Spotkanie było zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i bibliotek, który ma na celu podkreślenie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych.

 

 

 

 

- 18 maja w Poznaniu w Ośrodku Terapeutycznym Fundacji Mały Piesek Zuzi odbyły się warsztaty masażu relaksacyjnego psów, przeprowadzone przez certyfikowaną zoofizjoterapeutkę Martę Mucha-Balcerek.

 

 

- 10 lipca nowojorska policja przeprowadziła kontrolę wytypowanych w południowej części Brooklynu, na Bay Ridge, Dyker Heights i Bensonhurst salonów masażu i spa. Wszystkie zostały zamknięte, a w trakcie niezapowiedzianej kontroli aresztowano 19 osób, w tym trzech właścicieli, kilku pracowników oraz menedżerów. Postawiono im zarzuty prostytucji, łamania przepisów pracy, oraz w kilku przypadkach brak zezwolenia na działalność. Według policji wiele z nich funkcjonowało w obskurnych pomieszczeniach, niektóre solony znajdowały się w zniszczonych i zrujnowanych kamienicach, które stwarzały zagrożenie dla życia.
 

 

- w lipcu Japońscy specjaliści kosmetologii ogłosili wyniki badań śluzu wydzielanego przez ślimakami i przekonują, że konsystencja i skład sprzyjają regeneracji i odmłodzeniu skóry i cery. Wysoka zawartość białka, przeciwutleniaczy i kwasu hialuronowego zawartych w śluzie, wpływa na wygładzenie zmarszczek i leczy oparzenia. W Japonii można skorzystać z zabiegu obłożenia twarzy ślimakami, który trwa kilka godzin, a swoisty masaż, wykonywany przez ślimaki widocznie odmładza twarz. Za jedną sesję ślimakoterapii trzeba zapłacić 250 dolarów.- w lipcu Ministerstwo Obrony Korei Południowej podjęło decyzję o rozwiązaniu elitarnej jednostki wojskowej złożonej ze słynnych piosenkarzy i aktorów ze względu na ich niedozwolone randki i zakrapiane alkoholem wypady do salonów masażu, uznając że skandale pogorszyły wizerunek wojska i obniżyły morale żołnierzy. Oddział powstał 1997 roku i pełnił funkcję biura prasowego południowokoreańskiej armii, a zdolności komunikacji interpersonalnej służących w nim piosenkarzy i aktorów wykorzystywane były podczas organizowanych dla żołnierzy koncertów i transmisji wojskowych.
 

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii