WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Smoleński Stanisław

Smoleński Stanisław (Zagłoba Smoleński) (ur. 26 lipca 1853 w Grabienicach Małych k. Ciechanowa, zm. 22 grudnia 1889 w Krakowie); lekarz balneolog, docent hydroterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor rozprawy o masażu (mięsieniu).

   W latach 1873-1874 studiował na Wydziale Filozoficznym, a następnie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskał stopień doktora wszech nauk lekarskich (1879).

    W 1879 roku był wolontariuszem, a później koasystentem w Klinice Chorób Wewnętrznych UJ w Krakowie u prof. Edwarda Korczyńskiego, który zainteresował go balneologią.

  W latach 1879-1880 był sekretarzem Komisji Balneologicznej Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, oraz w 1880 roku sekretarzem Komisji Sprawozdawczej tegoż Towarzystwa do „Jahresbericht über die Leistungen und Forschritte in der gesammten Medicin” wydawanego przez R. Virchowa i A. Hirscha w Erlangen.

  Od 1879 roku był członkiem Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, od 1882 roku Towarzystwa Lekarzy Śląskich i Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, od 1884 roku Spolku Lekařův Českých w Pradze.

   W 1880 roku był asystentem w Zakładzie Fizjologii UJ u prof. Gustawa Piotrowskiego, który wywarł znaczny wpływ na ukształtowanie się postawy naukowej Smoleńskiego jako balneologa i przyjęcie przez niego fizjologii jako podstawy terapii.

  W latach 1880-1881 odbywał praktykę w zakładach zdrojowych w Styrii, początkowo w Fürstenhofie pod kierunkiem kierownika Zakładu Wodoleczniczego prof. Jana Czerwińskiego, a następnie w Gleichenbergu.

  Od grudnia 1881 roku był lekarzem zdrojowym w Jaworzu (Ernsdorf) koło Bielska Białej, a następnie kierownikiem Zakładu Wodoleczniczego w tym zdrojowisku.
   W Jaworzu powstało dzieło jego życia, pierwszy polski podręcznik z tej dziedziny balneologii pt. Hydroterapia (1884, 1889), w którym odrzucił starą nazwę termoterapia, utrzymywaną przez J. Czerwińskiego i wprowadził nowe pojęcie w piśmiennictwie polskim – hydroterapii.  
   Praca ta była prawdopodobnie podstawą jego habilitacji, którą uzyskał 18 VII 1885 i jako docent prywatny wykładał w Krakowie hydroterapię w latach 1887-1890.

    W 1889 roku został kierownikiem Zakładu Zdrojowego w Szczawnicy i opracował program jego modernizacji.

Autor publikacji specjalistycznych jak i ogólnohumanistycznych, m.in.:
- Jawor koło Bielska. Tygodnik Powszechny (1882),
- O porównaniach. Studium estetyczne. Tygodnik Czas (1874),
- Doświadczenia nad działaniem chlorku pilokarpinu. Pamiętnik Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, T. 75: 1879 nr 1,
- Zapalenie płuc dławcowe. Rozdma płuc. Choroby opłucny (1879),
- Trzy przypadki następstw ograniczonego przewłocznego zapalenia otrzewny i tkanki podotrzewnowej. Pamiętnik Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, T. 76: 1880 nr 1,
- Trzy przypadki następstw ograniczonego przewłocznego zapalenia otrzewnej i tkanki pod otrzewnowej (1880),
- Inhalacje rozpylonych płynów jako sposób wprowadzenia leków do miąższu. Studium doświadczalne z zakład u fizjologicznego prof. Piotrowskiego (1880),
- O kąpielach zwanych uspakającymi (1881),
- Hydroterapia a suchoty płucne (1881),
- Rzut oka na historyczny rozwój hydroterapii (1882),

    Autor pracy pt. Hydroterapia (Kraków 1884) i pt. Zakład wodoleczniczy i żętyczny w Jaworzu koło Bielska na Szląsku austriackim (Cieszyn, 1883).

  Autor artykułu w Przeglądzie Lekarskim nr 30 z 24.07.1880 r. pt. O użyteczności mięsienia (massage) w kompielach solankowych, do którego korzystał z opracowania dr Weissenberga, które ukazało się w Berliner klinische Wochenschrift, 1880, N. 19.

    Autor rozprawy, która ukazała się w Medycynie nr 19, 30.04.1883 pt. Kilka słów o mięsieniu (massage). Jako pierwszy z polskich lekarzy napisał tak obszerną rozprawę na łamach czasopisma medycznego, przy braku w tym czasie w literaturze lekarskiej pracy na temat mięsienia.
   W rozprawie swojej podał definicję mięsienia, historię od starożytności do czasów ówczesnych, opisał techniki (ruchy) stosowane podczas mięsienia, działanie fizjologiczne mięsienia, wskazania w 8 grupach chorobowych i przeciwwskazania oraz zalecał kojarzenie mięsienia z innymi zabiegami wodoleczniczymi.

  Smoleński w praktyce sanatoryjnej łączył masaż z tzw. okładami wygrzewającymi w celu utrzymania przez dłuższy czas ciepła, jak również natryski miejscowe stosowane naprzemiennie lub równocześnie z masażem. Zabiegi zalecał w przewlekłych zapaleniach stawów i chronicznym reumatyzmie mięśniowym. Dobre efekty lecznicze otrzymywał po natryskach zimnych (ok. 10°C) i gorących (ok. 40°C), a w przewlekłych zapaleniach stawów najlepsze wyniki uzyskiwał po tzw. natryskach szkockich.

   Smoleński początkowo sam z powodzeniem stosował masaż brzucha w chronicznych zaparciach, a później po przeszkoleniu zabiegi wykonywał personel kąpielowy.

 

    Historyczny Członek Klubu „Ludzie Masażu"
                Nr karty członkowskiej 010/KLM/P/H/2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007

www.leksykonmasazu.pl 2017

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii