WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Siekierzyński Michał

 Siekierzyński Michał (ur. 22 maja 1938 w Krakowie, zm. 18 sierpnia 2005 w Höchst w Austrii); doktor nauk o kulturze fizycznej, pionier metodyki masażu izometrycznego w Polsce, specjalista rehabilitacji, odnowy biologicznej i masażu sportowego, autor opracowań z zakresu masażu sportowego, gorący orędownik naturalnych i orientalnych metod leczenia.

     Jego pasjami życiowymi było szybownictwo, masaż, tradycyjna medycyna orientalna (m.in. akupunktura, moxa, akupresura, Shiatsu), judo, żeglarstwo, narciarstwo, jazda konna, turystyka górska.

     W latach 1956 - 1959 studiował na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wstąpił do klubu AZS.

    Swoją przygodę z judo rozpoczął na studiach w 1957 roku wstępując do klubu AZS Politechniki Warszawskiej – Sekcja Judo - Shobukai Warszawa Jelonki (późniejszy AZS AWF Shobukai Warszawa), w którym jego trenerem był Jan Ślawski. W 1957 roku uzyskał stopień szkolny (5 KYU – pas żółty), a w 1965 roku najwyższy stopień szkolny (1 KYU – pas brązowy)  
    Od 1962 roku prowadził również w klubie rehabilitację, masaż leczniczo-sportowy w tym masaż izometryczny i odnowę biologiczną judoków.
     W latach 1962 - 1964 prowadził w klubie rozgrzewki przed treningami, zwracając szczególną uwagę na ćwiczenia rozciągające i elementy "izometryczne".

 

     W latach 1959 - 1963 studiował w Akademii Wychowania Fizycznego im. Karola Świerczewskiego w Warszawie. W związku z uzyskaniem bardzo dobrych wyników w nauce po 2 roku otrzymał zgodę na podjęcie specjalizacji z rehabilitacji ruchowej. W latach 1961 - 1963 odbywał praktyki kliniczne w Konstancinie w Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej u prof. Mariana Weissa.

     3 listopada 1964 roku uzyskał dyplom magistra wychowania  fizycznego na podstawie pracy magisterskiej pt. Masaż sportowy

       W 1963 roku został uhonorowany jako 102 polski, a 348 światowy szybownik Złotą Odznaką Szybowcową z Trzema Diamentami, będącą w owym czasie najwyższym międzynarodowym odznaczeniem cywilnym przyznawanym szybownikom za dokonania w sporcie szybowcowym.
W 1969 roku został zwycięzcą Warszawskich Zawodów Szybowcowych pokonując 22 zawodników.

    W latach 1963-1966 pracował jako rehabilitant na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym w Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze w Warszawie u prof. Stefana Łukasika. Oddział był placówką szkoleniową Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich, który przekształcił się w Katedrę i Klinikę Ortopedii i Traumatologii.

 

    Doktor nauk o wychowaniu fizycznym na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Zachowanie się ciepłoty powierzchniowej ciała pod wpływem masażu ręcznego, wygłoszonej w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (1967). Promotorem był prof. Stefan Łukasik.



     W latach 1966 - 1970 pracował w AWF Warszawa i współpracował z prof. Stefanem Łukasikiem i prof. Haliną Szwarc, prowadząc kursy masażu leczniczego i sportowego dla studentów wychowania fizycznego i rehabilitacji.

    W latach 1970-1973 był Kierownikiem Przychodni Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) w Warszawie, odpowiedzialny za organizację procesów odnowy i fizykoterapii w Centralnych Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich (COPO).
    Przychodnia znajdowała się na terenie AWF Warszawa przy ul. Marymonckiej 34. W ramach przychodni funkcjonowały gabinety: lekarski, masażu, kinezyterapii i hydroterapii.
    Zabiegi z zakresu fizykoterapii (mobilny gabinet) były wykonywane w zależności od potrzeb w gabinecie masażu lub kinezyterapii. Specjalistyczne ćwiczenia pourazowe zawodników prowadzone były na profesjonalnym sprzęcie „Goliat” w pawilonie ćwiczeń dla zawodników kadry narodowej.

    Dr Michał Siekierzyński jako pionier nowoczesnej kompleksowej odnowy biologicznej w Polsce dotychczasowe metody oparte głównie na masażu klasycznym wzbogacił o najnowsze badania z zakresu: anatomii funkcjonalnej, fizjologii, biochemii, biomechaniki, kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, psychologii sportu.

    Na użytek odnowy biologicznej sportowców opracował nowatorską metodę pt. „Masaż izometryczny”, określając techniki i czas masażu dla poszczególnych etapów zabiegu: masażu wstępnego (przygotowawczego), masażu zasadniczego i masażu końcowego.
    Metodyka masażu została opracowana na podstawie jego doświadczenia w pracy z zawodnikami Sekcji Judo AZS, a później potwierdzona w pracy z zawodnikami ciężarowców, judoków, zapaśników i lekkoatletów w COPO w Warszawie. Masaż ten może być stosowany  jako zabieg profilaktyczny oraz w stanach przeciążeniowych u kontuzjowanych zawodników w celu odbudowy masy i siły mięśni, które po urazie ulegały znacznemu osłabieniu. Masaż wykonuje się do momentu uzyskania przez mięsień/mięśnie siły umożliwiającej podjęcie pracy z obciążeniem.   

                                                               Masaż izometryczny wg Siekierzyńskiego

      Masaż izometryczny wpływa w sposób istotny na przyrost masy mięśniowej i siły. Masaż ten wykonuje się ręcznie lub za pomocą wibratorów. Zabieg ten można w pewnym sensie porównać do treningu izometrycznego, jednakże daje on szybsze efekty.

                                                   Masaż izometryczny wykonuje się w następujący sposób:

1. Faza przygotowawcza – wykonuje się masaż danego odcinka w sposób klasyczny
     technikami głaskania, rozcierania i ugniatania w czasie około 8 minut.
2. Właściwy zabieg – wykonuje się intensywny masaż techniką rozcierania lub
     wibratorem mięśnia napiętego w skurczu izometrycznym 6 do 10 razy po 5 do 20
     sekund, a w przerwach, trwających każda po 30 sekund, wykonuje się techniką
      wstrząsania rozluźnianie mięśni.
3. Faza końcowa – wykonuje się masaż klasyczny techniką głaskania, ugniatania i
    wstrząsania w czasie około 5 minut w celu zmniejszenia powysiłkowego tonusu
     mięśniowego.
    Masaż izomertyczny składa się z kilku kolejnych maksymalnych izometrycznych napięć mięśnia. Od treningu izometrycznego różni się przede wszystkim masażem tego mięśnia w napięciu, a również przygotowaniem i zakończeniem zabiegu poprzez masaż klasyczny.


     W tym czasie w przychodni wraz dr Ireną Lisewską i magistrami: Andrzejem Ostrowskim, Konstantym Koseckim, Janiną Szyjkowską, Krystyną Wielską oraz dwoma masażystami przeprowadzali eksperymentalne zabiegi z zastosowaniem masażu izometrycznego wg metodyki jego autorstwa.
     W ramach odnowy biologicznej ordynowane były masaże: klasyczny, izometryczny, punktowy (akupresura), wirowy, podwodny oraz kąpiele z wykorzystaniem Soli Iwonickiej i Szlamu Ciechocińskiego. Stosowano również elektropunkturę wykorzystując aparaty do prądów diadynamicznych.

    W latach 1970-1973 był inicjatorem i wykładowcą kursów doszkalających dla pracowników odnowy biologicznej, masażystów, rehabilitantów i trenerów sportowych z zakresu masażu sportowo-leczniczego, hydroterapii, kinezyterapii i psychologii sportu.

    Dr Siekierzyński w latach 1970 - 1972 w COPO prowadził zabiegi z zakresu odnowy biologicznej przygotowując sportowców kadry narodowej do najważniejszych imprez sportowych na świecie.
    W tym czasie najbardziej priorytetowe imprezy to zimowa Olimpiada w Sapporo i letnia w Monachium w 1972 roku.
    W Sapporo nawiązał kontakt z pracownikami odnowy biologicznej reprezentacji Japonii i uzyskał wskazówki do stosowania zabiegu hydroterapii w godzinach wieczornych, który miał wpłynąć na doskonałą dyspozycję psycho-fizyczną zawodnika w dniu następnym. Komponentami zabiegu były woda, trociny drzew iglastych, mieszanka 40 ziół i enzymy, które wywoływały reakcję egzotermiczną, podgrzewając komponenty do temperatury ok.50°C. W tak przygotowanej kąpieli zawodnik przebywał ok. 20 minut uzyskując optymalne rozgrzanie i przekrwienie organizmu, po czym udawał się na spoczynek nocny. Po głębokim i spokojnym śnie rano wstawał wypoczęty i pełen wigoru.  

     Na podstawie jego doświadczenia zawodowego z zakresu masażu sportowego i odnowy biologicznej ukazały się jego autorstwa i Janiny Szyjkowskiej opracowania: w 1971 roku pt. „Masaż sportowo-leczniczy” nakładem Stołecznego Zespołu Metodyczno - Szkoleniowego, oraz w 1972 roku pt. „Masaż sportowo-leczniczy w procesach odnowy” nakładem Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK).

    W 1972 roku ukazało się opracowanie autorstwa Michała Siekierzyńskiego i Konstantego Koseckiego pt. „Masaż punktowy”, w którym autorzy przedstawili ogólne założenia masażu punktowego i jego stosowanie w wybranych zespołach chorobowych.

     Jego pasja do masażu i procesów regeneracji oraz zaangażowanie w pracy ze sportowcami, a także brak przynależności do PZPR nie spotykały się z entuzjazmem działaczy Polskiej Federacji Sportu, dlatego po Olimpiadzie w Monachium powstał konflikt, który spowodował, że dr Michał Siekierzyński postanowił wyjechać na stałe z kraju.

    Masaż izometryczny wg Siekierzyńskiego w kolejnych latach z dobrymi efektami był stosowany na oddziałach rehabilitacji (np. w Konstancinie) i w ośrodkach sportowych przez rehabilitantów,  masażystów, instruktorów odnowy biologicznej i trenerów, m. in. przez mgr Tomasza Podgórskiego, który w latach 70-tych był pracownikiem Polskiej Federacji Sportu oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
    Tomasz Podgórski w skrypcie akademickim AWF Warszawa pt. „Masaż w rehabilitacji i sporcie” wydanym w 1989 roku przedstawił metodykę masażu izometrycznego, wzorując się na metodyce dr Siekierzyńskiego.

    W 1973 roku wyjechał na stałe do Austrii, najpierw mieszkał w Gaschurn w Dolinie Montafon (Alpy), gdzie pracował jako masażysta/rehabilitant w SportHotel.

    W 1977 roku przeprowadził się do Lustenau, gdzie pracował w SportHotel jako instruktor odnowy biologicznej i fizjoterapeuta. Bardzo szybko rozeszła się wieść po mieście i okolicy, o tym, że jest dobry fachowiec z zakresu masażu sportowego i rehabilitacji i że  miejscowych sportowców przyjmuje na masaże i terapię na bardzo korzystnych warunkach.
    W tym czasie współpracował indywidualnie w zakresie odnowy biologicznej z dobrze zapowiadającym się austriackim narciarzem alpejskim Marc Girardelli. W 1977 roku Marc, jako czternastolatek zwyciężył w zawodach Trofeo Topolino.

    Wiosną 1979 roku dr Michał Siekierzyński wygłosił dla regionalnych trenerów i sportowców wykład pt „Regeneracja w sporcie wyczynowym – masaż – pierwsza pomoc“. Od tego czasu został opiekunem sportowców w zakresie odnowy biologicznej i towarzyszył on regionalnemu klubowi sportowemu Vorarlberger LA Verband we wszystkich międzynarodowych zawodach i mistrzostwach Austrii.

    Następnie przeprowadził się do Höchst nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie na Kirchplatz 1 prowadził prywatną praktykę w Gabinecie REHA – Fizjoterapia - Naturalne Metody Leczenia. W ofercie gabinetu były zabiegi: masaż leczniczy, Shiatsu, chiropraktyka, kinezyterapia, Fango (okłady z wysoko zmineralizowanego błota leczniczego pochodzenia wulkanicznego), moxa, terapia czaszkowo-krzyżowa, masaż oddechowy wg Schmitt`a .   

    Dr Michał Siekierzyński opracował autorski program leczenia schorzeń kręgosłupa oparty na szczegółowej diagnostyce, wzorowanej na filozofii tradycyjnej medycyny orientalnej. Rzetelna diagnostyka kliniczna, stanów chorobowych, narządowa oraz meridianowa stanowi decydujący czynnik w celu ustalenia rozpoznania choroby oraz powodzenia dalszej terapii. Terapia obejmuje zabiegi masażu leczniczego, Shiatsu, chiropraktyki, gimnastyki oraz akupunktury, moxy i terapii cranio-sacral.
    Doświadczenie praktyczne w pracy z pacjentami, rzetelna wiedza z zakresu różnych form leczenia pozwoliły mu na prowadzenie szkoleń pt. Terapia kręgosłupa wg Siekierzyńskiego.

    Mieszkając i pracując w Höchst współpracował w różnymi sekcjami regionalnych klubów sportowych doradzając w zakresie fizjoterapii, masażu sportowego i odnowy biologicznej.
    Był fizjoterapeutą miejscowej drużyny piłki rowerowej Radball Club Höchst, która w latach 90-tych  odnosiła największe sukcesy. W 1993 roku był też z tą drużyną na Halowych Mistrzostwach  Świata w Hongkongu, gdzie zdobyła tytuł mistrzowski.
    
    18 sierpnia 2005 roku w Höchst, w wieku 67 lat zmarł na atak serca.

    W 2015 roku Kapituła Konferencji Masażystów działająca przy Senacie Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi na wniosek Redakcji  Leksykonmsazu.pl oraz administratora Klubu „Ludzie Masażu” przyznała pośmiertnie dr Michałowi Siekierzyńskiemu statuetkę oraz dyplom  za wkład w rozwój i popularyzację masażu w Polsce.
    Na X Jubileuszowej Ogólnopolskiej Konferencji Metodyczno-Naukowo-Przedmiotowej „Współczesny masaż w fizjoterapii i kosmetologii, w spa i odnowie biologicznej” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi w dniach 21-23.04.2016 na wniosek  Kapituły Konferencji Masażystów i członków Klubu „Ludzie Masażu” została zaproponowana oficjalna nazwa masażu stosowanego w celu odbudowy masy i siły mięśniowej „Masaż izometryczny Siekierzyńskiego”


    Historyczny Członek Klubu „Ludzie Masażu”

           Nr karty członkowskiej 020/KLM/P/H/2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie biogramu 2016: Leszek Magiera

Biogram powstał dzięki uprzejmości p. Marii Gronkowskiej z d. Siekierzyńska i p. Andrzeja Ostrowskiego z Warszawy, oraz p. Sylvii Siekierzynski z  Höchst.

 

Źródło:
Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2016
www.leksykonmasazu.pl (2015)
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2016
Źródło foto:

prywatne archiwum Marii Gronkowskiej

 

 

 

 

 

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii