WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Sędziak Jan

Sędziak Jan (1861 – 1932); doktor nauk medycznych, dyplom lekarza otrzymał w 1886 r. na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim.

 

      W latach 1887-1888 był asystentem Alfreda M. Sokołowskiego na jego Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz w Ambulatorium Laryngologicznym Szpitala Św. Ducha w Warszawie.

 

     Otolaryngologii uczył się u najwyższej europejskiej i światowej klasy specjalistów: w Londynie, w Paryżu, w Heidelbergu, w Monachium, we Frankfurcie n. Menem, w Berlinie, w Wiedniu.

 

     W 1893 r. na Międzynarodowym Konkursie Societéde Médicine, Chirurgie et Pharmacie w Tuluzie zdobył nagrodę za pracę o nowotworach złośliwych krtani, która jest jedną z najlepszych prac w historii raka krtani.

 

    Był członkiem komitetów redakcyjnych i stałym sprawozdawcą prac polskich lekarzy w licznych czasopismach zagranicznych.

 

    Był członkiem honorowym Amerykańskiego Towarzystwa Laryngologicznego w Nowym Jorku i Chicago. Nie prowadził własnego oddziału, nie stworzył własnej szkoły ale był lekarzem, którego prace naukowe są nadal cytowane. Doczekał się większego uznania za granicą, aniżeli we własnym kraju.

 

     Masażu drgawkowego i masażu wewnętrznego błon śluzowych uczył się od samych twórców tych metod, czyli u dr Braun´a w Trieście i u docenta Laker´a w Grazu. Po powrocie do kraju rozpoczął specjalistyczną praktykę w Warszawie w kilku ambulatoriach i lecznicach, stosując m.in. masaż drgawkowy w chorobach nosa, gardła, krtani i uszów. Wyniki leczenia były pomyślniejsze niż przed naukami za granicą.

    Autor rozprawy pt. O zastosowaniu mięsienia drgawkowego w chorobach nosa, gardła, krtani i uszów zamieszczonej w Nowinach Lekarskich nr 7, 8/9, 10 w 1897 w dziale Prace oryginalne.

 

    Choroba nerek zmusiła go do ograniczenia działalności leczniczej ale skorzystało na tym otolaryngologiczne piśmiennictwo. Autor dwóch podręczników Choroby nosa, jego zatok, oraz jamy noso-gardzielowej (1897) i Choroby jamy ustnej, gardzieli i przełyku (1900) oraz około 170 prac naukowych w językach polskim, francuskim, angielskim, niemieckim i włoskim, które przyniosły mu duże uznanie poza granicami.

 

     Historyczny Członek Klubu „Ludzie Masażu"
                 Nr karty członkowskiej 015/KLM/P/H/2012

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


Źródło:
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2012-2015
Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2012
www.leksykonmasazu.pl (2012)

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii