WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Pawlak Henryk

Pawlak Henryk; Człowiek Legenda Polskiego Masażu, Twórca Masażu Medycznego, założyciel i opiekun merytoryczno-metodyczny Wrocławskiej Kliniki Masażu Medycznego, magister fizjoterapii, specjalista IIIº z rehabilitacji medycznej, autor publikacji naukowych z zakresu masażu, zasłużony nauczyciel masażu. Odznaczony medalem "Merito de Wratislavia" za zasługi dla miasta Wrocławia.


    Absolwent Wydziału Fizjoterapii Medycznego Studium Zawodowego (1962) i Wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego (1966) we Wrocławiu.


      Staże zawodowe odbył w Instytucie Medycyny Fizykalnej, Balneologii i Balneoklimatologii w Poznaniu, oraz w Klinikach: Neurologii, Pediatrii, Nefrologii, Chorób wewnętrznych i Alergologii, Dermatologii, Chirurgii Urazowej, Chirurgii Przewodu Pokarmowego Akademii Medycznej we Wrocławiu.


       Specjalista IIIº z rehabilitacji medycznej w zakresie pedagogiki.


     W latach 1965–1984 nauczyciel masażu leczniczego i przedmiotów zawodowych (kinezyterapii, fizykoterapii, anatomii), a następnie w latach 1984-1989 Dyrektor Medycznego Studium Zawodowego im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu.

 

    W 1970 roku wraz z dr Jadwigą Winklerową przyczynili się do powstania w Korfantowie Wojewódzkiego Sanatorium Rehabilitacyjno-Ortopedycznego, dzisiejszego Opolskiego Centrum Rehabilitacji.
    Ośrodek powstał z inicjatywy pierwszego dyrektor tej placówki dr. Adama Bilika – ortopedy, lekarza sportowego kadry narodowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

     Ośrodek w następnych latach był rozbudowany, dzięki czemu powstało nowoczesne zaplecze dla chorych z dysfunkcjami narządu ruchu m. in.: w 1975 roku Zakłady Sprzętu Rehabilitacyjnego i Ortopedycznego, w 1980 roku pawilon szpitalny, w 1989 roku blok operacyjny i oddział zabiegowy chirurgii ortopedycznej, w 1991 roku Wojewódzka Przychodnia Rehabilitacyjno-Ortopedyczna,  w latach 1996-1997 sala gimnastyczna i dział hydroterapii z basenem. W latach 1974-1977 przy ośrodku funkcjonowała również filia Medycznego Studium Zawodowego w Opolu kształcącego  Techników Fizjoterapii.


     W latach 1970-1980 autor programów, szkoleń i konferencji z zakresu masażu sportowego i odnowy biologicznej na zlecenie Wojewódzkiej Federacji Sportu we Wrocławiu.


    W latach 1970-1989 autor programów szkoleń metodycznych z zakresu masażu dla Dolnego Śląska Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej.


     Współautor wraz z dr Jadwigą Winklerową programu odnowy biologicznej dla Polskiego Związku Piłki Nożnej  (drużyny Górskiego 1974), Polskiego Związku Żużlowego (Mistrzostwa Świata Indywidualne i Drużynowe: Jerzy Szczakiel, Ivan Mauger, Barry Briggs) oraz dla Polskiego Związku Kolarstwa Torowego ( Janusz Kierzkowski).

 

     Współautor wraz z dr Jadwigą Winklerową programu odnowy biologicznej dla Zakładu Odnowy Biologicznej Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.


      W latach 1976 – 1984 Inspektor Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej we Wrocławiu.

 

     W 1977 roku wraz z dr Jadwigą Winklerową nawiązali współpracę z Domem Pomocy Społecznej dla dzieci upośledzonych fizycznie i umysłowo w Kadłubie Turawskim 
    W latach 1978-1982 wspólnie promowali program pt. Masaż w środowisku wodnym w procesie rewitalizacji dzieci upośledzonych umysłowo realizowanego w tamtejszym ośrodku.

 

     Pod koniec lat 70. XX w., wraz z dr Jadwigę Winklerową nawiązali współpracę z Zakładem Histologii Uniwersytetu Medycznego w Tokio skąd czerpali opracowania dotyczące występowania zjawisk piezoelektrycznych. Kolejno nawiązali współpracę z Zakładem Aparatury Medycznej Politechniki Wrocławskiej prowadząc badania na włóknach kolagenowych końskiego ścięgna Achillesa, które udostępniła Akademia Rolnicza we Wrocławiu. Badania udowodniły, że sprężyste odkształcanie tkanek jest źródłem występowania zjawisk piezoelektrycznych, co przyczyniło się do rozpoczęcia prace nad zdefiniowaniem masażu jako sprężystego odkształcania tkanek.

 

    W 1980 roku Przewodniczący Sekcji Rehabilitacji, zrzeszającej magistrów rehabilitacji ruchowej,  działającej przy Towarzystwie Balneologii, Bioklimatologii i Medycyny Fizykalnej - Oddział Wrocławski. Sekcja była współorganizatorem sympozjów naukowych, szkoleń i warsztatów z zakresu hydroterapii, kinezyterapii, masażu leczniczego, elektroterapii, pola elektromagnetycznego, ultradźwięków, światłolecznictwa. Na sympozjach prezentowane były najnowsze doniesienia z polskich i  zagranicznych periodyków naukowych.


    W latach 1980-1985 Krajowy Metodyk z zakresu Fizjoterapii.


   W latach 1980-1995 Przewodniczący Komisji Programowej Ministerstwa Zdrowia dla zawodu Technik Fizjoterapii.


   W latach 1980-1995 autor programu nauczania dla zawodu Technik Fizjoterapii z zakresu masażu medycznego.


   Od 1985 roku organizator i aktywny uczestnik dwudziestu pięciu Konferencji Merytoryczno-Metodycznych w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Szklarskiej Porębie.


    W latach 1985-1995 autor programów konferencji doskonalących nauczycieli prowadzących wykłady i ćwiczenia z masażu organizowanych przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli Średniej Kadry Medycznej.


    W 1986 roku autor filmów naukowo-dydaktycznych zrealizowanych na zlecenie Państwowego Zakładu Wydawnictw Lekarskich:

- Masaż klasyczny,

- Masaż segmentarny,

- Masaż w środowisku wodnym,

- Różne metody masażu leczniczego.

 

    W 1990 roku założyciel i kierownik Wrocławskiej Kliniki Masażu Medycznego, która powstała w wyniku współpracy lekarzy i fizjoterapeutów z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii, Kliniki Nefrologicznej, Kliniki Chirurgii Urazowej, Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego we Wrocławiu. Klinika zajmuje stosowaniem czynników fizycznych w procesie terapii klinicznej, adiuwentowej, neoadiuwentowej i rehabilitacji.

 

      W 1993 roku autor opracowania dla wykładowców pt. Poradnik teoretycznych podstaw fizjoterapii klinicznej.


     W latach 1995-2000 autor programów Masaż medyczny w rehabilitacji emocji, realizowanych na warsztatach w Szklarskiej Porębie, przeznaczonych dla nauczycieli przedmiotu Masaż.


       Autor podręcznika metodycznego pt. Teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej.


       Współautor opracowań z zakresu masażu w książce pt. Praktyczny poradnik fizjoterapii.


       Autor 29 prac wygłoszonych i wydanych drukiem.


       Współautor cyklicznych programów z zakresu masażu i fizykoterapii w TV-5 Wrocław.


    Od 2000 roku prowadzi prace badawczo-metodyczne na bazie Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii w zakresie masażu medycznego w zespole Barlow’a (promotor merytoryczny prof. dr hab. med. Jerzy Liebhart).


  Od 2002 roku współpracuje z Zakładem i Katedrą Medycyny Rodzinnej oraz Zakładem Gerontologii Akademii Medycznej we Wrocławiu w zakresie metodyki masażu medycznego w terapii neoadiuwentowej i adiuwentowej schorzeń narządu ruchu, neurologicznych i układu krążeniowo-oddechowego (7 opracowań).


     W 2007 roku założyciel Polskiego Komitetu Konwencji Praw Dziecka, którego został honorowym Dziekanem.  

  
     W 2008 roku założyciel Fundacji Dzieci Twierdzy Wrocław, której celem jest badanie losów dzieci niemieckich, żydowskich, polskich, francuskich, włoskich, rosyjskich i węgierskich urodzonych w Twierdzy Wrocław.


     Współautor publikacji naukowych w branżowych czasopismach, m.in.:

- Najczęściej spotykane błędy w stosowaniu sauny, DFS, Wrocław 1975,
- Praktyczny poradnik fizjoterapii, cz.1. Problemy Uzdrowiskowe, 1986, z.3-4, cz.2, z.5-6,

- Rola masażu medycznego w fizjoterapii. Polska Medycyna Rodzinna, 2004, t.6, z.3, s.1352-1356,

- Rola masażu medycznego w normalizacji reakcji naczynioruchowych towarzyszących zespołom bólowym szyjno-ramiennym. Fizjoterapia Polska, 2005, vol.5, nr 4, s.406-410,
- Pozycje ułożeniowe w masażu leczniczym: Cz. 2. - zastosowanie pozycji ułożeniowej.Rehabilitacja w Praktyce. 2007; nr 4; s.27-30,
- Sprężyste odkształcanie tkanek a rozwój technik masażu. Rehabilitacja w Praktyce. 2008; nr 1;s.42-44,
- Masaż we współczesnej medycynie. Rehabilitacja w Praktyce. 2008; nr 4; s.40-42,
- Masaż w dysfunkcji stawu barkowego. Rehabilitacja w Praktyce. 2009; nr 2; s.44-46,
- Ręka jako aparat wykonawczy masażu. Rehabilitacja w Praktyce. 2010; nr 1; s.45-46.


   Aktywny uczestnik II Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Kongresu Naukowego „Współczesne możliwości uzdrowiskowego leczenia schorzeń i urazów narządu ruchu” w Krynicy Zdroju, wygłaszając referat pt. Rola masażu medycznego w normalizacji reakcji naczynioruchowych towarzyszących zespołom bólowym szyjno-ramiennym (2005).


   Aktywny uczestnik Międzynarodowej Konferencji w Krynicy Zdroju zorganizowanej na bazie Międzynarodowego Turnusu Neurokinezjologiczno-Rehabilitacyjnego dla dzieci z wyzwaniami rozwojowymi, wygłaszając referat pt.  Możliwości wykorzystania masażu w usprawnianiu dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym (2005).


    Aktywny uczestnik I Konferencji Naukowo-Metodycznej zorganizowanej przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu, na której wygłosił referaty pt. Specyfika masażu stawu biodrowego w wieku starszym, oraz Specyfika masażu kręgosłupa w wieku starszym (2009).


     Aktywny uczestnik Ogólnopolskich Konferencji Metodyczno-Naukowo-Przedmiotowych dla nauczycieli przedmiotu Masaż organizowanych w latach 2008-2009 w Policealnej Szkole Medycznej nr 2, a w latach 2010-2017 w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, wygłaszając referaty:
- Pozycje ułożeniowe w masażu leczniczym, Zasady metodyki masażu, Sprężyste odkształcanie tkanek podstawą masażu medycznego, Rola masażu medycznego w dysfunkcji nerwu kulszowego (2008),
- Fizjoterapia w dysfunkcji przepony dna miednicy jako element profilaktyki sprawności seksualnej, Sprawność seksualna a tętnica sromowa wewnętrzna, Rola masażu w terapii uzupełniającej po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego, Globalizacja i integracja zabiegu w procesie terapii i rehabilitacji, (2009),
- Biologiczne aspekty sprężystego odkształcania masażu, Anatomiczne uwarunkowania ułożenia głowy w masażu (2013),
-  Masaż medyczny jako środek reedukacji czucia somatycznego na poziomie rdzenia kręgowego,  Masaż medyczny w procesie podnoszenia sprawności i wydolności struktur układu siatkowatego z receptorów czucia somatycznego, Masaż medyczny jako środek uaktywniania plastyczności mózgu w depresji wzrokowej i słuchowej (2016),
- Naukowa teoria układów stosowana w biologii jako podstawowa zasada metodyki masażu medycznego w terapii - masaż jako lek,  Masaż medyczny w terapii neoadiuwentowej w dysfunkcji stawu biodrowego (2017).


    W latach 2011-2013 organizator szkoleń praktycznych z zakresu „Mózg i jego tajemnice biologiczne” we Wrocławiu.


    W latach 2011-2015 przygotowywał materiały do wydania książki pt. Wpływ warunków Twierdzy Breslau na zdrowie urodzonych w niej dzieci.


    W 2012 roku organizator i aktywny uczestnik zebrania Zespołu Metodycznego Pt. Układ funkcjonalny – zasady działania, zorganizowanego we Wrocławiu.


     W 2012 roku organizator i aktywny uczestnik Forum Ogólnotematycznego pt. Masaż medyczny i jego zastosowanie w medycynie XXI wieku, zorganizowanej w Zakładzie Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu wygłaszając referaty nt. Histologiczno-funkcjonalne uwarunkowania sprężystego odkształcania, Rola masażu medycznego w globalizacji zabiegu, Masaż medyczny w zespołach rzekomonerwicowych, Zasada koordynacji dynamicznej w metodyce masażu medycznego w dysfunkcjach metabolizmu materii, Zasada syntopii w przywracaniu sprawności funkcji układu chłonnego za pomocą masażu medycznego.


   W 2012 roku autor scenariuszy filmów dydaktycznych na DVD pt. Masaż medyczny w polineuropatii cukrzycowej, Biologiczna aktywność ręki. Filmy powstały dzięki pomocy doc. Józefa Brysia (psychiatra), Marcina Bradke (dziennikarz) i Jerzego Szoty (montażysta filmowy) oraz pracownikom Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej Politechniki Wrocławskiej.


    W 2013 roku aktywny uczestnik Konferencji Merytoryczno-Metodycznej pt. Filozofia zjawisk biologicznych w procesie stymulacji Ośrodkowego Układu Nerwowego, zorganizowanej w Stowarzyszeniu św. Celestyna w Mikoszowie k. Strzelina.


   W latach 2014-2015 organizator szkoleń z zakresu „Elementarz dojrzewania do sprawności geriatrycznej” w Oławie.


   W 2015 roku na IX Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi został uhonorowany przez Kapitułę Konferencji Masażystów statuetką i dyplomem za wkład w rozwój i popularyzację masażu w Polsce.

 

    Wykładowca wraz z mgr Sara Jóźwik w Ogólnopolskim Collegium Masażu Medycznego powołanym z inicjatywy dr Pawła Piątkowskiego przy Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Inauguracja działalności Collegium nastąpiła 13 października 2017 roku. Inicjatywa skierowana jest do nauczycieli masażu, a jej celem jest podnoszenie kwalifikacji i poznanie najnowszych osiągnięć w stosowaniu masażu w jednostkach chorobowych.

 

  W kwietniu 2018 roku na XII Ogólnopolskiej Konferencji Metodyczno-Naukowo-Przedmiotowej, pt Masaż w świetle współczesnej medycyny i kosmetologii” został uhonorowany przez Redakcję leksykonmasazu.pl przyznaniem tytułu "Dobry Masażysta" za "pracę na rzecz konsolidacji środowiska masażystów i poprawy jakości edukacji masażystów w Polsce" i otrzymał statuetkę oraz dyplomem.


    Członek Klubu „Ludzie Masażu"
        Nr karty członkowskiej 001/KLM/P/2001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001-2015
Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007
www.leksykonmasazu.pl (2012-2017)

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii