WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Masaż kosmetyczny twarzy wg Jaroszewskiej

Masaż kosmetyczny twarzy wg Jaroszewskiej; ten sposób masowania twarzy został przedstawiony przez Barbarę Jaroszewską w książce pt. Kosmetologia. Część technik zmodyfikował autor niniejszego opracowania.

Pierwsza część obejmuje mięsień kapturowy, który masuje się w pozycji siedzącej osoby masowanej, natomiast druga część dotyczy szyi i twarzy, które są masowane w pozycji leżącej tyłem, z uniesionym zagłówkiem pod kątem 30-40°.

Pozycja siedząca

Osoba masowana siedzi na taborecie, tułów ma pochylony, a głowę opartą czołem o podpórkę. Masażysta stoi za głową albo z tyłu masowanego.

- Głaskanie mięśni kapturowych – stronami dłoniowymi obu rąk, od wysokości dolnych kątów łopatek, wzdłuż kręgosłupa, do potylicy, a następnie w dół wzdłuż zewnętrznych brzegów mięśni kapturowych do mięśni naramiennych.

- Głaskanie poprzeczne kręgosłupa – stronami dłoniowymi obu rąk, poprzecznie ułożonymi

do osi długiej kręgosłupa, ruchami piłującymi od podstawy głowy do wysokości dolnych kątów łopatek.

- Rozcieranie karku i obręczy barkowej – opuszkami palców 2-4 obu rąk, ruchami okrężnymi, w kilku pasmach: od wyrostków sutkowych, wzdłuż zewnętrznych brzegów mięśni kapturowych, do stawów barkowych, od kresy karkowej dolnej, wzdłuż karku, do tylnej strony stawów ramiennych oraz od C7 do dołów pachowych.

- Rozcieranie kręgosłupa – opuszkami kciuków obu rąk, ruchami okrężnymi, od podstawy głowy, wzdłuż kręgosłupa, do wysokości dolnych kątów łopatek.

- Ugniatanie między łopatkami – opuszkami kciuków, miejsce w miejsce, od wysokości dolnych kątów łopatek w kierunku dołów nadobojczykowych, równocześnie po obu stronach kręgosłupa.

- Ugniatanie karku i barków – chwytem kleszczowym, równocześnie po obu stronach , od głowy do stawu barkowego i z powrotem, albo chwytem szczypcowym, oburącz naprzemiennie, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

- Ugniatanie okolicy łopatkowej – chwytem szczypcowym, oburącz naprzemiennie w trzech pasmach, od piersiowego odcinka kręgosłupa do: barku, stawu barkowego i dołu pachowego, najpierw po jednej stronie, potem po drugiej.

- Oklepywanie obręczy barkowej – miotełkami, albo miseczkami, albo półpiąstkami, albo gąskami, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

- Wibracja obręczy barkowej – stroną dłoniową jednej ręki, przesuwając rękę od piersiowego odcinka kręgosłupa w kierunku stawu barkowego, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

- Wstrząsanie obręczy barkowej – stroną dłoniową jednej ręki, przesuwając rękę od piersiowego odcinka kręgosłupa w kierunku stawu barkowego, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej.

- Głaskanie – jak na wstępie.

 

Pozycja leżąca

- Głaskanie szyi – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, naprzemiennie, od obojczyka do żuchwy, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej. Część środkową szyi należy masować delikatnie ze względu na gruczoł tarczycy.

- Głaskanie mięśnia bródkowego – stronami dłoniowymi wskazicieli, naprzemiennie, od końca bródki do czerwieni wargowej wargi dolnej.

- Głaskanie mięśnia okrężnego ust – stroną dłoniową trzeciego palca jednej ręki, masując wokół ust. Druga ręka palcami jest oparta poniżej bródki.

- Głaskanie policzków – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, równocześnie po obu stronach, od kącików ust do kości jarzmowych, od kącików ust do uszu, od kątów żuchwy do kości jarzmowych.

- Głaskanie fałdów nosowo-wargowych – opuszkami palców 3 i 4 obu rąk, równocześnie po obu stronach, naprzemiennie, od kącików ust do wewnętrznych kątów oczu.

- Głaskanie grzbietu nosa – opuszkami trzecich palców, naprzemiennie, od koniuszka nosa do czoła.

- Głaskanie mięśnia okrężnego oka – opuszkami palców 3 i 4, równocześnie po obu stronach, masując w kierunku zgodnym z ułożeniem brwi.

- Głaskanie czoła – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, naprzemiennie , od linii łuków brwiowych do linii włosów, w pasmach, od skroni do skroni i z powrotem albo od środka czoła na boki do skroni, równocześnie po obu stronach.

- Rozcieranie czoła – opuszkami palców 2-4 obu rąk, ruchami okrężnymi, od linii łuków brwiowych do linii włosów, w pasmach, od środka czoła do skroni, równocześnie po obu stronach (pasma pionowe). Potem masuje się opuszkami palców 3 i 4 obu rąk, od środka czoła do skroni, równocześnie po obu stronach (pasma poziome) oraz rozciera się wzdłuż łuków brwiowych opuszkami palców 3 i 4 obu rąk, od nasady nosa do zewnętrznych kątów oczu, równocześnie po obu stronach.

- Rozcieranie stabilne kurzych łapek – palce 2 i 3 jednej ręki w kształcie widełek, ułożone na skroni, delikatnie rozciągają skórę, a opuszką trzeciego palca drugiej ręki rozciera się miejscowo (między palcami) skroń. Najpierw masuje się po jednej stronie, a potem po drugiej.

- Rozcieranie mięśnia podłużnego nosa – opuszką 3 palca jednej ręki, ruchami okrężnymi , od wewnętrznego kąta oka do skrzydełka nosa. Druga ręka palcami 2 i 3 stabilizuje skórę czoła i nasady nosa. Najpierw masuje się po jednej stronie, potem po drugiej.

- Rozcieranie grzbietu nosa – opuszką 3 palca, ruchami okrężnymi, od nasady nosa do jego koniuszka.

- Rozcieranie mięśnia okrężnego oka – ruchami okrężnymi, opuszkami 3 palców obu rąk, równocześnie po obu stronach.

- Rozcieranie nosa – opuszkami 3 palców obu rąk, ruchami okrężnymi, od grzbietu nosa na boki, w kilku pasmach.

- Rozcieranie wargi górnej – ruchami okrężnymi, opuszkami 3 palców, od rynienki do kącików ust.

- Rozcieranie wargi dolnej – opuszkami 3 palców, ruchami okrężnymi, od środka wargi do kącików ust.

- Rozcieranie mięśnia bródkowego – opuszkami kciuków, ruchami okrężnymi, naprzemiennie, od czerwieni wargowej do koniuszka bródki.

- Rozcieranie policzków – opuszkami palców 2-5 obu rąk, ruchami okrężnymi, równocześnie po obu stronach, od kącików ust do kości jarzmowych od kącików ust do uszu, od kątów żuchwy do kości jarzmowych.

- Rozcieranie strefy podbródkowej – opuszkami palców 2-4 obu rąk, ruchami okrężnymi, od linii środkowej podbródka do kątów żuchwy, równocześnie po obu stronach.

- Rozcieranie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych – opuszkami palców 2-4 obu rąk, ruchami okrężnymi, od wyrostków sutkowych, po mięśniach do przyczepów mostkowo-obojczykowych tych mięśni.

- Rozcieranie mięśni piersiowych większych – opuszkami palców 2-5 obu rąk, ruchami okrężnymi, masuje się górną część mięśni, od mostka do stawów ramiennych, równocześnie po obu stronach.

- Ugniatanie fałdów nosowo-policzkowych – opuszkami palców 2 i 3 jednej ręki, ugniatając miejsce w miejsce, od kącika ust do wewnętrznego kąta oka. Druga ręka ułożona poniżej kącika ust stabilizuje skórę policzka. Masuje się najpierw po jednej stronie, potem po drugiej.

- Ugniatanie mięśnia okrężnego ust – palcami 2 i 3 obu rąk, chwytem nożycowym, ściskając od środka wargi dolnej i górnej do kącików ust.

- Ugniatanie policzków – palcami 2 i 3 obu rąk, chwytem nożycowym, równocześnie po obu stronach, od kącików ust do kości jarzmowych, od kącików ust do uszu, od kątów żuchwy do kości jarzmowych.

- Ugniatanie mięśnia podłużnego nosa – opuszkami 3 palców, ugniatając boczne strony nosa, miejsce w miejsce, od wewnętrznych kątów oczu do skrzydełek nosa.

- Ugniatanie nosa – opuszkami kciuków, od grzbietu nosa na boki do policzków, w pasmach, od koniuszka do nasady nosa.

- Ugniatanie mięśnia okrężnego oka – opuszkami palców 2-4 obu rąk, uciskając miejsce w miejsce, od wewnętrznych do zewnętrznych kątów oczu i z powrotem.

- Ugniatanie czoła – opuszkami palców 2-4 obu rąk, uciskając miejsce w miejsce, od linii łuków brwiowych do linii włosów, w pasmach, od środka czoła do skroni, równocześnie po obu stronach.

- Ugniatanie modelujące strefy podbródkowej – stronami dłoniowymi obu rąk, uciskając delikatnie, jakby modelując twarz, od środka podbródka do kątów żuchwy.

- Ugniatanie modelujące policzków – stronami dłoniowymi obu rąk, równocześnie po obu stronach, w kilku pasmach: od bródki do kątów żuchwy, od kącików do uszu, od kącików ust do kości jarzmowych.

- Ugniatanie modelujące fałdów nosowo-policzkowych – stronami dłoniowymi palców 3 i 4 obu rąk, od kącików ust do wewnętrznych kątów oczu.

- Ugniatanie modelujące mięśnia okrężnego oka – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, od wewnętrznych do zewnętrznych kątów oczu, nie uciskając gałek ocznych.

- Ugniatanie modelujące czoła – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, od linii łuków brwiowych do linii włosów, w pasmach, od środka czoła do skroni.

- Oklepywanie – opuszkami palców 1 i 3, chwytem szczypcowym, oklepując kąciki ust, potem policzki, w pasmach, jak przy głaskaniu i górnej części mięśni piersiowych.

- Oklepywanie muskające – opuszkami palców 2 i 4 obu rąk, oklepując strefę podbródkową, od środka podbródka do kątów żuchwy i z powrotem, mięsień okrężny ust, od połowy wargi dolnej do połowy wargi górnej i z powrotem, policzki, w pasmach, jak przy głaskaniu, mięsień okrężny oka, wokół gałek ocznych, czoło, od środka czoła do skroni i z powrotem, skronie, od zewnętrznych kątów oczu do włosów, mięśnie mostkowoobojczykowo-sutkowate, z góry na dół i z powrotem, górną część klatki piersiowej, od mostka do stawów ramiennych i z powrotem.

- Wibracja labilna policzków – stronami dłoniowymi obu rąk, równocześnie po obu stronach, masując szyję, od mostka skośnie w górę do wyrostków sutkowatych, policzki, w pasmach, jak przy głaskaniu, opuszkami 3 palców, fałdy nosowo-policzkowe, od kącików ust do wewnętrznych katów oczu, mięsień okrężny oka, od wewnętrznego do zewnętrznego kąta oka i z powrotem, skroni, od zewnętrznych kątów oczu do włosów, stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk czoło, od linii łuków brwiowych do linii włosów.

- Wibracja stabilna pod oczami – opuszkami palców 2-5 jednej ręki na wardze dolnej, potem na wardze górnej, a opuszkami palców 2-5 obu rąk pod oczami.

     Na zakończenie masowania stosuje się specjalne rozcieranie punktowe (tzw. końcowe uspokojenie) wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych, w kierunku węzłów chłonnych, oraz głaskanie końcowe. Rozcieranie punktowe polega na wykonywaniu trzech ruchów okrężnych w miejscu, po czym przesuwa się ręce obok i tak masuje się miejsce w miejsce na całej długości masowanego odcinka. Tempo masowania jest powolne.

- Rozcieranie punktowe strefy podbródkowej – opuszkami palców 3 i 4 obu rąk, miejsce w miejsce, od środka podbródka do kątów żuchwy i do dołów nadobojczykowych.

- Rozcieranie szyi – opuszkami palców 3 i 4 obu rąk, miejsce w miejsce, od wyrostków sutkowatych do dołów nadobojczykowych.

- Rozcieranie twarzy – opuszkami palców 3 i 4 obu rąk, miejsce w miejsce, równocześnie po obu stronach, w następujących pasmach: od środka wargi dolnej do połowy żuchwy, od rynienki wargi górnej do połowy żuchwy, od skrzydełek nosa do połowy żuchwy, od nosa do uszu, od nasady nosa do skroni, wzdłuż linii włosów, od linii środkowej czoła do skroni, kątów żuchwy do dołów nadobojczykowych.

- Głaskanie końcowe – stronami dłoniowymi obu rąk, od obojczyków przez szyję, policzki do wewnętrznych kątów oczu, następnie opuszkami palców 3 i 4 wokół oczu, potem stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, od linii łuków brwiowych do linii włosów, pasmami, od środka czoła do skroni, kolejno stronami dłoniowymi obu rąk, od skroni przez policzki, szyję do obojczyków. Według takiego schematu masuje się kilkakrotnie.

- Energetyzacja twarzy – stronami dłoniowymi obu rąk, układając je na twarzy i pozostawiając przez kilkanaście sekund, a następnie przesuwając je na boki w kierunku uszu.

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej. 2007

 

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii