WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u
batkiewiczReklamaKLMPol690x160biorelaxlurgushabys1

Magiera Leszek

Magiera Leszek (ur. 20 października 1957 w Krakowie); specjalista masażu leczniczego, sportowego, relaksacyjnego, kosmetycznego, drenażu limfatycznego, fizjoterapii i odnowy biologicznej, zasłużony nauczyciel masażu, autor książek z zakresu masażu.


     Absolwent kierunku Fizjoterapia Medycznego Studium Zawodowego w Krakowie (1982).


   Uczeń Jerzego Osóbki, przedstawiciela Krakowskiej Szkoły Masażu, masażysty Oddziału Rehabilitacji Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. W latach 1981-1982 odbył u swojego nauczyciela prywatne kursy z masażu segmentarnego i drenażu limfatycznego.


   W latach 1982-1984 uczestniczył w warsztatach i szkoleniach z zakresu masażu chińskiego punktowego (akupresura), masażu Shiatsu i refleksoterapii stopy organizowanych przez Towarzystwo Psychotroniki i Radiestetów w Krakowie.


     W latach 1982-1997 masażysta w Centrum Rehabilitacji Klinicznej Szpitala im. Narutowicza w Krakowie-Witkowicach i Krakowskim Centrum Rehabilitacji oraz prowadził prywatną działalność fizjoterapeutyczną Masaż i Rehabilitacja.


    W 1985 roku opracował autorski program nauczania masażu klasycznego, który wdrożył na kierunku Fizjoterapia Medycznego Studium Zawodowego nr 4 w Krakowie. Program ten opublikował w 1994 roku w książce pt Klasyczny masaż leczniczy i był on przez wiele lat obowiązujący na kierunkach Fizjoterapia, Wychowanie Fizyczne i Odnowa Biologiczna w większości policealnych szkół medycznych i wyższych szkół wychowania fizycznego.


    W latach 1985-1989 nauczyciel przedmiotu Masaż w Medycznym Studium Zawodowym nr 4 w Krakowie.
     W latach 1989-1994 nauczyciel masażu leczniczego na kursach masażu organizowanych przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportu w Krakowie.


    Od 1994 roku nauczyciel masażu w Szkole Masażu BIO-RELAX, organizującej kursy i szkolenia z zakresu odnowy biologicznej, rehabilitacji, rekreacji i masażu leczniczego.


      W 1995 roku opracował autorski program nauczania masażu segmentarnego, który wdrożył w 1996 roku na kierunku Fizjoterapia Medycznego Studium Zawodowego nr 4 w Krakowie. Program ten opublikował w 1996 roku w książce pt Segmentarny masaż leczniczy i był on przez wiele lat obowiązujący na kierunkach Fizjoterapia i Technik Masażysta w większości policealnych szkół medycznych i wyższych szkół wychowania fizycznego.


   W latach 1996-2005 nauczyciel przedmiotu Masaż leczniczy w Medycznym Studium Zawodowym nr 4 w Krakowie i w Szkole Policealnej Promocji Zdrowia Publicznego w Krakowie.


   W 1998 roku opracował metodykę automasażu klasycznego, punktowego chińskiego, refleksoterapii stopy, ręki i ucha oraz metodykę automasażu leczniczego w ponad 30 jednostkach chorobowych, którą opublikował w książce pt Automasaż leczniczy.


    W 2001 roku w książce Leksykon masażu i terminów komplementarnych stworzył bazę biogramów zawodowych, osób żyjących i nieżyjących, które wniosły określony dorobek w kształtowaniu historii masażu w kraju i na świecie, tzw. Klub "Ludzie Masażu". Pierwotnym kryterium doboru były publikacje książkowe.
    W 2007 roku w książce Historia masażu w zarysie przyjął za kryterium doboru: dorobek zawodowy i naukowy, publikacje książkowe i naukowe, zasłużony nauczyciel masażu, propagowanie różnych technik, metod i rodzajów masaży, masażyści („ludzie legendy”), którzy kreowali określony styl masażu, czy też organizowali szkoły masażu w Polsce i na świecie.
      Od 2012 roku Klub na bieżąco jest uzupełniany o kolejnych członków w internetowym serwisie informacyjno-edukacyjnym - www.leksykonmasazu.pl.


        W 2002 roku opracował trzy autorskie programy masaży relaksacyjnych: energetyzujący przedniej strony ciała, rytmiczny tylnej strony ciała i aromaterapeutyczny całego ciała, które opublikowała w 2003 roku w książce pt Relaksacyjny masaż leczniczy.


      W latach 2002-2007 wyszukiwał materiałów źródłowych z historii masażu w Polsce i na świecie w Bibliotece Medycznej i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W 2007 roku zebrane materiały opublikował w książce pt Historia masażu w zarysie.


    W 2005 roku jeden z ekspertów merytorycznych programu telewizyjnego stacji TVN emitowanego z cyklu Usterka pt Masaże. Program ten uświadomił, że masażyści przed zabiegiem nie przeprowadzali badania podmiotowego i przedmiotowego, nie znali przeciwwskazań do stosowania masażu leczniczego oraz drastycznie wydłużali czas masowania. Dlatego podjął próbę usystematyzowania diagnostyki przed zabiegiem masażu, którą przedstawił w 2007 roku w rozdziale „Badanie przed masażem leczniczym” w książce Diagnostyka w kinezyterapii i masażu.


     W 2007 roku opracował kolejne dwa programy masaży relaksacyjnych całego ciała: gorącymi kamieniami i synchroniczny na cztery ręce, które opublikował w książce pt Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej.


    Aktywny uczestnik konferencji z zakresu masażu:

- III Ogólnopolskiej Konferencji Metodyczno-Naukowo-Przedmiotowej pt. Kierunki Rozwoju Masażu w Polsce zorganizowanej przez Medyczne Studium Zawodowe w Łodzi, na której wygłosił referat nt. Modne masaże (2008),

- X Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na której wygłosił referat pt. Zapomniany masażysta - dr Michał Siekierzyński, oraz zaprezentował Masaż relaksacyjny rytmiczny (2016).


     Autor książek z zakresu masażu:
- Klasyczny masaż leczniczy (1994)
- Automasaż leczniczy (1998),
- Leksykon masażu i terminów komplementarnych (2001),
- Relaksacyjny masaż leczniczy (2003),
- Historia masażu w zarysie (2007),
- Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej (2007),
- Masaż orientalny (2007).


    Współautor książek z zakresu masażu:
- Segmentarny masaż leczniczy (1996)
- Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej (2003),
- Diagnostyka w kinezyterapii i masażu (2007).


     Autor rozdziału Masaż klasyczny w książce pt. Podręcznik odnowy psychosomatycznej (1996) oraz autor rozdziałów Masaż klasyczny i Masaż segmentarny w książce pt. Masaż z elementami rehabilitacji (1998).


     Od 2009 roku jeden z redaktorów kwartalnika Refleksoterapia i autor artykułów w nim z zakresu masażu:
- Modne masaże (nr 1, 2009),
- Masaże orientalne (nr 3, 2009),
- Rys historyczny refleksoterapii (nr 1,2010).


   Właściciel Firmy Wydawniczej Bio-styl (1994) oraz współwłaściciel Firm Wydawniczych Rehmed (1998) i Biosport (2003).


      Współwłaściciel Szkoły Masażu BIO-RELAX (1994).


    W 2012 roku założył i jest Redaktorem Naczelnym internetowego encyklopedycznego serwisu informacyjno-edukacyjnego dla masażystów, fizjoterapeutów, kosmetyczek i terapeutów medycyny alternatywnej, www.leksykonmasazu.pl.


    W 2015 roku na IX Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi został uhonorowany przez Kapitułę Konferencji Masażystów statuetką i dyplomem za wkład w rozwój i popularyzację masażu w Polsce.

 

     Autor skryptu pt. Zapomniany masażysta – dr Michał Siekierzyński (2016).

 

     Recenzent książki pt Masaż - teoria i praktyka. Podręcznik dla masażystów i fizjoterapeutów, wydanej przez Wydawnictwo Edukacyjne ESAN w Warszawie (2016).

 

    Autor artykułu pt Zapomniany masażysta, Pionier masażu izometrycznego - dr Michał Siekierzyński, który ukazał się w czasopiśmie Promocja zdrowia i ekologia (2017, nr 1, s. 38-42) wydawanym przez Krakowską Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia


     Członek Klubu „Ludzie Masażu"
       Nr karty członkowskiej 007/KLM/P/2001
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001-2017
Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007
www.leksykonmasazu.pl (2012-2017)

 

O wpływie masażu na zawartość białka w moczu ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O mięsieniu oka (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O zastosówaniu mięsienia drgawkowego (Historia m ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Mięsienie przez laików (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejBIO-STYL

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii