WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Magiera Leszek

Magiera Leszek; specjalista masażu leczniczego, sportowego, relaksacyjnego, kosmetycznego, drenażu limfatycznego, fizjoterapii i odnowy biologicznej, zasłużony nauczyciel masażu, autor książek z zakresu masażu.
     Absolwent kierunku Fizjoterapia Medycznego Studium Zawodowego w Krakowie (1982).
   Uczeń Jerzego Osóbki, przedstawiciela Krakowskiej Szkoły Masażu, masażysty Oddziału Rehabilitacji Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. W latach 1981-1982 odbył u swojego nauczyciela prywatne kursy z masażu segmentarnego i drenażu limfatycznego.
   W latach 1982-1984 uczestnik warsztatów i szkoleń z zakresu masażu chińskiego punktowego (akupresura), masażu Shiatsu i refleksoterapii stopy organizowanych przez Towarzystwo Psychotroniki i Radiestetów w Krakowie.
     W latach 1982-1997 masażysta w Centrum Rehabilitacji Klinicznej Szpitala im. Narutowicza w Krakowie-Witkowicach i Krakowskim Centrum Rehabilitacji oraz prowadził prywatną działalność fizjoterapeutyczną Masaż i Rehabilitacja.
    W 1985 roku opracował autorski program nauczania masażu klasycznego, który wdrożył na kierunku Fizjoterapia Medycznego Studium Zawodowego nr 4 w Krakowie. Program ten opublikował w 1994 roku w książce pt Klasyczny masaż leczniczy i był on przez wiele lat obowiązujący na kierunkach Fizjoterapia, Wychowanie Fizyczne i Odnowa Biologiczna w większości policealnych szkół medycznych i wyższych szkół wychowania fizycznego.
    W latach 1985-1989 nauczyciel przedmiotu Masaż w Medycznym Studium Zawodowym nr 4 w Krakowie.
     W latach 1989-1994 nauczyciel masażu leczniczego na kursach organizowanych przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportu w Krakowie.
    Od 1994 roku nauczyciel masażu w Szkole Masażu BIO-RELAX, organizującej kursy i szkolenia z zakresu odnowy biologicznej, rehabilitacji, rekreacji i masażu leczniczego.
      W 1995 roku opracował autorski program nauczania masażu segmentarnego, który wdrożył w 1996 roku na kierunku Fizjoterapia Medycznego Studium Zawodowego nr 4 w Krakowie. Program ten opublikował w 1996 roku w książce pt Segmentarny masaż leczniczy i był on przez wiele lat obowiązujący na kierunkach Fizjoterapia i Technik Masażysta w większości policealnych szkół medycznych i wyższych szkół wychowania fizycznego.
   W latach 1996-2005 nauczyciel przedmiotu Masaż leczniczy w Medycznym Studium Zawodowym nr 4 i w Szkole Policealnej Promocji Zdrowia Publicznego w Krakowie.
   W 1998 roku opracował metodykę automasażu klasycznego, punktowego chińskiego, refleksoterapii stopy, ręki i ucha oraz metodykę automasażu leczniczego w ponad 30 jednostkach chorobowych, którą opublikował w książce pt Automasaż leczniczy.

    Od 2001 roku jest administratorem Klubu "Ludzie Masażu". Od 2012 roku Klub na bieżąco jest uzupełniany o kolejnych członków w internetowym serwisie informacyjno-edukacyjnym - www.leksykonmasazu.pl.
        W 2002 roku opracował trzy autorskie programy masaży relaksacyjnych: energetyzujący przedniej strony ciała, rytmiczny tylnej strony ciała i aromaterapeutyczny całego ciała, które opublikowała w 2003 roku w książce pt Relaksacyjny masaż leczniczy.
      W latach 2002-2007 wyszukiwał materiałów źródłowych z historii masażu w Polsce i na świecie w Bibliotece Medycznej i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W 2007 roku zebrane materiały opublikował w książce pt Historia masażu w zarysie.
    W 2005 roku jeden z ekspertów merytorycznych programu telewizyjnego stacji TVN emitowanego z cyklu Usterka pt Masaże. Program ten uświadomił, że masażyści przed zabiegiem nie przeprowadzali badania podmiotowego i przedmiotowego, nie znali przeciwwskazań do stosowania masażu leczniczego oraz drastycznie wydłużali czas masowania. Dlatego podjął próbę usystematyzowania diagnostyki przed zabiegiem masażu, którą przedstawił w 2007 roku w rozdziale „Badanie przed masażem leczniczym” w książce Diagnostyka w kinezyterapii i masażu.
     W 2007 roku opracował kolejne dwa programy masaży relaksacyjnych całego ciała: gorącymi kamieniami i synchroniczny na cztery ręce, które opublikował w książce pt Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej.
    Aktywny uczestnik konferencji z zakresu masażu, m.in. w:

- III Ogólnopolskiej Konferencji Metodyczno-Naukowo-Przedmiotowej pt. Kierunki Rozwoju Masażu w Polsce zorganizowanej przez Medyczne Studium Zawodowe w Łodzi, na której wygłosił referat nt. Modne masaże (2008),

- X Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na której wygłosił referat pt. Zapomniany masażysta - dr Michał Siekierzyński, oraz zaprezentował Masaż relaksacyjny rytmiczny (2016),

- XI Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na której odbyło się uroczyste wręczanie legitymacji i odznaki Klubu „Ludzie Masażu” - akcesoria klubowe otrzymali obecni na Konferencji członkowie Klubu - wręczał w imieniu Rady Redaktorów leksykonmasazu.pl (2017).

- XII Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na której wygłosił referat pt. Klub "Ludzie Masażu" (2018).

- I Konferencji Masażu dla szkół Województwa Podkarpackiego „Kierunki rozwoju współczesnego masażu” w Jaśle, na której wygłosił prelekcję pt Masaż relaksacyjny rytmiczny, oraz zaprezentował przygotowany program tego masażu (2018).

- XIII Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, na której wygłosił referat pt. Prof. Henryk Jordan masażystą? (2019).

- II Ogólnopolskiej Konferencji Masażu dla Szkół Medycznych "Kierunki rozwoju współczesnego masażu" w Jaśle, na której wygłosił prelekcję pt Masaż balijski, oraz zaprezentował przygotowany program tego masażu. Na Konferencji w imieniu Rady Redaktorów leksykonmasazu.pl i Administratora Klubu „Ludzie Masażu” wręczył statuetki i dyplomy: "Dobra Masażystka" - mgr Renacie Eröss-Lignar, oraz Przyjaciel Klubu „Ludzie Masażu” - Firmom Habys i Lurgus (2019).
     Autor książek z zakresu masażu:
- Klasyczny masaż leczniczy (1994)
- Automasaż leczniczy (1998),
- Leksykon masażu i terminów komplementarnych (2001),
- Relaksacyjny masaż leczniczy (2003),
- Historia masażu w zarysie (2007),
- Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej (2007),
- Masaż orientalny (2007).
    Współautor książek z zakresu masażu:
- Segmentarny masaż leczniczy (1996)
- Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej (2003),
- Diagnostyka w kinezyterapii i masażu (2007).
     Autor rozdziału Masaż klasyczny w książce pt. Podręcznik odnowy psychosomatycznej (1996) oraz autor rozdziałów Masaż klasyczny i Masaż segmentarny w książce pt. Masaż z elementami rehabilitacji (1998).
     W latach 2009-2017 jeden z redaktorów kwartalnika Refleksoterapia i autor artykułów z zakresu masażu:
- Modne masaże (nr 1, 2009),
- Masaże orientalne (nr 3, 2009),
- Rys historyczny refleksoterapii (nr 1,2010).
   Właściciel Firmy Wydawniczej Bio-styl (1994) oraz współwłaściciel Firm Wydawniczych Rehmed (1998) i Biosport (2003).
      Współwłaściciel Szkoły Masażu BIO-RELAX (1994).
    Od 2012 roku jest Redaktorem Naczelnym internetowego encyklopedycznego serwisu informacyjno-edukacyjnego dla masażystów, fizjoterapeutów, kosmetyczek i terapeutów medycyny alternatywnej, www.leksykonmasazu.pl.
    W 2015 roku na IX Ogólnopolskiej Konferencji – Naukowo - Przedmiotowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi został uhonorowany przez Kapitułę Konferencji Masażystów statuetką i dyplomem za wkład w rozwój i popularyzację masażu w Polsce.

     Autor skryptu pt. Zapomniany masażysta – dr Michał Siekierzyński (2016).

     Recenzent książki autorstwa Moniki Gwardzik pt Masaż - teoria i praktyka. Podręcznik dla masażystów i fizjoterapeutów, wydanej przez Wydawnictwo Edukacyjne ESAN w Warszawie (2016).

    Od 2016 roku przewodniczący Rady Redaktorów leksykonmasazu.pl powołanej do nadawania tytułu "Dobra Masażystka/Dobry Masażysta" i przyznawania statuetek i dyplomów dla osób "za pracę na rzecz konsolidacji środowiska masażystów i poprawy jakości edukacji masażystów w Polsce", oraz nadawania tytułu Przyjaciel Klubu „Ludzie Masażu” i przyznawania statuetek i dyplomów "za patronat merytoryczny, organizacyjny a także współfinansowanie  Konferencji Masażu dla nauczycieli i słuchaczy kierunku Technik Masażysta.

    Autor artykułu pt Zapomniany masażysta, Pionier masażu izometrycznego - dr Michał Siekierzyński, który ukazał się w czasopiśmie Promocja zdrowia i ekologia (2017, nr 1, s. 38-42) wydawanym przez Krakowską Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia.

    W latach 2019-2020 członek ekspertów Zespołu Krajowego Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie do spraw weryfikacji pytań i zadań praktycznych egzaminów na kierunku Technik Masażysta.

     Autor artykułu pt Klub Ludzie Masażu w Polsce, który ukazał się w kwartalniku Physiotherapy Review (dawna Medycyna Manualna), 2020, nr 3, s. 57-63) wydawanym przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

     Członek Klubu „Ludzie Masażu"
    Nr karty członkowskiej 007/KLM/P/2001

 

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii