WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Historia stosowania baniek chińskich

Historia stosowania baniek chińskich; bańki były stosowane w starożytnej Mezopotamii, tj. ok. 3300 lat p.n.e. a dokumentami potwierdzającymi stosowanie terapii próżniowej są pieczęcie lekarskie, ilustrujące bańki.

 

     W celach leczniczych bańki były stosowane również w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie gdzie bańki były godłem wybitnych lekarzy.

 

    W Chinach pod nazwą GUA SHA pierwotnie wykonywano zabiegi w formie skrobania, a potem bańkami bambusowymi.

 

     W Grecji sztuce lekarskiej patronowali bogowie: Apollo, Asklepios i Artemida. Imię Asklepiosa i jego rodziny było całkowicie związane z medycyną, żoną jego była Epione – bogini kojąca ból, córki: Hygieja – bogini zdrowia, Panakeja – bogini wszechlecznictwa, natomiast synowie Machaon i Podalirios byli lekarzami chirurgami, a Telespheros, będący karłem symbolizował wyjście z choroby. Asklepiosowi zawdzięcza się właściwy rozwój medycyny i w związku z tym stawiano mu liczne świątynie zwane, Asklepionami, które pełniły rolę ośrodka kultu i ośrodka profilaktyczno-leczniczego. W świątyniach tych stosowano ćwiczenia fizyczne, masaże, hydroterapię (ciepłe i zimne kąpiele), bańki oraz zalecano odpowiednią dietę. W mitologii greckiej Telesphoros jest utożsamiany z bogiem rekonwalescencji, czyli wspomagający proces gojenia, uważany był za patrona vacuumterapii (terapia próżniowa).

 

      Ojciec Medycyny Hipokrates (460-377 p.n.e.) przedstawił opis stosowania baniek w miejscowych infekcjach ropnych i przy likwidowaniu zastojów żylnych.

 

    W Rzymie lekarz greckiego pochodzenia Galen (130-200 n.e.), wyznawca metod leczniczych Hipokratesa zalecał również stosowanie banki w chorobach płuc.

 

    W okresie Średniowiecza terapia bańkowa była stosowana przez lekarzy, jak również przez praktykujących medycynę ludową znachorów czy łaziebników. Używali baniek szklanych, wykorzystując małe słoiki, drewnianych (np. z bambusa), z rogów zwierząt, mosiężnych czy blaszanych. W zależności od choroby stawiano bańki suche i mokre. Bańki mokre nazywane ciętymi stawiane były na płytko naciętą skórę.

 

     Pochodzący ze Szwajcarii doktor medycyny, alchemik i filozof Paracelsus (1493-1541) był zwolennikiem naturalnych sposobów leczenia i zalecał stosowanie baniek suchych i ciętych we wszystkich miejscach bólu gdzie gromadziły się szkodliwe substancje w celu usunięciach ich z organizmu.

 

     Opis baniek i zasady ich stosowania przedstawił w 1534 roku Stefan Falmierz w pierwszej polskiej książce lekarskiej pt. Zielnik czyli Herbarz, w której autor zamieścił rysunki z instrukcjami, gdzie należy stawiać banki.

 

     W XIX wieku nadworny lekarz króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III profesor medycyny K.W. Hufeland leczył bańkami choroby oczu, uszu, gardła, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia, zapalenie wątroby i lumbago.

 

    W XX wieku w związku z rozwojem medycyny nowoczesnej i przemysłu farmaceutycznego popularność stosowania baniek stopniowo malała, aby na przełomie wieków XX i XXI przeżyć renesans.

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2008.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii