WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Historia masażu – Starożytna Mezopotamia (Babilonia i Asyria)

Historia masażu – Starożytna Mezopotamia (Babilonia i Asyria)

 

     Cywilizacja Mezopotamii trwała około 2600 lat, tzn. od swych początków tj. od 2900 lat p.n.e. do podboju przez Aleksandra Wielkiego w 330 roku p.n.e. Powstała głównie z dwóch krain północnej Asyrii i południowej Babilonii i leżała między dwoma dużymi rzekami, Tygrysem i Eufratem (obecne terytorium Iraku i Syrii). Na obszarze Mezopotamii stworzyli swą kulturę Sumerowie, Akadyjczycy, Babilończycy i Asyryjczycy.

     O kulturze, medycynie i gospodarce Mezopotamii można dowiedzieć się z glinianych tabliczek z Nippur (med. 2100 r. p.n.e.), diorytowego pomnika nagrobnego Hammurabiego (med.1700 r. p.n.e.), 2200 tabliczek glinianych zapisanych pismem klinowym, stanowiących bibliotekę króla asyryjskiego Assurbanipala (med. 669-626 r. p.n.e.), oraz z. opisów greckiego historyka Herodota ( 484-425 r. p.n.e.).

     W 1890 roku ruinach pałacu króla Assurbanipala w Niwie Henry Layard i  Hormuz Rassam odkopali 2200 tablic z pismem klinowym, w tym około 660 mających związek z medycyną. Były tam pierwsze recepty, zapiski precyzyjnie opisanych chorób ich symptomy i sposoby ich leczenia. Była również mowa o różnego rodzaju nacieraniach, tarciach i ugniataniach.

     Lekarze-kapłani opiekowali się ludnością ze sfer wyższych, ale funkcjonowali również uliczni cyrulicy i dentyści, świadczący usługi biedocie. 

     W książce Epika medycyny historyk medycyny Marti–Ibanez pisze, że dowody na stosowanie masażu istnieją w Kodeksie Hammurabiego.

    Najwięcej informacji pochodzących z oryginalnych dokumentów z Asyrii i Babilonii, glinianych tabliczek zachowało się z okresu pomiędzy rokiem 700 a 530 p.n.e. Mało jest natomiast informacji na temat życia codziennego, pielęgnowania ciała czy lecznictwa mieszkańców Mezopotamii. Korzystanie z łaźni z prawdziwego zdarzenia to przywilej króla, kapłanów i klas zamożniejszych obywateli, które spotykało się w pałacach i bogatych domostwach. Ludzie żyjący z rzemiosła, nie mający łaźni zadawalali się myciem nad brzegiem rzeki czy kanału, w zbiornikach wody na dziedzińcu. Niekiedy zażywali kąpieli parowych zwanych „scytom”, polegające na tym, że w zamkniętym pomieszczeniu polewano wodą rozgrzane kamienie, po czym stosowali masaże, wykonywane przez niewolników. Wyjątkowo posługiwali się narzędziami z wypalonej gliny „strigiles” do oczyszczania ciała z kurzu. Zabiegiem toaletowym rozpowszechnionym w całym społeczeństwie, z wyjątkiem klas najniższych było namaszczanie oliwą całego ciała i włosów. Oliwienie całego ciała służyło zmiękczaniu skóry podrażnionej i wysuszonej przez suche powietrze i podmuchy piasku. Oliwienie włosów niszczyło gnidy i pasożyty, które nękały społeczeństwo Mezopotamii w związku z rozpowszechnionym we wszystkich warstwach noszeniem długich włosów i brody.

     Kamenetz w kisążce Historia masażu podaje treść zapisków Babilończyków:

„Kiedy człowiek ma skurcz połóż go głową ku dołowi a jego nogi ponad nim, dotykaj jego pleców kciukiem mówiąc bądź dobry, poruszaj jego ramionami i głową czternaście razy, obróć nim na ziemi”. Masaż był postrzegany jako pożyteczny, ale nie pożyteczny dla pacjenta, lecz zły dla demona. Masaż nie miał oddziaływać na człowieka, ale wypędzić demona.

     W Historii medycyny dr Waltera Libby znajduje się wzmianka o stosowaniu masażu w Mezopotamii. Wspomina on o stosowaniu preparatów, które były wcierane w skórę pacjenta dla uzyskania efektu terapeutycznego.

    Babilończycy ok. 1800 r. p.n.e., doskonale znali olejki eteryczne, które używali do masowania jak również dodawali je do materiałów budowlanych, z których budowano świątynie. Stosowali olejki cyprysowy, cedrowy i mirrowy, których właściwości antyseptyczne wpływały dezynfekująco na pomieszczenia świątyni.


      Babilonia, rozwinęła sztukę perfumerii opierając się głównie na użyciu wyciągów żywicznych ze szlachetnych drzew i krzewów jak na przykład wyciąg oleisty z kadzidła, drzewa sandałowego oraz mirry. Technika stosowana przez ówczesnych alchemików to maceracja, która pozwoliła skomponować cudowny olejek Babilonia, przeciw starzeniu się ciała i wyzwalamia pozytywnych emocji. Tak niezwykłą kompozycję dawało wymieszanie żywic z drzewa sandałowego, benjui i mirry oraz kwiatu irysa i olejków esencjonalnych z cytryny, kadzidła i mirry.


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:
Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007
www.leksykonmasazu.pl (2015)
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2015
Źródło foto:
www.artystyczne-ciekawostki.blogspot.com

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii