WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Historia masażu klasycznego

Historia masażu klasycznego: korzenie masażu klasycznego sięgają starożytności, kiedy był stosowany jako masaż naturalny, intuicyjny, instynktowny, w postaci pocierania i namaszczania ciała olejkami, a z czasem został potwierdzony na podstawie doświadczeń i badań.

 

    Istnieją dowody, że masaż był stosowany przez Chińczyków już 3000 lat p.n.e. Książka The Cong-Fou of the Tao-Tse była prawdopodobnie podwaliną współczesnego masażu i szwedzkich ruchów manualnych.

 

    W hinduskiej Ayurvedzie często występuje termin „samvahana”, określający „tarcie rękami”, a słowo „mordan” oznaczało „trzeć”.

 

    Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu masażu w Grecji pojawiają się w księgach Hipokratesa, w których pisał o użyciu „tarcia” (pocierania) w leczeniu wielu chorób, jak również o jego fizjologicznych efektach. Zalecał pocieranie od kończyn w kierunku środka ciała, czyli w odwrotnym kierunku niż robili to szamani i kapłani-uzdrowiciele. Dla określenia masażu w sensie leczniczym używał słowa „anatripsis”. Celsus zalecał masaż w postaci różnego tarcia w zależności od choroby, natomiast Galen opracował ruchy rąk przy stosowaniu masaży leczniczych.

 

    W okresie średniowiecza w Europie nastąpił zastój w rozwoju wszelkich nauk medycznych, a tym samym i masażu. Najczęściej masaż był wykonywany przez kobiety w klasztornych hospicjach i szpitalach, dlatego też paradoksalnie dzięki Kościołowi masaż przetrwał ten nieprzyjazny dla siebie okres. Duże zasługi w dziedzinie masażu w tym okresie miała Włoszka Trota z Salerno, która zalecała stosowanie masażu kobietom w ciąży.

     W okresie średniowiecza w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu duch masażu pozostał wciąż żywy, dzięki takim uczonym jak Avicenna, który w swoim dziele Kanon Medycyny pisał o masażu i przykładał duże znaczenie do jego stosowania.

 

    W XVI wieku francuski chirurg wojskowy Ambroże Parè zauważył, że stosowanie masażu u chorych po operacjach przynosi ulgę, przeprowadził badania nad fizjologią masażu i zapisał obserwacje w swojej pracy naukowej, w której ogłosił masaż jako oficjalną metodę leczenia.

 

     W XVII wieku niemiecki lekarz Fridrich Hoffman na podstawie własnych badań i obserwacji opracował program stosowania masażu w licznych przypadkach chorobowych.

 

    Pierwszy klarowny opis ruchów masowania podał w XVIII wieku francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który w swojej książce o ćwiczeniach poświęcił ponad 20 stron nacieraniu i zachęcał lekarzy, by stosowali ręczne terapie wraz z ćwiczeniami.

 

    Największy wkład w rozwój masażu szwedzkiego klasycznego w XIX wieku miał szwedzki lekarz Per Henrik Ling, współautor tzw. szwedzkiej gimnastyki, w zakres której wchodził masaż leczniczy.

 

    Prawdziwą szkołę masażu szwedzkiego klasycznego powołał do życia holenderski lekarz Johan Mezger, uważany za twórcę „masażu naukowego”. Określił on – na podstawie własnych badań – zasady masażu, a także wskazania i przeciwwskazania do jego wykonywania.

 

    Duży udział w rozpowszechnianiu masażu mieli: polski lekarz Izydor Zabłudowski, kierownik Zakładu Masażu Leczniczego w Berlinie: dzięki jego publikacjom naukowym masaż był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej; niemiecki lekarz Karl von Mosengeil, który na podstawie własnych doświadczeń ogłosił szczegółowy opis różnych manipulacji wchodzących w zakres mięsienia; angielski lekarz William Murrell, który podróżował do Szwecji, Rosji, Holandii, Finlandii i USA, aby uczyć się masażu u źródeł i potem rozpowszechniać; rosyjski lekarz J. Gopadse, który prowadził doświadczenia nad wpływem masażu całego ciała na przemianę materii; natomiast w Stanach Zjednoczonych doktor medycyny John Harvey Kellogg, uważany za ojca masażu w Ameryce.

 

    W Polsce największe zasługi w rozwoju i propagowaniu masażu klasycznego mają: Stefan Stanisław Smoleński – kilka słów o mięsieniu (1883), Józef Zawadzki – O wpływie mięsienia na szybkość wchłaniania. Przyczynek do fizjologii mięsienia (1891), Jan Zaorski – Mieszanie lecznicze (1927), Mieczysław Kosiński – Technika mięsienia leczniczego (1927), Wacław Sidorowicz – Masaż sportowy (1946), Józef Jankowiak – Masaż leczniczy (1974), Zygmunt Prochowicz – Podstawy masażu leczniczego (1987), Tomasz Podgórski – Masaż klasyczny (1991), Adam Zborowski – Masaż leczniczy (1994), Leszek Magiera – Klasyczny masaż leczniczy (1994).

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii