WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u
biorelaxlurgushabys1Piknik Nauczycieli Masażu

Galen

Galen (Claudius Galenus z Pergamonu, 130-200 n.e.); rzymski lekarz greckiego pochodzenia, wybitny anatom, utalentowany badacz i pisarz, jeden z najznakomitszych starożytnych lekarzy, wyznawca metod Hipokratesa; wywarł olbrzymi wpływ na rozwój nauk medycznych w średniowieczu i odrodzeniu.

 

   Na początku swojej praktyki leczył gladiatorów, zyskując popularność dzięki osiągnięciom w leczeniu otwartych ran i uszkodzeń ścięgien.

 

    Od 161 roku n.e. był lekarzem rzymskich imperatorów: Marka Aureliusza, Lucjusza Werusa i Kommodusa.

 

    Jego praca o anatomii obejmuje dokładny opis kości i mięśni oraz towarzyszących im tkanek, takich jak więzadła i ścięgna.

 

   W swoim dziele pt. De Sanitate Tuenda (Higiena) dał opis masażu oraz pisał, że przed ćwiczeniami należy zmiękczyć ciało, a nacieranie (frictiones) powinno być różnego rodzaju.

 

   Wynalazł również zimny krem, będący podstawą wszystkich używanych obecnie maści oraz kremu nawilżającego Ceroma, składającego się z mieszaniny wosku i oliwy, który stosowano do masażu całego ciała.

 

    Na podstawie opisu Hipokratesowego anatripsis Galen opracował opis wskazanych przy tego typu zabiegach ruchu rąk: Pocieranie powinno być różnorodne, powinno zawierać uderzenia i gładzenie, ruchy rąk powinny odbywać się nie tylko z góry na dół i z dołu w górę, ale też ukośnie i poprzecznie... Zrożnicowane uderzenia i gładzące ruchy rąk powinny odbywać się w różnych kierunkach, tak aby każde włókno mięśnia było dotknięte.

 

    W Higienie w rozdziale zatytułowanym Masaż poranny i wieczorny Galen pisze: Jeśli jest on zupełnie wypoczęty, zbyteczne jest, by go masować albo namaszczać olejkami, chyba że musi on pokonać ekstremalne zimno; wtedy przygotujemy go do tego specjalnym masażem, takim jak tych, którzy zamierzają przystąpić do zimnej kąpieli.... Ale, jeżeli nasza praca ma przynieść efekty, należy z góry zaznaczyć, że po wszystkim musi się on poddać zabiegowi namaszczania olejkami i delikatnemu masażowi. I tak też, jeśli jego skóra jest wyjątkowo sucha, powinien zostać namaszczony olejkami ze słodkim olejem, ponieważ to doskonale nawilża suchą skórę. I powinien być poddany krótkiemu masażowi, ale ani zbyt mocnemu, ani zbyt delikatnemu, ponieważ naszym celem ma być tylko poprawienie trawienia, nie zaś zmiana stanu skóry albo ciała [mięśni] ani usunięcie z jego ciała ekskrementów. Delikatny masaż sprawia, że ciało staje się odprężone i miękkie, zaś mocny masaż sprawia, że skóra jest szorstka.

 

    Galen w dziele O ochronie zdrowia dużo uwagi poświęca profilaktyce, zalecając środki higieniczne w postaci gimnastyki, pracy fizycznej, odpowiedniej diety oraz masażu i kąpieli. Uważał każdy rodzaj aktywności ruchowej za ćwiczenie fizyczne, które powinno się wykonywać przed jedzeniem, po wcześniejszym natarciu ciała. Zalecał ostrożność w stosowaniu ćwiczeń, pisząc: Aktywność ruchowa człowieka zdrowego wymaga dużo uwagi i ciągłej obserwacji reakcji organizmu. Powinna odbywać się według pewnego przyjętego rytuału: ćwiczyć należało nago w pomieszczeniu dobrze ogrzanym, ćwiczenia poprzedzone były nacieraniem ciała, którego celem było rozpulchnienie członków, co się żywszym zabarwieniem skóry i większą gibkością członków i zdolnością łatwiejszego wykonywania ruchów objawia.

 

   Galen był zwolennikiem stosowania kąpieli, traktował je jako sposób leczenia i metodę na poprawę stanu zdrowia. Rzymianie uwielbiali korzystać z kąpieli w gorących źródłach, przynosząc ulgę zmęczonym mięśniom i zmysłom. W związku z modą i zapotrzebowaniem na źródlane kąpieliska z czasem je rozbudowywano i przekształcano w łaźnie, sauny i termy. Miejsca te nazywano „aque”, a zabiegi tam wykonywane określano mianem sanus per aquam, czyli leczenie przez wodę.

 

     Historyczny Członek Klubu "Ludzie Masażu".
     Historical Member of the "People of Massage" Club
 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wsp ...

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wspomagać połączenia między mózgiem, a układem odpornościowym czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejŚrodki poślizgowe 2

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii