WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Domański Michał

Domański Michał (ur. 1 czerwca 1942 w Warszawie, zm. 9 stycznia 1986 w Krakowie); magister wychowania fizycznego, specjalista masażu leczniczego, akupresury i terapii manualnej, współautor książki z zakresu masażu punktowego chińskiego, Człowiek Legenda Masażu Krakowskiego.

 

    W maju 1943 roku w wyniku zbombardowania przez myśliwce niemieckie kamienicy, w której mieszkał z rodziną w Warszawie stracił całkowicie słuch.

      Dzięki ofiarności i żmudnej rehabilitacyjnej pracy rodziców nauczył się mówić oraz czytać z ruchu warg, co pozwoliło mu ukończyć szkoły dla osób słyszących.

      Historię jego życia, sukcesy i porażki opisała jego matka Anna Domańska w książce pt Los w rękach twoich wydanej w 1973 roku przez Wydawnictwo PAX.

 

     Od 1960 roku członek Oddziału Krakowskiego Polskiego Związku Głuchych, w którym należał do Sekcji Sportowej specjalizując się w narciarstwie alpejskim i lekkoatletyce. Od 1972 roku należał również do Polskiego Związku Motorowego przy Związku Głuchych biorąc udział w rajdach samochodowych.

 

    Od 1958 roku zawodnik sekcji lekkoatletyki uprawiajacy biegi krótkie i skok w dal w WKS Wawel w Krakowie, a od 1962 roku zawodnik kadry narodowej Polskiego Związku Olimpijskiego biorący udział w międzynarodowych imprezach sportowych (paraolimpiady) z ramienia Polskiego Związku Głuchych.

     W 1964 roku uczestnik Międzynarodowego (NRD, Węgry, Polska) Mityngu Lekkoatletycznego Głuchych w Dreźnie, na którym dwukrotnie pobił rekord świata w biegach na 100 m i 200 m oraz w sztafecie szwedzkiej (400x300x200x100).

      W historii lekkoatletyki głuchych jako pierwszy na świecie zszedł poniżej 11 sek. w biegu na 100 m.

      W lipcu 1965 roku na Igrzyskach Olimpijskich Głuchych (Paraolimpiada) w Waszyngtonie zdobył dla reprezentacji Polski brązowy medal w sztafecie 400x100 m.


    Absolwent kierunku Wychowanie Fizyczne ze specjalizacją z usprawniania leczniczego Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego (obecnie Akademia Wychowania Fizycznego) w Krakowie (1971).

      W czasie studiów założyciel i pierwszy przewodniczący Sekcji Rehabilitacji przy Komisji Ekonomicznej Rady Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich w Krakowie.

 

       W latach 1971-1972 organizator Klubu Aktywnej Rewalidacji Studentów oraz Przychodni Rehabilitacyjnej dla studentów w Krakowie.

        W tym też okresie był wiceprzewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Krakowie.

 

   W latach 1971-1975 trener wychowania fizycznego w Międzyspółdzielnianym Ognisku Kultury Fizycznej Inwalidów "Start", a następnie w Spółdzielni Inwalidów im. Komuny Paryskiej w Krakowie.

 

       W 1972 roku ukończył kurs trenerski I stopnia i kurs masażu specjalistycznego (klasycznego, sportowego i japońskiego punktowego) w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

       Posiadał uprawnienia trenerskie w zakresie narciarstwa alpejskiego i lekkoatletyki oraz odnowy biologicznej.

 

      Od 1972 roku prowadził mobilną rehabilitację u pacjenta w domu. W latach 1976-1985 prowadził w swoim mieszkaniu prywatną praktykę rehabilitacyjną stosując zabiegi z zakresu masażu klasycznego, punktowego, terapii manualnej i ćwiczeń leczniczych.

       Rzetelne przygotowanie zawodowe, indywidualne podejście do pacjenta, całościowe patrzenie na problemy chorego, nieszablonowe stosowanie technik i metod leczniczych sprawiało, że wieści o wspaniałym masażyście/rehabilitancie szybko rozchodziły się po Krakowie.

         Dowodem na wyjątkowość jego działania terapeutycznego były rzesze pacjentów, którzy odwiedzali jego gabinet. 

 

      W latach 1973-1977 był instruktorem odnowy biologicznej i rehabilitacji podczas zgrupowań kadry Polskiego Związku Bokserskiego (team Feliksa Sztama) oraz Polskiego Związku Lekkoatletyki w Ośrodkach Wyszkolenia Sportowego w Cetniewie i Wiśle.


    W latach 1975-1977 rehabilitant Oddziału Chirurgii Urazowej Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego najpierw przy ul. Siemiradzkiego, a w latach 1977-1978 przy ul. św. Łazarza.

 

     Jego pasjami życiowymi były narciarstwo, lekkoatletyka, rajdy samochodowe, masaż leczniczy i sportowy, tradycyjna medycyna chińska, m.in. akupunktura i akupresura, terapia manualna oraz taniec.

 

     W latach 1981-1983 uczestnik wielu wykładów, warsztatów i szkoleń  z zakresu masażu, terapii manualnej i medycyny chińskiej organizowanych przez Towarzystwo Psychotroniki i Radiestetów w Krakowie.

    W praktyce klinicznej korzystał z technik i metod zawartych w opracowaniu autorstwa Michała Siekierzyńskiego i Janiny Szyjkowskiej pt. "Masaż sportowo-leczniczy w procesach odnowy" (1972), w którym przedstawiono m.in. masaż izometryczny stosowany w celu odbudowy masy i siły mięśniowej po kontuzjach sportowych.

    Korzystał również z opracowania autorstwa Michała Siekierzyńskiego i Konstantego Koseckiego pt. „Masaż punktowy” (1972), w którym autorzy przedstawili ogólne założenia masażu punktowego i jego stosowanie w wybranych zespołach chorobowych. 

 

     W latach 1978-1986 kierownik zespołu rehabilitantów Oddziału Rehabilitacji ZOZ Przychodni Rejonowej przy ul. Rusznikarskiej 11 w Krakowie.

 

      Pod koniec swojego życia sam potrzebował pomocy rehabilitacyjnej, którą otrzymał m.in. w Oddziale Rehabilitacji Klinicznej AWF w Krakowie-Witkowicach. Przebywając w szpitalu mimo swoich problemów zdrowotnych służył doświadczeniem zawodowym przekazując fachowe wskazówki w zakresie stosowania masażu i ćwiczeń leczniczych młodemu personelowi fizjoterapeutycznemu.

     Współautor książki pt. Zdrowie w twoich rękach: leczenie akupressurą (1987). Opracowanie ukazało się już po jego śmierci dzięki zaangażowaniu jego ojca Olgierda i żony Anny, którzy skompletowali dokumentację Michała z praktycznego zastosowania akupresury w poszczególnych jednostkach chorobowych i zlecili druk Krajowej Agencji Wydawniczej w Krakowie. Książka ukazała się w nakładzie 100 000 egzemplarzy.

 

       Historyczny Członek Klubu „Ludzie Masażu"
                  Nr karty członkowskiej 024/KLM/P/H/2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Biogram powstał dzięki uprzejmości żony p. Michała p. Anny Kosak-Domańskiej.

 

Źródło:
www.leksykonmasazu.pl 2015-17
Źródło:
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2015-2017.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii