WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Diagnostyka narządowa

Diagnostyka narządowa; stanowi jedną z grup diagnozowania, stosowanych w tradycyjnej medycynie orientalnej; obejmuje charakterystykę czynności poszczególnych narządów yin (narządy Zang) i yang (narządy Fu) oraz ich wzajemnych połączeń.
     Narządy Zang są narządami miąższowymi, wchodzącymi w skład układu yin. Ich zadaniem jest produkowanie i magazynowanie substancji zawierających energię Qi, krew i pozostałe płyny ustrojowe. Do narządów tych należą: płuca, śledziona-trzustka, serce, nerki, osierdzie i watroba. Narządy Fu są narządami pustymi, wchodzącymi w skład układu yang, których zadaniem jest odbiór, trawienie i przyswajanie substancji odżywczych oraz wydalanie produktów przemiany materii. Do narządów tych należą: jelito grube, żołądek, jelito cienkie, pęcherz moczowy, potrójny ogrzewacz i pęcherzyk żółciowy.
     Płuca: zarządzają krążeniem energii Qi, nadzorują proces oddychania i regulują gospodarkę wodną organizmu, a także sprawują kontrolę nad stanem tkanki skórnej i włosów. Płuca korespondują z nosem, w związku z czym prawidłowe oddychanie i powonienie świadczą o dobrym funkcjonowaniu płuc.
     Jelito grube: odbiera z jelita cienkiego częściowo przetrawioną substancję pokarmową i przyswaja potrzebne organizmowi produkty odżywcze. Niewykorzystane masy pokarmowe transportuje do odbytnicy.
     Żołądek: odbiera i magazynuje substancje pokarmowe, które wstępnie trawi i przesuwa do jelita cienkiego. Współpracuje ze śledzioną-trzustką w procesie trawienia.
     Śledziona-trzustka: zespół ten pełni ważne zadanie w procesie trawienia i przyswajania substancji pokarmowych. Reguluje i dostarcza część płynów energetycznych do serca i płuc, skąd są one rozprowadzane po całym organizmie. Śledziona nazywana jest cmentarzyskiem erytrocytów i regenatorem krwi. Stan śledziony odzwierciedla wygląd ust; usta różone i błyszczące wskazują na dobrą kondycję narządu, natomiast blade wargi świadczą o schorzeniu śledziony.
     Serce: zarządza układem krwionośnym i nadzoruje stan naczyń krwionośnych. Zaopatrując mózg w krew wpływa na pamięć, procesy myślowe, świadoność i sen. Serce ma również połączenie z językiem, który pośrednio informuje o zespołach gorąca i zimna oraz krwionośnych zdrowym i chorym sercu. Język intensywnie czerwony świadczy o zdrowym sercu, a blady o chorym.
     Jelito cienkie: odbiera i magazynuje częściowo strawione przez żołądek produkty pokarmowe, które tutaj podlegają zasadniczemu procesowi trawienia i przyswajania. Niestrawiona masa pokarmowa jest przesuwana do jelita grubego.
     Pęcherz moczowy: magazynuje i wydala mocz, wykorzystując energię Qi nerek.
     Nerki: magazynują substancje życiowe i energię Qi potrzebną do produkcji szpiku kostnego, a także do prawidłowego funkcjonowania mózgu i rdzenia kręgowego. Odpowiadają za rozmnażanie człowieka i jego rozwój, nadzorują gospodarkę wodną organizmu i przyjmowanie energii Qi z powietrza. Posiadają łączność z uszami, dlatego problemy ze słuchem, głównie w podeszłym wieku, świadczą o braku energii Qi nerek.
     Osierdzie: jako podorgan serca odpowiada za jego ochronę. Nie jest związany z żadnym narządem, lecz działa czysto funkcjonalnie na narządy wewnętrzne typu yin (płuca, serce, śledziona-trzustka, nerki, wątroba). Łączy trzy funkcjonalne części tułowia: górną, środkową i dolną. Wykazuje powiązania z układami nerwowym i krążenia, klatką piersiową i żołądkiem.
     Potrójny ogrzewacz: nie wiąże się z żadnym narządem, lecz stanowi cały układ czynnościowy organizmu człowieka. Łączy trzy funkcjonalne części tułowia: górną do przepony, środkową od przepony do pępka oraz dolną część poniżej pępka. Reguluje czynności narządów wewnętrznych typu yang (żołądek, jelito grube, jelito cienkie, pęcherz moczowy i pęcherzyk żółciowy). Wykazuje powiązanie z oczami, uszami, ramionami, stawami łokciowymi i klatką piersiową.
     Pęcherzyk żółciowy: magazynuje żółć i wydziela ją do jelit, ułatwiając trawienie. Współdziała z wątrobą w kierowaniu energią Qi.
     Wątroba: magazynuje krew, nadzoruje krążenie energii Qi, zaopatruje tkanki w krew, niezależnie od serca, wpływa na menstruację u kobiet oraz na ilość żółci w pęcherzyku żółciowym i dozowanie jej do jelit. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie ścięgien, dostarczając im energii yin. Watroba ma połączenie z oczami, wpływa na zdolność widzenia i ruch gałek ocznych.

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001.

Walaszek R., Kasperczyk T., Magiera L. Diagnostyka w kinezyterapii i masażu. BIOSPORT, Kraków, 2007.

www.leksykonmasazu.pl.2012

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii