WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Kalendarium polskiej kosmetyki, kosmetologii, spa&welless do 1990 roku

 

Jeżeli ktoś z Państwa ma wiedzę o wydarzeniach związanych z historią kosmetyki, kosmetologii i Wellness&spa nie wykazanych w poniższym kalendarium, a chcecie Państwo uzupełnić o nowe wydarzenia, to prosimy przesłać je do naszej redakcji  na adres redakcja@leksykonmasazu.pl.

 

1367
- powstały pierwsze alkoholowe perfumy o nazwie Woda Królowej Węgier (Eau de Reine de Hongorie) dzięki Elżbiecie Łokietek, córce Władysława Łokietka. Jak legenda głosi, recepturę zapachu (nalewka spirytusowa na bazie rozmarynu i tymianku) przekazał królowej Elżbiecie tajemniczy mnich-pustelnik, natomiast ona rozpowszechniła ten zapach w całej Europie. Legendarna kompozycja została  odtworzona przez polskich perfumiarzy z Pollena Aroma i obecnie są sprzedawane w indywidualnych i numerowanych opakowaniach, oprawiane w skórzane etui w kształcie królewskiego modlitewnika.

1625
- zostaje założona przez mgr Adolfa Siedleckiego w Krakowie Apteka Pod Białym Orłem, będąca najstarszą w Polsce apteką wytwarzającą kosmetyki.

1735
- Laboratorium Chemiczno–Farmaceutyczne Karola Sklepińskiego we Lwowie rozpoczęło wytwarzanie produktów kosmetycznych.

1850
- Laboratorium mgr Wincentego Karpińskiego w Warszawie  rozpoczęło wytwarzanie mydeł leczniczych i kosmetycznych, soli do kąpieli, olejków aromatycznych i produktów kosmetycznych.

1852
- przemysłowiec-drogista Fryderyk Jan Puls otworzył w Warszawie przy ul. Królewskiej 17a fabrykę pachnideł. Asortyment wyrobów obejmował mydła, kremy, pudry, wody kolońskie oraz perfumy o wyszukanych i trwałych zapachach. Jakość tych produktów nie ustępowała jakości kosmetykom zagranicznym. Kosmetyki były pakowane w piękne słoiczki, flakoniki i pudełeczka i cieszyły się dużą popularnością. Marka Puls stała się synonimem wysokiej jakości i solidności. W 1868 roku fabryka została przeniesiona do większego budynku przy ul. Marszałkowskiej 19. Kosmetyki Pulsa sprzedawane były w większości aptek i drogerii w Królestwie Polskim.

1855
- Apteka Pod Słońcem mgr Feliksa Sobierajskiego w Krakowie rozpoczęła produkcję octów toaletowych, pudrów i perfum.

1869
- Apteka i Laboratorium Pod Złotą Koroną mgr Józefa Trauczyńskiego w Krakowie rozpoczęła wytwarzanie wyciągów ziołowych, wód kolońskich i  kremów.

- Drogeria Romana Barcikowskiego w Poznaniu rozpoczęła wytwarzanie maści, kremów i soli do kąpieli.

1870
- 25 grudnia  w Krakowie urodziła się Helena Rubinstein założycielka firmy kosmetycznej – Helena Rubinstein Inc, autorka masażu kosmetycznego twarzy, który oparty jest na trzech technikach: głaskaniu, rozcieraniu i ugniataniu.

1872

- 15 września w Łodzi urodził się Max Factor Senior (Maksymilian Faktorowicz) - założyciel firmy Max Factor, producent i wynalazca kosmetyków.

1876
- polski chemik, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego Bronisław Leonard Radziszewski (obecnie patron firmy Pollena-Aroma) przeprowadził pierwszą syntezę alkoholu fenyloetylowego, który jest do dzisiaj jednym z najważniejszych  syntetyków zapachowych. Alkohol fenyloetylowy włączono do produkcji w 1906 roku.

1877
- powstała w Grudziądzu Drogeria Centralna - najstarsza drogeria na ziemiach polskich, założona przez niemieckiego drogistę Fritza Kysera.

1880
- Laboratorium Farmaceutyczne Aleksander Rakowski w Zawichoście k. Sandomierza rozpoczęło produkcję proszku i eliksiru do zębów oraz wód toaletowych.

- została założona przez Stanisława Górskiego Wytwórnia Artykułów Drogeryjnych w Warszawie.

1890
- dr Oscar Troplowitz z Gliwic kupił w Hamburgu aptekę i laboratorium od Paula Beiersdorfa, przekształcając małą firmę w międzynarodowe przedsiębiorstwo Beiersdorf AG, które po zarejestrowaniu wszystkich marek Beiersdorf w polskim urzędzie patentowym, 29 kwietnia 1925 roku zarejestrowało firmę pod nazwą Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o. w Katowicach.

1891
- Drogeria Romana Barcikowskiego zostaje przekształcona w Fabrykę Chemiczno-Farmaceutyczną Spółka Akcyjna Roman Barcikowski w Poznaniu, zwiększając produkcję maści, kremów i soli do kąpieli.

1894

- ukazała się książka Baronowej Staffe pt. Piękność i zdrowie.  Praktyczne rady, wskazówki i przepisy dla kobiet.

1897
- 17 października w Poznaniu powstał Związek Drogerzystów Polskich, pierwsza rdzenna polska organizacja zawodowa drogistów.

1900
- Apteka Pod Białym Orłem dr J. Siedleckiego-Grzymały w Krakowie rozpoczęła wytwarzanie mydła, mydła kosmetycznego i wyciągów olejków z ziół.

- 22 września  zostaje zlikwidowany Związek Drogerzystów Polskich, a jego kontynuatorem zostało Towarzystwo Młodych Drogerzystów, założone też w Poznaniu.

1902
- nowy właściciel Fabryki Pulsa w Warszawie Edward Nepros przekształcił firmę pod nazwą Parowa Fabryka Mydeł Toaletowych, Perfum i Wyrobów Kosmetycznych Towarzystwa Akcyjnego Fryderyk Puls. W tym czasie fabryka produkowała najlepsze swoje mydła: Kosmos, Trefle, Glicerynowe kwiatowe w siedmiu odmianach: Irys, Jaśmin, Fiołek, Lilas de Pèrse, Muguet, Mimoza, Sweet Pea i Modern oraz wody kolońskie Royale i Holenderską, perfumy Orchidèe, Exquis i Wedgwood, pudry, szminki teatralne. Większość teatrów polskich i liczne z zagranicy zamawiały szminki i retusze firmy Fryderyk Puls.

1905
- ukazał się 1. numer czasopisma Drogista, będący pierwszym polskim pismem branżowym, skierowanym do członków Związku Drogerzystów Polskich i handlowców drogeryjnych.

1907
- ukazała się książka E. Riecke pt. Hygiena skóry, włosów i paznokci. Redaktorem wydania polskiego był Leon Feuerstein.

1910
- odkrycie przez farmaceutę dr Oskara Troplowitza z Gliwic, współwłaściciela firmy Beiersdorf AG eucerytu, substancji która przenika przez wszystkie warstwy naskórka do komórek skóry właściwej. Ten fakt uznawany jest za początek historii nowoczesnej kosmetologii.

- ukazała się książka Józefa Bogdanika pt. Kult piękności i zdrowia.

1911
- farmaceuta dr Oskara Troplowitza, chemik Isaak Lifschütz i dermatolog Paul Gerson Unna opracowali recepturę kremu Nivea, którego podstawę stanowi euceryt, naturalny środek emulsyjny uzyskiwany z tłuszczu wełny owczej. Euceryt jest alkoholem lanolinowym o wysokiej zawartości cholesterolu i wykazujący niski poziom alergiczny. W grudniu 1911 roku rozpoczęto produkcję kremu Nivea na skalę przemysłową, a receptura kremu, zawierającego glicerynę, panthenol, kwas cytrynowy, wodę, środek emulsyjny euceryt i substancje zapachowe przez ponad 100 lat nie uległa zmianie.

1912
- ukazała się książka Stanisława Breyera pt. Jak można odzyskać i zachować zdrową i piękną cerę (Wydawnictwo Popularno-Lekarskie, Kraków 1912).

1913
- ukazała się książka Juliana Zacharskiego pt. Podręcznik dla drogistów i pokrewnych zawodów.

- zostało założone przez farmaceutę Stanisława Bukowieckiego Laboratorium Chemiczno – Farmaceutyczne w Poznaniu, (późniejsza ALBA  i kolejno ALBA THYMENT), produkujące wiele poszukiwanych specyfików farmaceutycznych i kosmetycznych, m.in. lek o nazwie ARGOL®, odwzorowującego pełny skład Esencji Karmelitańskiej.

- 1 kwietnia drogiści poznańscy przy Miejskiej Szkole Handlowej wprowadzili obowiązkowe, trzyletnie kursy drogistowskie. Program nauczania obejmował: chemię, botanikę, fizykę, łacinę, ustawodawstwo zawodowe, fotografię i księgowość.

1917
- powstało Towarzystwo Drogistów Polskich, będące kontynuatorem warszawskiej Sekcji Drogistów Stowarzyszenia Kupców Polskich.

1919
- po I wojnie światowej Wacław Falkiewicz przeniósł swoją  Fabrykę Perfum i Kosmetyków z Paryża do Poznania. W latach 30-tych wyroby Falkiewicza obejmowały wszystkie działy rynku kosmetycznego i były najlepiej reklamowane na polskim rynku. Na ulotkach reklamowych do promocji marki Śnieg Tatrzański firma wykorzystywała wizerunek Poli Negri. W tym czasie popularnością cieszyły się kremy pielęgnacyjne Śnieg Tatrzański i Krem Tatrzański, kremy ochronne - krem Lipowy, kremy i wody toaletowe do cery tłustej Smile, szampony do włosów ciemnych i jasnych Śnieg Tatrzański, preparaty do higieny jamy ustnej Odonto i wyroby perfumeryjne, m.in. woda kolońska Wielkopolanka.

- Fabryka Mydeł, Perfum i Przetworów Chemicznych Henryk Żak w Poznaniu rozpoczęła produkcję wody kolońskiej Przemysławka oraz perfum, pudru w płynie, mydła toaletowego, kremu do golenia, pasty do zębów. Na ulotkach reklamowych do promocji Przemysławki wykorzystywany był wizerunek Jana Kiepury.

- zostało założone przez dwóch łódzkich przedsiębiorców Hugo Guttel'a i Józefa Wójtowicza Fabryka Mydła i Kosmetyków Hugo Guttel w Łodzi, produkujące mydła i wody kolońskie.
W latach 30. i 40. fabryka była jednym z największych producentów kosmetyków w Polsce. Po II wojnie światowej w 1945 roku kontynuowano produkcję, a fabryka została upaństwowiona i zmieniała nazwę. W 1951 roku przyjęła nazwę Fabryka Kosmetyków Ewa, a w 1971 roku Fabryka Kosmetyków Pollena-Ewa.

1920
- ukazała się książka I. Felsa pt. Kosmetyka Higjeniczna.

1921
- ukazała się książka A. Guillarda pt. Hygiena piękności.

- Fabryka Mydła i Perfum J. i S. Stempniewicz Sp. z o.o. w Poznaniu rozpoczęła produkcję mydła toaletowego, kosmetyków, proszku do zębów oraz wód kwiatowych.

1922
- dr Julia Świtalska, pionierka kosmetologii lekarskiej w Polsce międzywojennej w swoim mieszkaniu w Warszawie prowadziła badania kosmetyków zagranicznych w celu ich dostosowania do potrzeb polskiego rynku kosmetycznego. Badania jej nad recepturami kosmetyków sprawiły, że rozpoczęła produkcję swoich oryginalnych preparatów kosmetycznych pod szyldem Laboratorjum Kosmetyków Higjenicznych Świt dr Julji Świtalskiej ul. Krucza 31/3, potem przy Alejach Ujazdowskich 37.

- ukazała się książka St. Straszewicza pt. O kosmetyce i jej racjonalnem stosowaniu.

1923
- ukazała się książka H.K, (Heleny Krzemieniewskiej?) pt. Podręcznik kobiety eleganckiej.

- została założona przez Ryszarda Asta Fabryka Perfum i Kosmetyków Violetta w Poznaniu przy ul. Wały Zygmunta Starego 6.

1924
- ukazała się książka Jana Lenartowicza pt. Higiena skóry i włosów.

- 15 lipca dr Leon Luster z Witoldem Boehmem i Henrykiem Pakszwerem zarejestrowali w Krakowie spółkę - Doktor Luster Preparaty Kosmetyczno-Lekarskie Miraculum, w której wytwarzano kremy, pudry i szampony.

- zostaje założony w Łodzi przy ul. Śródmiejskiej 18 Instytut de Beaute - Racjonalna Kosmetyka - Szkoła Kosmetyczna.

1925

- 29 kwietnia zarejestrowano firmę pod nazwą Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o. w Katowicach, która zajmowała się wytwarzaniem i sprzedażą kosmetyków Beiersdorfa.

- ukazało się IV wydanie książki Władysława Hojnackiego pt. Higiena kobiety i kosmetyka.

- ukazała się książka M. Mondscheina pt. O lekarskiej kosmetyce twarzy.

- ukazała się książka J. Śmiarowskiej pt. Higjena kobiety we wszystkich okresach jej życia.

- powstała dwuletnia Zawodowa Szkoła Drogistowska w Krotoszynie pod kierownictwem Kazimierza Bajerleina, sprawującego tę funkcję z przerwą okupacyjną do 1947 roku.


1927

- zostaje założony Instytut Kosmetyczno-Lekarski Izis Helena Brzezińska i Spółka w Warszawie ul. Żabia 4, w którym prowadzona była działalność dydaktyczna dla przyszłych kosmetyczek - teoria i praktyka w zakresie kosmetyki racjonalnej, upiększającej i masażu oraz kosmetyczna, oferującą zabiegi na twarz i ciało.

- ukazała się książka Julii Świtalskiej pt. Kobieta nowoczesna we wszystkich okresach jej życia.

- ukazał się 1. numer czasopisma Racjonalna kosmetyka lecznicza.

1928
- ukazała się książka I.P. Muellera pt. Mój system dla kobiet.

- ukazało się V wydanie książki Władysława Hojnackiego pt. Higiena kobiety i kosmetyka.

- ukazała się książka Julii Świtalskiej pt. Mój system piękności i zdrowia. Ćwiczenia gimnastyczne.

- ukazały się książki Marty Biernackiej pt. Masaż kosmetyczny: (podstawy i zasady), O środkach kosmetycznych, O pielęgnowaniu rąk.

- z inicjatywy Stanisława Romanowskiego i przy poparciu Związku Drogerzystów RP powstała Szkoła Koedukacyjna dla Drogistów w Łodzi, w której poziom nauczania odpowiadał późniejszemu liceum zawodowemu. Szkoła po II wojnie światowej w 1947 roku została upaństwowiona, uzyskując status Państwowego Liceum dla Drogistów.

1929
- fabryka Luster Preparaty Kosmetyczno-Lekarskie Miraculum rozpoczyna produkcję nowych wyrobów: szampony do mycia skóry głowy i włosów, szampony do włosów jasnych i ciemnych, szampon rumiankowy do pojaśniania włosów blond, szampon przeciwłupieżowy, krem Ultrasol o wysokich walorach odżywczych, ułatwiający opalanie i chroniący przed zmianami atmosferycznymi, krem podkładowy pod puder Mira, krem lanolinowy Podhalański, Cold Cream do masażu ciała, krem hormonalny Oxa z wyciągiem gruczołów dokrewnych dla cery przedwcześnie wiotczejącej i fizjologicznie starzejącej się, mleczko Lityna do mycia twarzy wrażliwej, olejek do opalania Negrita i emulsja Ultrasol z substancją promieniochronną Solprotex, zasypkę przeciw odparzeniom Cold Cream Talcum, płyn przeciw poceniu Dorado bez formaliny, mankiet do mechanicznego usuwania owłosienia Depilex, proszek marmurkowy i otrąbki migdałowe do usuwania zrogowaciałego naskórka, kryształki do kąpieli, zasypka, mydełko naturalne i szampon dla dzieci, puder higieniczny dla cery tłustej, puder po goleniu, ołówki do brwi i paznokci, tusz do rzęs, kredki do warg, lakiery i zmywacze do paznokci. Autorem receptur wszystkich produkowanych wyrobów jest dr Leon Luster

- w wydzielonej z Przemysłowo-Handlowych Zakładów Chemicznych Ludwik Spiess i Syn S.A.  w Warszawie spółce Antiba produkowano wysoko jakościowe kosmetyki wzorowane na francuskich, m. in. kremy, otrąbki i dwa rodzaje pudru Abarid oraz surowce wykorzystywane do produkcji kosmetyków, m.in. lanolinę i wyciągi tkankowe. Poza produkcją własnych kosmetyków Spiess importował i sprzedawał wyroby firm Bourjois i Wolf & Sohn (Kaloderma). Od 1936 roku Antiba produkowała dziewięć rodzajów kremów, toniki i mleczka kosmetyczne, puder Antiba w 12 odcieniach i puder światłochronny, żel i krem do rąk, kosmetyki do higieny jamy ustnej Dentosan, szampon Savona, mydła, depilatory, dezodoranty, perfumy i wody kolońskie.

1930
- w latach trzydziestych w Polsce funkcjonowały szkoły kosmetyczne, w których przyszłe kosmetyczki poznawały teorię i praktykę w zakresie kosmetyki racjonalnej, upiększającej i masażu, do najbardziej znanych należą m. in.:
    - Krakowska Szkoła Kosmetyczna dr med. Włodzimierza Rychwickiego

           w Krakowie ul. Zwierzyniecka 7. Szkoła funkcjonowała do końca 1960 roku,
      - Szkoła Kosmetyczna dr med. Lewinsonowej, w Łodzi ul. Śródmiejska 27,
      - Instytut de Beaute. Racjonalna kosmetyka. Szkoła Kosmetyczna w Łodzi

             ul. Śródmiejska 18
      - Instytut Kosmetyki Racjonalnej – Szkoła Kosmetyczna

             dr med. Julii Świtalskiej w Warszawie  Aleje Ujazdowskie 37,
      - Lekarsko-Kosmetyczna Szkoła Kosmetyki i Masażu dr Marii Kasperskiej

              w Warszawie ul. Mazowiecka 24,               
      - Instytut Kosmetyczno-Lekarski Izis Heleny Brzezińskiej w Warszawie

              ul. Żabia 4
      - Szkoła Kosmetyczna i Lecznica Kosmetyczna dr med. Zofii i Feliksa

              Rostkowskich, w Warszawie ul. Mokotowska 51-53,
      - Szkoła Kosmetyczna dr med. Henryka Łomżyńskiego w Warszawie

              pl. 3 Krzyży 11, 
      - Szkoła Kosmetyczna, Atelier i Laboratorium Mary Mayer w Warszawie

             ul. Królewska 29,
      - Instytut Kosmetyczno-Lekarski Maja -

              Zakrzewska, Korolec, Wojciechowska w Warszawie ul. Mickiewicza 26.
      - Instytut Kosmetyczno-Lekarski dr med. Janiny Szymczak w Warszawie

              ul. Marszałkowska 94
      - Szkoła Kosmetyczna dr med. Muszkatblata w Warszawie, Nowy Świat 23-25,
      - Szkoła Kosmetyczna dr med. Zamenhofa w Warszawie ul. Senatorska 36, 

      
- ukazała się książka Julii Świtalskiej pt. Kosmetyka życia codziennego.

- Towarzystwo Wydawnicze Bluszcz w Warszawie wydało poradnik Jadwigi Mozołowskiej pt. Pielęgnowanie nóg.

- Towarzystwo Wydawnicze Bluszcz w Warszawie wydało poradnik Julii Świtalskiej pt. Jak pielęgnować włosy.

1931
- na Międzynarodowej Wystawie Zdrowia i Urody w Paryżu Puder Kosmetyczny Miraculum zdobył złoty medal.

- ukazała się książka Antoniego Sawickiego pt. Czystość ciała i kąpiele.

- ukazała się książka J. Kosta pt. Kosmetyka i higjena skóry i włosów.

- ukazały się książki Julii Świtalskiej pt. Kosmetyka pana, ABC wskazań racjonalnej kosmetyki pana.

- ukazała się książka J. Duczmala pt. Podręcznik dla szkół drogeryjnych.

 

- Zofia Batycka Miss Polonia zostaje Twarzą Miraculum.



1932
- Mieczysław Rychlicki odkupił prawa do Laboratorium Chemiczno–Farmaceutycznego Stanisława Bukowieckiego i firma występowała pod nazwą ALBA. Laboratorium produkowało ponad 30 produktów farmaceutycznych, weterynaryjnych, kosmetycznych i chemicznych.

- 26 listopada w Łodzi w gazecie codziennej Republika ukazało się ogłoszenie: Gabinety Kosmetyki Lekarskiej - choroby skóry i włosów, Szkoła Kosmetyczna przez władze Państwowe zatwierdzona Dr. med. Lewinsonowej, ul. Śródmiejska 27. Chirurgja kosmetyczna, żylaki, odmrożenia.

1933
- ukazała się książka J. Śmiarowskiej pt. Higiena młodej dziewczyny.

- 27 maja w Warszawie powstaje organizacja zawodowa Polski Powszechny Związek Drogistów, który podjął próbę scalenia wszystkich działających zrzeszeń w jeden związek.

1934

- dr Julia Świtalska przeniosła działalność kosmetyczną do budynku przy Alejach Ujazdowskich 37. W wielopokojowym apartamencie mieszkała, oraz prowadziła Poradnię Kosmetyczną Świt, gabinet lekarski, kursy kosmetyki lekarskiej i masażu leczniczego. W tym czasie zapotrzebowanie rynku kosmetycznego na jej preparaty było tak duże, że produkcją jej wyrobów zajęło się Towarzystwo Akcyjne Karpiński Franciszek, posiadające przy ul. Elektoralnej 35 fabrykę sztucznych wód mineralnych, wytwórnię specyfików, kosmetyków i mydeł leczniczych oraz laboratorium i składy apteczne. Dużą popularnością produktów Świtalskiej cieszyły się kremy, mydła, pudry, tabletki na odchudzanie i inne upiększające specyfiki.

- w latach 1934-1939 wydawany był miesięcznik Kosmetyka Nowoczesna (Kosmetyka, Moda, Sztuka Fryzjerska), poświęcony urodzie, higienie i zdrowiu.

1936
- ukazała się książka S. Wiewiórskiego pt. Technologia perfumerji i kosmetyki.

- w Warszawie zostaje otwarty Oddział Spółki z o.o. Doktor Luster Preparaty Kosmetyczno-Lekarskie Miraculum z Krakowa.

- w latach 1936-1939 ukazywało się czasopismo branżowe Trybuna Drogistowska, wydawane przez Polski Powszechny Związek Drogistów.

- ukazał się w Warszawie 1. numer miesięcznika Trybuna Drogistowska (wcześniejszy Drogista), jako oficjalny organ Polskiego Powszechnego Związku Drogistów.

- ukazała się broszurka dr T. Sokołowskiego pt. Zdrowotne i higieniczne kąpiele nóg.

1937
- ukazało się  II wydanie książki Jana Lenartowicza pt. Higiena skóry i włosów.

- ukazała się książka Sebastiana Anszera pt. Podręcznik kosmetyki nowoczesnej.

- ukazała się książka S. Rutstein i W. Wojtkiewicz pt. Nowoczesna perfumeria i mydlarstwo.

- ukazała się książka L. Liwicza  pt. Kosmetyka współczesna.

- ukazała się książka Z. Barskiego pt. Jak racjonalnie pielęgnować urodę.

- Miraculum rozpoczęła produkcję mydeł leczniczych: boraksowego, dziegciowego, ichtiolowego, salicylowego, siarkowego i mydeł toaletowych: neutralnego, śmietankowego, a od 1938 roku produkowano również wody kolońskie, perfumy i spirytus salicylowy.

- Miraculum obejmuje przedstawicielstwo na Polskę znanej w świecie firmy Chlorodont.

1938
- 30 sierpnia w Los Angeles w wieku 66 lat zmarł tragicznie potrącony przez samochód Max Factor Senior (Maksymilian Faktorowicz) - założyciel firmy Max Factor, producent i wynalazca kosmetyków.

- ukazała się książka Zofii Wasilewskiej i Stanisława Bednarzewskiego pt. Piękność i kultura cała. Poradnik dla pań.

- ukazała się książka Julii Świtalskiej pt. ABC zdrowia i urody.

- w latach 1938-1939 wydawane było czasopismo Świat Kosmetyczny.

1939
- dr Leon Luster i Henryk Paszkwer występują ze spółki Miraculum i odsprzedają swoje udziały Witoldowi Boehmowi. Firma zmienia nazwę na Przemysł Lekarsko-Kosmetyczny Miraculum S.A. w Krakowie. 

- dr Julia Świtalska podjęła budowę własnej fabryki kosmetyków, ale II wojna światowa przerwała jej ambitne plany.

- ukazało się polskie wydanie podręcznika R.M. Gatefosse’a pt. Produkty kosmetyczne (Ars Cosmetica, Kraków 1939)

- ukazała się książka S. Wiewiórskiego pt. Technologia chemiczna perfumerii i nowoczesnej kosmetyki.

- ukazała się książka E. Bisanz  pt. Encyklopedja gospodarstwa domowego oraz najnowsza kosmetyka.

- ukazała się broszura Julii Świtalskiej pt. Kosmetyki higjeniczne wg dr J. Świtalskiej.

1940
- 9 lutego Miraculum  przejmują władze okupacyjne.

1945
- większość fabryk kosmetyków została upaństwowiona.

- został założony przez Łucję Kiełbik Instytut Kosmetyczny w Krakowie przy ul. Pijarskiej 5, prowadzący działalność dydaktyczną dla przyszłych kosmetyczek - teoria i praktyka w zakresie kosmetyki racjonalnej i upiększającej oraz kosmetyczną, oferującą zabiegi na twarz i ciało. Obecnie Instytut prowadzi córka Bożena Kiełbik przy ul. Zygmunta Augusta 9/1.

- 17 września powstało w Warszawie Liceum dla Drogistów, które otrzymało uprawnienia szkoły państwowej.

1946

- została utworzona Warszawska Spółdzielnia Drogistów, która cały asortyment drogeryjny rozprowadzała na terenie całego kraju.
- ukazał się 1. numer miesięcznika Moda i życie praktyczne, pierwsze powojenne pismo kobiece. Potem czasopismo przekształciło się w tygodnik, w którym okazjonalnie publikowano dodatki Jak zachować młodość i urodę. W 1946 roku pismo zmieniło nazwę na Kobieta i życie.


1947
- powstaje Laboratorium Kosmetyczne Dellis Jan Kłaczyński w Krakowie, obecnie Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Dellis Barbara Kłaczyńska, produkujące kosmetykę pielęgnacyjną.

- pod patronatem Zrzeszenia Drogistów RP funkcjonowało 9 Liceów Drogistowskich: w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu, Krotoszynie, Częstochowie, Katowicach i Toruniu. Wszystkie licea drogistowskie posiadały uprawnienia szkół państwowych.

1949
- powstała Wytwórnia Kosmetyczna Florina w Krakowie, produkująca wody kolońskie, kwiatowe, perfumy, kremy kosmetyczne, olejki eteryczne. 13 stycznia 1970 roku wytwórnia zmieniła nazwę na Chemiczna Spółdzielnia Pracy Florina.

- w grudniu  na mocy decyzji administracyjnej zostają zlikwidowane Wiadomości Drogistowskie.

1950
- na mocy zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego, zarząd nad Fabryką Perfum i Kosmetyków Wacława Falkiewicza w Poznaniu powierzono Zjednoczonym Zakładom Przemysłu Kosmetycznego w Warszawie.

- zostało zlikwidowane decyzją administracyjną Zrzeszenie Drogistów RP, jednocześnie większość prywatnych drogerii została uspołeczniona i włączona do przedsiębiorstw państwowych lub spółdzielczych.

1951
- ukazała się książka Julii Świtalskiej pt. Jak zachować młodość.

1952
- Fabryka Kosmetyków Miraculum zostaje połączona z Krakowską Fabryką Mydła F. Śmiechowski. Po pół roku wytwarzania mydła, Miraculum rozpoczyna produkcję szamponów w proszku, pudrów, zasypek dla dzieci, kremów, kosmetyki kolorowej, wód kwiatowych i kolońskich oraz perfum.

1956
- 1 stycznia rozpoczyna działalność Fabryka Syntetyków Zapachowych Pollena - Aroma w Warszawie, w której tworzono i produkowano kompozycje zapachowe do kosmetyków i perfumerii. Laboratorium zapachowe organizuje mgr Bogumiła Czapczyńska – twórczyni polskiej szkoły perfumeryjnej, przy współpracy z nestorem polskich perfumiarzy mgr Mieczysławem Jastrzębskim.

1957
- 17 marca na Ogólnopolskim Zjeździe Delegatów Środowiska Drogistowskiego w Katowicach zostało powołane Stowarzyszenie Drogistów Polskich, mające służyć handlowcom, producentom, a przede wszystkim klientom drogerii. Stowarzyszenie istniało do 2000 roku.

1958
- powołano pierwsze w Polsce Ludowej branżowe Zjednoczenie Przemysłu Środków Piorących i Kosmetyków, które w 1964 roku zostało przekształcone w Zjednoczenie Przemysłu Chemii Gospodarczej, a od 1970 roku przyjmuje nazwę Pollena, a fabryki kosmetyczne przyjęły odpowiednio nazwy: Fabryka Kosmetyków Pollena Ewa, Pollena – Lechia, Pollena Miraculum, Pollena Uroda.

- Zjednoczenie Przemysłu Chemii Gospodarczej powierzyło Fabryce Pollena-Aroma rolę koordynatora w zakresie produkcji i dystrybucji substancji zapachowych w kraju. Aroma nawiązuje kontakty z międzynarodową perfumerią, co zaowocowało w 1961 roku przystąpieniem do kooperacji z francuską firmą Roure–Bertrand–Dupont w Grasse.
     Do najbardziej znanych kreacji perfumeryjnych, które nadawały zapach marką wód toaletowych należą: Wars, Sawa (Pollena-Uroda), Pani Walewska, Brutal i Finezja (Pollena- Miraculum), Consul, Przemysławka i Poemat (Pollena-Uroda), Prastara (Florina) oraz mydeł Jacek i Agatka, For You, Palmowe, Oliwkowe i Bambino.

1959
- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Kosmetyka lekarska.

- w Miraculum powstaje zakładowe Laboratorium Badawcze, które opracowuje własne receptury, stając się kontynuatorem prac dr Leona Lustera.

- firma Inco w Pruszkowie k. Warszawy podjęła produkcję kosmetyków pod marką Celia, rozpoczynając serię od pomadki do ust. Znakiem towarowym wszystkich produktów kosmetycznych Celia było połączenie charakterystycznego liternictwa i znaku graficznego, w kształcie kamei - symbolu kobiecego piękna i urody. Przez wiele lat marka była własnością firmy Inco (1959-1990), potem Inco-Veritas (1990-2007), a w październiku 2007 roku właścicielem marki została firma Dax Cosmetics.

1960
- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Pielęgnowanie  urody.

1961
- zostało założone przez Irenę Dysput i grupę farmaceutów z Warszawy Laboratorium Kosmetyczne Ava. Od 1984 roku firma nosi nazwę Laboratorium Kosmetyczne Ava Larysa Dysput-Goławska, produkujące kremy, mleczka, balsamy, toniki, żele, śmietanki. W ofercie firmy znajduje się seria Ava-Mustela®, która produkowana jest od początku działalności firmy.

- zostało założone Laboratorium Kosmetyczne Norel w Łomiankach k. Warszawy, produkujące kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała.

1964
- został otwarty Gabinet Kosmetyczny Anny Peto w Warszawie, absolwentki Krakowskiej Szkoły Kosmetycznej dr Włodzimierza Rychwickiego oraz Instytutu Kosmetycznego Łucji Kiełbikowej w Krakowie.

1965
- 1 kwietnia w Nowym Jorku w wieku 95 lat zmarła Helena Rubinstein założycielka firmy kosmetycznej Helena Rubinstein Inc.

 1966
- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Pielęgnowanie urody. Poradnik dla kosmetyczek.

1970
- Barbara Jaroszewska opracowała założenia programowe dla przyszłych pomaturalnych szkół kosmetycznych.

1971
- ukazała się książka Mariana Zajfena pt. Kosmetyka pana.

1972

- Barbara Jaroszewska organizuje pierwsze Policealne Studium Kosmetyczne w Gdańsku (przy Zespole Szkół Zawodowych Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy). Studium jest państwową szkołą dwuletnią, pomaturalną.

- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Kosmetyka na co dzień.

- ukazała się książka Anny Koźmińskiej pt. Pielęgnowanie zdrowia i urody.

1974
- ukazało się II wydanie książki Ireny Rudowskiej pt. Kosmetyka lekarska (kosmetologia).

1976
- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Higiena i kosmetyka dziecka.

1978
- ukazało się III wydanie książki Ireny Rudowskiej pt. Kosmetyka lekarska.

1979
- ukazało się II wydanie książki Mariana Zajfena pt. Kosmetyka pana.

1981
- została założona przez Henryka Kusnierza prywatna firma Fabryka Kosmetyków Hean w Krakowie, produkująca kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne.

- została założona przez Marię Browarską firma rodzinna MB Wytwórnia Kosmetyków w Krakowie, produkującą kosmetykę kolorową do twarzy, ciała i paznokci.

- zostało założone przez Krzysztofa Pałyska Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Bell w Józefowie k. Warszawy, specjalizujące się w produkcji kosmetyków kolorowych i upiększających.

1982
- powstało Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Kosmetyczne Oceanic w Sopocie, specjalizujące się w produkcji kosmetyków antyalergicznych AA.

- została założona w Krakowie Firma Leo - Profesjonalne Kosmetyki, produkująca profesjonalne kosmetyki do włosów, przeznaczonych do użytku w salonach fryzjerskich.

- powstaje firma kosmetyczna Comindex JBC w Wyszkowie, produkująca dezodoranty i perfumy w aerozolu, mydła toaletowe, płyny po goleniu i lakiery do włosów. W 2007 roku firma została wykupiona przez Laboratorium Kosmetyczne Dr Ireny Eris.

- została założona przez Krystynę Łenczyńską Akademia Sztuki Piękności w Krakowie, w której prowadzone są zawodowe kursy kosmetyczne, wizażu, makijażu, stylizacji i paznokci oraz w gabinecie kosmetycznym wykonywane są usługi kosmetyczne.

- ukazało się IV wydanie książki Ireny Rudowskiej pt. Kosmetyka lekarska oraz Kosmetyka lecznicza.

- ukazała się książka Bogusławy Wydmuchowej pt. Jak zachować młodość i urodę.

1983
- 14 lutego zostało założone przez dr Urszulę Grzegorzewską Laboratorium Kolastyna w Łodzi, produkująca kosmetyki do włosów, ciała i twarzy. W 2003 roku Laboratorium tworzy grupę kapitałową pod nazwą Grupa Kolastyna S.A. W grudniu 2007 roku zakończył się proces połączenia z Fabryką Kosmetyków Miraculum SA. 30 czerwca 2010 roku Grupa Kolastyna ogłosiła upadłość.

- powstaje prywatne Laboratorium Kosmetyczne Dr Ireny Eris w Warszawie, założone przez małżeństwo Irena Szołomicka-Orfinger i Henryk Orfinger. produkujące tylko jeden krem półtłusty.

- została założona przez Wojciecha Inglota Firma Inglot w Przemyślu. Początkowo firma nie produkowała kosmetyków, tylko płyn do czyszczenia głowic magnetofonowych. W 1985 roku pierwszym kosmetykiem Inglota był dezodorant VIP, a potem jako pierwsza firma wprowadziła na polski rynek kosmetyki kolorowe, m.in. lakiery do paznokci pomadki do ust, cienie do powiek.

- została założona przez Jana Bogackiego firma Imca w Dąbrowie Chotomowskiej, produkującą kosmetyki i chemię gospodarczą wg własnych oryginalnych technologii, m.in. klarowne, transparentne mydło glicerynowe. Imca prawdopodobnie jako pierwsza firma wprowadziła na rynek Polskie mydło płynne.

1984
- została założona przez Jacka Majdax i Wojciecha Szulca firma kosmetyczna Dax Cosmetics w Warszawie, produkująca kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy i ciała, oraz ochronne do opalania. W październiku 2007 roku firma Dax Cosmetics została właścicielem marki Celia, odkupując prawa od firmy Inco-Veritas.

- powstała firma rodzinna Laboratorium Kosmetyczne Canexpol w  Mińsku Mazowieckim, produkujące perfumy, wody toaletowe, kosmetyki do pielęgnacji głowy, skóry twarzy i ciała oraz paznokci.

1985
- ukazała się książka Marii Kędry pt. Sekrety urody.

- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Bądź zawsze młoda i piękna.

1986
- została założona przez Bogdę Draniak firma rodzinna Bandi Cosmetics w Michałowicach k. Ożarowa Mazowieckiego, produkująca kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy i ciała.

- zmarł Mieczysław Jastrzębski (1907-1986), nestor polskich perfumiarzy, magister chemii, technolog, perfumiarz i mydlarz, absolwent Uniwersytetu Poznańskiego. W latach 30. i 40. pracował w Fabryce Mydeł, Perfum i Przetworów Chemicznych Henryk Żak w Poznaniu. Od 1949 roku pracownik i założyciel Laboratorium Zapachowego w Fabryce Kosmetyków Lechia w Poznaniu, późniejsza filia Polleny-Aromy w Warszawie. Twórca wód kolońskich i perfum, m.in.: Przemysławka Potrójna, Polarna, Szałowa, Pinokio, Baccarat, a także licznych kompozycji kosmetycznych i mydlarskich. Współtwórca receptury i technologii wytwarzania detergentowego proszku do prania IXI-65.

1987
- ukazała się książka Jacka Arcta pt. O kosmetykach praktycznie.

1988
- powstaje Niepubliczne Centrum Edukacji Omnia, w ramach którego funkcjonują Policealne Studium Kosmetyczne, Policealne Studium Wizażu, Studium Odnowy Biologicznej, Policealne Studium Stylizacji Fryzur. Wszystkie szkoły posiadają uprawnienia szkoły publicznej.

- zostaje założona przez mgr Ewę Wnęk firma Produkcja Kosmetyków Emi w Suchedniowie, produkująca kosmetyki pielęgnacyjne i upiększające.

- została założona przez chemika dr Józefa Szmicha rodzinna firma Delia Cosmetics w Rzgowie k. Łodzi, produkująca kosmetyki do włosów.

- zostało założona przez G. Babaniec, P. Grabowski, M. Szpakowski Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Bingo w Milejowicach k. Zakrzewa w województwie mazowieckim, produkujące kosmetyki do pielęgnacji skóry i upiększające.

- została założona firma rodzinna Wytwórnia Artykułów Kosmetycznych i Perfumeryjnych Margo w Krakowie (obecnie Margo Cosmetics), specjalizująca się w produkcji kosmetyków kolorowych i upiększających.

- powstała firma Apis Cosmetics w Bydgoszczy, specjalizująca się w produkcji kosmetyków naturalnych z minerałami z Morza Martwego pochodzących z Izraela.

1989
- został założony przez Danutę Zwolińską Instytut Kosmetyczny w Krakowie, absolwentki Krakowskiej Szkoły Kosmetycznej dr Włodzimierza Rychwickiego (1959), Instytutu Kosmetycznego Łucji Kiełbikowej w Krakowie (1976), prowadzący działalność dydaktyczną dla przyszłych kosmetyczek - teoria i praktyka w zakresie kosmetyki oraz kosmetyczną, oferującą zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało oraz zabiegi małej chirurgii kosmetycznej.

- została założona przez Dorotę Gross firma Wyrób Kosmetyków Dor w Krakowie, produkująca kosmetyki do pielęgnacji paznokci.

- powstaje prywatne Policealne Studium Kosmetyczne w Poznaniu. Szkoła kształci w trybie dziennym i zaocznym. Studium posiada uprawnienia szkoły publicznej. Absolwentki studium otrzymują tytuł: Technika Usług Kosmetycznych.

- zostaje założona przez Aleksandrę i Zenona Ziaja Zakład Produkcji Leków Ziaja  Ltd  w Gdańsku, produkujący kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów oraz maści lecznicze, bazujące na naturalnych składnikach. Pierwszym produktem firmy był Naturalny Krem Oliwkowy, sprzedawany do dziś.

- została założona przez Piotra Draniaka firma Aroma Trend w Michałowicach k. Ożarowa Mazowieckiego, produkująca kosmetyki do opalania na słońcu, a od 1999 roku również kosmetyki do opalania w solarium.

- we wrześniu zostało założone przez Janinę Mincer rodzinne przedsiębiorstwo Firma Kosmetyczna Mincer, produkujące głównie tusze do rzęs.  W 1992 roku firma nawiązała kontakty z francuskim inwestorem tworząc wspólne przedsięwzięcie w Polsce. W 1993 roku powstała firma Mincer – Mona Liza Cosmetic France, produkująca kosmetyki pielęgnacyjne, uwzględniające różnorodne potrzeby  skóry, m.in. cer skłonnych  do podrażnień.

- powstała Fabryka Kosmetyków Venita w Łodzi, specjalizująca się w produkcji kosmetyków do pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji włosów oraz pielęgnacji ciała i opalania.

- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Kosmetyka dawniej i dziś.

- ukazało się II wydanie książki Anny Koźmińskiej pt. Pielęgnowanie zdrowia i urody.

1990
- ukazała się książka Ireny Rudowskiej pt. Jak być piękną na co dzień.

- zostało założone przez Jerzego Grzybka i Krzysztofa Nowaka Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Nel w Krakowie, specjalizujące się w produkcji kosmetyków kolorowych.

- powstało Stowarzyszenie Fryzjerów i Kosmetyczek Polskich Polfryz w Poznaniu, którego celem jest współudział w tworzeniu wartości i warunków rozwoju usług fryzjersko-kosmetycznych oraz kultury ich świadczenia, rozwijanie poradnictwa specjalistycznego oraz udzielanie członkom wszechstronnej pomocy w realizacji postępu technicznego.

- zostaje założona przez mgr inż. Barbarę Hildman (Bielenda) firma Kosmetyki Naturalne Bielenda w Cholerzynie k. Krakowa, produkująca kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki do włosów i  upiększające, ekstrakty ziołowe i owocowe.

- powstała Szkoła Wizażu i Stylizacji Beaty Małachowskiej Beauty Art w Warszawie, kształcąca przyszłych wizażystów i stylistów wizerunku. W kolejnych latach powstały filie w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

- zostało założone Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe Wandex Centrum Sauny w Gdańsku, produkujące sprzęt, urządzenia i akcesoria (m.in. sauny, łaźnie parowe, kabiny infrared, natryski, jacuzzi) wykorzystywane w ośrodkach spa&wellness oraz odnowy biologicznej.

- Pollena Aroma z Warszawy rozpoczęła produkcję i sprzedaż wyrobów linii Dr Beta®, obejmujących olejki eteryczne i akcesoria do aromaterapii

 

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii