WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u
biorelaxlurgushabys1ReklamaKLMPol690x160

Vodder Emil

Vodder Emil (ur. 20 lutego 1896 w Kopenhadze, zm. 17 lutego 1986 w Kopenhadze); duński fizjoterapeuta, doktor filozofii, uznawany za twórcę Manualnego Drenażu Limfatycznego – MDL.

 

    Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Kopenhadze, uczęszczając na kursy z rysunku, historii sztuki i studiów porównawczych językowych dziesięciu języków.

 

     Kolejno przez 6 lat pracował Królewskim Archiwum Map Morskich w Kopenhadze. Mając szerokie zainteresowania ponownie rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Kopenhadze, gdzie na kursach studiował wokalistykę i grę na wiolonczeli, biologię, botanikę i mineralogię. Rozpoczął również studia medyczne, których nie ukończył w związku z malarią, na którą zachorował.

 

    Interesował się również medycyną fizykalną. W tym czasie szczególną uwagę zwrócił na prace naukowe pt Naczynia limfatyczne (Vasa Lymphatica) duńskiego anatoma i odkrywcę układu limfatycznego u ludzi Thomasa Bartholina.

 

    W 1928 roku Vodder uzyskał stopień doktora filozofii (PhD) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Brukseli za pracę doktorską z historii sztuki.

 

    W 1929 roku przeniósł się z żoną Estrid na Francuską Riwierę, gdzie w swoim Instytucie Fizjoteraputycznym w Cannes pracowali jako masażyści, gdzie leczyli chroniczne zapalenie zatok i trądzik u pacjentów z powiększonymi węzłami chłonnymi na szyi w celu odsączania limfy.

 

     W 1933 roku Vodder z żoną wyjeżdżają do Paryża, gdzie kontynuował studia biologiczne na Uniwersytecie, szczególnie poświęcając czas na naukę anatomii i fizjologii układu limfatycznego. Miał przyjemność uczestniczyć w wykładach profesora Henri Rouvière, który był autorem rozprawy naukowej pt Anatomia ludzkiego układu limfatycznego (Anatomie des Lymphatiques de l'Homme), którą opublikował w 1932 roku. Przedstawił w niej opis układu limfatycznego, klasyfikację węzłów chłonnych i związane z nimi rejony drenażu limfy.

      W atlasie anatomicznym z 1885 Vodder znalazł ilustracje miedziorytów układu limfatycznego wykonanych przez profesora anatomii Marie Philibert Sappey oraz jego szczegółowe badanie nad drenażem limfatycznym skóry. Sappey opracował procedurę określania krążenia układu limfatycznego poprzez wstrzykiwanie kontrastu z rtęci w skórę nieboszczyków, co pozwalało na uwidocznienie poszczególnych naczyniach limfatycznych.

    Na podstawie ilustracji anatomicznych, jak i wiedzy zdobytej na studiach Vodder zrozumiał, że w celu odblokowania węzłów chłonnych i odsączania limfy należy techniki masażu wykonywać w postaci pompowania, ruchów kolistych i głaszczących z bardzo lekkim naciskiem, aby nie zwiększać przepływu krwi. Pozytywne wyniki leczenia w chronicznym zapaleniu zatok i trądziku pozwoliły na leczenie zastojów chłonnych w innych części ciała.

 

    W 1933 roku narodził się też pomysł podręczników technicznych, w których Vodder przedstawiał teorię i praktykę swoich badań, będące drogą do zdrowia. Publikuje te ukazywały się w Kopenhadze w czasopiśmie „Zdrowie i Medycyna”.

 

     W 1936 roku w Paryżu na Międzynarodowej Wystawie Zdrowia i Urody Vodder przedstawił swoją metodę, którą nazwał Manualnym Drenażem Limfatycznym (Manual Lymph Drainage - MLD). W związku z tym, że nie był lekarzem, tylko masażystą, jego praca i doświadczenia nie były doceniane przez naukowców medycznych. Obawiali się oni, że bakterie i toksyny będą rozprzestrzeniać się z węzłów i naczyń limfatycznych na cały organizm. W związku, z tak nieprzychylną reakcją medyków Vodder uznał za sprawę priorytetową zabezpieczenie swoich badań i wyników publikując je we francuskim czasopiśmie „Przegląd higieny osobistej” (Révue d’hygiène individuelle) i duńskim magazynie Nowy Czas i My (Ny Tid og Vi).

 

     W 1936 roku Emil i Estrid Vodder wyjeżdżają do Berlina, gdzie Estrid na Uniwersytecie studiuje fizjoterapię naturalną. Vodderowie stosując w swoim gabinecie Manualny Drenaż Limfatyczny osiągają coraz lepsze wyniki, o których dowiadują się lekarze w całej Europie.

 

    W 1939 roku w związku z wybuchem II wojny światowej Vodder z żoną wyjeżdżają do Danii, a po jej zakończeniu Emil i Estrid Vodder przystępują do popularyzowania swojej metody, którą zainteresowali się lekarze, stomatolodzy, chirurdzy szczękowi, fizjoterapeuci, masażyści, położne, pielęgniarki i kosmetyczki.

 

     Dopiero na początku lat 50-tych Vodder zostaje zapraszany przez różne instytucje europejskie, aby zaprezentować swoją metodę na wykładach i szkoleniach.

 

     W 1958 roku w Niemczech odbył się pierwszy kurs Manualnego Drenażu Limfatycznego wg metody Voddera.

 

    W 1963 roku z metodą Voddera zapoznał się niemiecki lekarz Johannes Asdonk, dzięki przyszłej żonie Krystynie Barteczko z Zabrza, która z zawodu była kosmetyczką a w tym czasie pracowała jako pielęgniarka w prywatnym gabinecie Asdonka i miała ukończony kurs drenażu limfatycznego z udziałem Emila Voddera.

 

     Praktyczne poznanie metody i osiągane dobre wyniki zachęciły Asdonka do dalszej współpracy z Vodderem i w 1965 roku przeprowadzili wspólnie kurs drenażu limfatycznego w Essen.

 

     W 1967 roku z inicjatywy Emila Vodder, Johannesa Asdonka i małżeństwa Hildegardy i Günthera Wittlinger zostaje powołane Towarzystwo Manualnego Drenażu Limfatycznego dr Voddera (Gesellschaft für manuelle Lymphdrainage nach Dr. Vodder) w Austrii z siedzibą w Walchsee.

 

     W 1969 roku Asdonk otworzył w Essen pierwszą w Niemczech Szkołę Manualnego Drenażu Limfatycznego, w której program był realizowany wg metody Voddera.

 

    Za sprawą podróży Voddera z wykładami i szkoleniami po całym świecie zaczęły pojawiać się w poszczególnych krajach centra, szkoły i stowarzyszenia jego imienia.

 

    W 1972 roku Vodder ustanowił swoich przedstawicieli: - Rose-Marie Bohlman w Lozannie (Szwajcaria), - Günther Wittlinger w Walchsee (Austria) - Delly Schenk we Frankfurcie (Niemcy), - Ingrid Götze w Hamburgu (Niemcy) - Gudrun von Staedler w Monachium (Niemcy) - Karin Johansson w Helsinkach (Finlandia) - Walburga Saitz w Holmstrom (Szwecja), a od 1976 przedstawicielami byli: - Ilona Rosvaenge w Barcelonie ( Hiszpania) - Hildegarda Wittlinger w Walchsee ( Austria) - dr Ingrid Kurz w Walchsee (Austria) - dr Denisa Giardini w Pawii (Włochy) - Virginia Cool w Brukseli (Belgia) - Llauro w Paryżu (Francja) - Szkoła dr Vodder - Asdonk (Niemcy) - Szkoła dr Vodder - Földi (Niemcy). Ostatnie dwie szkoły przyczyniły się do naukowego ujęcia metody Voddera MLD i później tworzą swoje szkoły wg własnych pomysłów.

 

     W 1972 roku metoda Voddera została rozpowszechniona w Ameryce Północnej przez Hildegardę i Guenthera Wittlinger na konferencji w Nowym Jorku, a dopiero po 20 latach w 1993 roku powstała szkoła Dr Vodder School na Amerykę Północną, której dyrektorem był Robert Harris.

 

    W 1974 roku Towarzystwo Manualny Drenaż Limfatyczny powołało Niemieckie Towarzystwo Limfologii (Deutsche Gesellschaft für Lymphologie), a w 1978 zorganizowało pierwszy Kongres Naukowy w Innsbrucku na temat metody Voddera.

 

    W 1978 została wydane pierwsza książka pt. Podręcznik manualnego drenażu limfatycznego dr Voddera (Lehrbuch der Manuellen Lymphdrainage nach Dr. Vodder), która została napisana za namową Emila Voddera przez Hildegardę i Günthera Wittlinger.

 

     W 1981 roku w Lozannie Vodder zarejestrował Międzynarodowe Stowarzyszenie Manualnego Drenażu Limfatycznego Oryginalną Metodą Voddera - Association Internationale de Drainage Lymphatique Manuel Méthode Originale Vodder (A.I.D.M.O.V.), którego został Prezydentem.

 

     W dniu 13 listopada 1984 roku Emil Vodder w uznaniu za całokształt twórczości został odznaczony przez Niemiecki Stowarzyszenie Fizjoterapii (Verband Physikalische Therapie - VPT) w Hamburgu Medalem Wilhelm Rohrbach, potwierdzając Voddera twórcą metody. Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizykoterapii i masażu.

 

    Emil Vodder w wieku 90 lat zmarł po wypadku 17 lutego 1986 w Kopenhadze.

 

    Od 1990 roku Manualny Drenaż Limfatyczny wg Voddera wchodzi w zakres Kompleksowej Fizykalnej Terapii Przeciwobrzękowej.

 

      Członek Klubu "Ludzie Masażu".

      Member of the Club "People Massage".

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2008.

Źródło foto:

www.vodder.com

 

O wpływie masażu na zawartość białka w moczu ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O mięsieniu oka (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O zastosówaniu mięsienia drgawkowego (Historia m ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Mięsienie przez laików (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejBIO-STYL

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii