WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Układ limfatyczny

Układ limfatyczny (chłonny) rozwija się wspólnie z układem krwionośnym, pozostając z nim w związku anatomicznym i czynnościowym. W przeciwieństwie do układu krwionośnego, jest układem otwartym, co oznacza, że drobne naczynia chłonne otwierają się bezpośrednio do przestrzeni międzykomórkowej.
  Układ chłonny tworzą naczynia chłonne włosowate i zbiorcze, pnie chłonne, przewody chłonne, węzły chłonne i chłonka (limfa).
   Naczynia chłonne włosowate budują najgęstszą sieć naczyniową, upodabniając się w swojej strukturze do sieci naczyń żylnych. Naczynia chłonne posiadają gęsto rozmieszczone zastawki, dlatego ich wygląd różni się od wyglądu żył następującymi po sobie rozszerzeniami i zwężeniami, przez co są one podobne do paciorków. Naczynia chłonne transportują chłonkę zawsze w kierunku dosercowym. Z połączenia sieci naczyń włosowatych powstają naczynia chłonne zbiorcze, które łącząc się tworzą większe naczynia, tzw. pnie chłonne, a te z kolei przechodzą w największe naczynia chłonne, czyli przewody chłonne. W końcu chłonka jest zbierana z całego ciała dwoma przewodami chłonnymi: przewodem chłonnym piersiowym (lewym) i przewodem chłonnym prawym. Przewód chłonny piersiowy rozpoczyna się w jamie brzusznej zbiornikiem chłonki; zbiera on chłonkę z całego ciała z wyjątkiem prawej połowy głowy, szyi, klatki piersiowej i kończyny górnej. Obydwa przewody chłonne uchodzą do odpowiednich kątów żylnych (prawego i lewego), tzn. w miejscu połączenia żyły szyjnej wewnętrznej z żyłą podobojczykową.
   Węzły chłonne to narządy występujące na drodze naczyń chłonnych. Są to twory o kształcie zbliżonym do ziarna fasoli, pokryte torebką tkanki łącznej, z której w głąb narządu wnikają beleczki łącznotkankowe. W części zewnętrznej przeważa tkanka chłonna w postaci grudek, które warunkują jej czynność obronną. Część środkowa grudki jest ośrodkiem rozmnażania i produkcji limfocytów. Węzły chłonne są również filtrem dla chłonki, zatrzymując i niszcząc obce związki (np. bakterie), które wniknęły do organizmu. Tutaj zatrzymywane są antygeny, różnicują się limfocyty T i B, wydzielane są przeciwciała przez limfocyty B i plazmocyty. Liczbę węzłów chłonnych szacuje się na ok. 360-1200. Chłonka doprowadzana jest do węzłów przez liczne naczynia chłonne doprowadzające, a mała liczba naczyń odprowadzających wpływa na zmniejszenie szybkości przepływu chłonki.
   Chłonka (limfa) jest płynem tkankowym o lekko żółtawym zabarwieniu, o składzie chemicznym i biologicznym podobnym do składu osocza krwi. Od krwi różni się brakiem erytrocytów i znaczną zawartością limfocytów, których ilość w 1 mm³ wynosi od 2000 do 20000. Limfa przesączana jest z naczyń krwionośnych do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie omywając komórki oddaje im substancje pokarmowe, a odbiera od nich produkty przemiany materii. Stąd jest zbierana do naczyń chłonnych, kolejno przechodzi przez filtr w węzłach chłonnych, skąd dużymi naczyniami jest doprowadzana do naczyń krwionośnych.

 

 

Topografia układu chłonnego

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii