WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Masaż w Zespole Guillaina-Barrego

Masaż w Zespole Guillaina-Barrego: Zespół Guillaina-Barrego nazywany jest ostrą zapalną demielinizacyjną polineuropatią, polegającą na wiotkim niedowładzie mięśni, w której dochodzi do rozsianego uszkodzenia nerwów obwodowych, nerwów czaszkowych i korzeni rdzeniowych. Czynnikiem wyzwalającym chorobę w większości przypadków jest przebyta uprzednio infekcja układu oddechowego lub pokarmowego. Główne postacie zespołu to: ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna, ostra ruchowa neuropatia aksonalna, ostra ruchowo-czuciowa neuropatia aksonalna. Choroba ma charakter odwracalny, a rokowanie i czas powrotu do zdrowia zależy od stopnia ciężkości choroby i ogólnego stanu pacjenta. Choroba charakteryzuje się okresem narastania objawów od 2 do 4-6 tygodni oraz okresem zdrowienia, który trwa 3-14 miesięcy. W okresie ostrym zespołu najczęściej występują: mrowienie, drętwienie (parestezja), osłabienie (niedowład) i ból kończyn dolnych, kolejno niedowład obejmuje mięśnie tułowia, klatki piersiowej, kończyny górne i mięśnie twarzy oraz pojawiają się zaburzenia połykania i mowy. Występują również zaburzenia czucia ułożenia, wibracji, bólu i temperatury w obrębie dłoni i stóp. Stwierdza się bolesność uciskową pni nerwowych i mięśni, objaw korzeniowy w postaci dodatniego objawu Laseque’a oraz osłabienie lub zniesienie odruchów głębokich (ścięgnistych).

    W okresie ostrym choroby masaż nie jest wskazany chyba, że lekarz inaczej zadecyduje. W tym czasie prowadzone są: leczenie przyczynowe (stosowanie plazmaferezy i immunoglobulin), leczenie objawowe (leczenie: nadciśnienia, niedociśnienia ortostatycznego, zaburzeń zwieraczy), zabiegi pielęgnacyjne (profilaktyka odleżyn) i profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz opieka psychologiczna ze względu na występujące objawy psychopatologiczne, takie jak: niepokój, pobudzenie psychoruchowe, omamy, objawy psychotyczne, depresja.

  Postępowanie rehabilitacyjne na linii pacjent – lekarz – fizjoterapeuta (masażysta) winno być ustalane indywidualnie, na bieżąco i dostosowane do aktualnego stanu pacjenta.
   Najwcześniej jak to jest możliwe należy wprowadzić ćwiczenia bierne kończyn dolnych i górnych we wszystkich stawach w celu niedopuszczenia do powstania przykurczów stawowych i zaników mięśniowych. Zabiegiem wspomagającym jest masaż klasyczny, a w przypadku występowania obrzęków kończyn zaleca się wprowadzenie drenażu limfatycznego i drenażowego ułożenia kończyn. Kolejno przeprowadza się stopniową pionizację.
    Ze względu na ból mięśni siła bodźca zastosowanego podczas masażu powinna być ostrożnie dawkowana, od bodźców delikatnych poprzez lekkie do średnich i dostosowana do aktualnego stanu zdrowia pacjenta i jego indywidualnej reaktywności.
     Przy pierwszych zabiegach (od kilku do kilkunastu) tempo masowania winno być bardzo powolne.
   Choremu masuje się kończyny dolne w pozycji leżenia tyłem z zastosowaniem głaskania i delikatnego rozcierania. Kolejno masowaniem obejmuje się kończyny górne również w pozycji leżenia tyłem. W miarę poprawy stanu zdrowia pacjenta w pozycji siedzącej przeprowadza się masaż grzbietu, klatki piersiowej, mięśni międzyżebrowych i twarzy. Podczas masowania chory może odczuwać ból, ale ze względu na pobudzające działanie zabiegu na mięśnie (m.in. przeciwdziałanie zanikom mięśniowym) i nerwy obwodowe, bólu nie da się całkowicie uniknąć (zgodnie z mottem „boli, ale pomaga”).
   Stopniowo należy uzupełniać masaż o ugniatanie, wibrację i oklepywanie, a także stopniowo zwiększać siłę bodźca, stosując masaż pobudzający, szczególnie kończyn dolnych, grzbietu i mięśni międzyżebrowych.
  Należy pamiętać, że w początkowym okresie zdrowienia pacjent szybko się męczy i niewskazane jest masowanie tych wszystkich części ciała podczas jednej sesji. Dodatkowo pacjent najczęściej ma zaordynowane również zabiegi z zakresu kinezyterapii (ćwiczenia bierne, czynno-bierne, czynne), fizykoterapii (elektrostymulacja) i hydroterapii (masaż wirowy).

 

 

 

 

Źródło:
www.leksykonmasazu.pl (2013) Leszek Magiera

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii