WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Masaż sportowy treningowy

Masaż sportowy treningowy (masaż przygotowawczy, masaż kondycyjny): stosuje się w okresie całego cyklu treningowo-startowego.

- Masażysta musi uwzględniać fakt, że poddani zabiegowi zawodnicy obciążeni są intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi z dużą ilością powtórzeń w cyklu tygodniowym oraz sporymi wymaganiami od strony psychologicznej.

- Celem wykonywania masażu treningowego jest podwyższenie zdolności sportowca do pracy, zwiększenie możliwości czynnościowych jego organizmu oraz modyfikacja działalności mechanizmów regulacyjnych centralnego układu nerwowego.

- Masaż treningowy jest dla sportowca dodatkowym obciążeniem, które należy uwzględniać w planie tygodniowego cyklu zajęć. Stosowane rękoczyny, głównie rozcieranie i ugniatanie, powinny być na tyle mocne, by po ich wykonaniu wystąpiło u zawodnika uczucie zmęczenia.

- Głębokość, intensywność, czas trwania masażu zależą od indywidualnych cech i właściwości zawodnika, jak również od rodzaju dyscypliny sportowej.

- Czas trwania całkowitego masażu treningowego powinien wynosić 45-60 min. Tylko u zawodników o dużej masie mięśniowej masaż ogólny może trwać powyżej 60 min. Przyjęło się, że masaż treningowy stosowany u pływaków, narciarzy, lekkoatletów, tenisistów i kolarzy powinien być łagodniejszy od masażu u zapaśników, pięściarzy, ciężarowców, piłkarzy i wioślarzy. Nie umniejsza to faktu, że w obu wyżej wymienionych grupach sportowych masaż powinien być głęboki i intensywny, lecz równocześnie miękki i rytmiczny.

- Masuje się te grupy mięśniowe, które najbardziej pracują w czasie treningu. Charakter treningu determinuje, jakie techniki trzeba włączyć do konkretnego masażu. Jeżeli zaistnieje konieczność zwrócenia większej uwagi na mięśnie, to wtedy mniej czasu poświęca się na głaskanie i rozcieranie. W przypadku wskazań do dokładnego opracowania stawów skraca się czas przeznaczony na ugniatanie, automatycznie wydłużając czas rozcierania.

- W masażu treningowym stosuje się przeważnie wszystkie techniki, ale zdecydowanie powinno dominować ugniatanie (nawet do 70% czasu masażu).

- Im większa masa mięśniowa jest poddawana masażowi (głównie ugniataniu), tym większa jest jego efektywność. Wynika to z faktu, że wraz ze zwiększeniem się obszaru masowanych mięśni zwiększa się też ilość bodźców, które w następstwie masażu docierają do centralnego układu nerwowego.

- Masaż treningowy należy wykonywać w 1,5-6 godz. po intensywnym treningu (najlepiej wieczorem).

- Ważne jest, aby mieć na uwadze, w jakiej porze dnia odbywał się trening:

    * jeżeli miał miejsce w godzinach późnopopołudniowych (17.00-20.00), to po nim powinno się wykonać częściowy masaż treningowy, a ewentualnie następnego dnia rano, na 6-7 godz. przed kolejnym treningiem – ogólny masaż całego ciała.

    * jeżeli trening został zaplanowany rano, to dopiero po nim można przystąpić do treningowego masażu całego ciała. Zatem przy 6-, 9-, 10-razowym treningu w mikrocyklu tygodniowym najbardziej celowy jest następujący rozkład masażu treningowego: I dzień treningu – masaż częściowy, II dzień treningu – masaż całościowy, III dzień treningu – masaż częściowy, IV dzień treningu – masaż całościowy, V dzień treningu – masaż częściowy, VI dzień treningu – masaż całościowy, VII dzień treningu – masaż częściowy. Oczywiście przedstawiony powyżej schemat można zmieniać, uwzględniając płeć, wiek, stopień wytrenowania oraz specyfikę danej dyscypliny sportowej.

    *  sytuacji gdy trening odbywa się dwukrotnie w ciągu dnia, w 20-30 min. po pierwszym treningu można wykonać lekki masaż częściowy, a po upływie 1,5-6 godz. od drugiego treningu bardziej intensywny (może być całkowity).

- Jeżeli reakcja po masażu jest zbyt wygórowana, wskazane jest zrezygnować nawet w następnym dniu z treningu, by nie narażać organizmu zawodnika na dodatkowe obciążenie, a nawet przeciążenie (celem treningu jest uzyskanie coraz lepszej formy sportowej).

- Nie odbyty w danym dniu trening można zastąpić mocniejszym niż zwykle masażem częściowym lub ogólnym, poświęcając szczególną uwagę mięśniom najbardziej obciążanym w ostatnich treningach (powinno dominować głębokie ugniatanie mięśni). Ostatni masaż treningowy należy wykonać na 2 dni przed ważnymi zawodami.

- Ostatnie masaże mikrocyklu treningowego powinny być trochę dłuższe i energiczniejsze, ze szczególnym uwzględnieniem grup mięśniowych, które w czasie walki sportowej przyjmą na siebie najważniejsze obciążenia.

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera, Robert Walaszek. Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej. 2010

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii