WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Masaż kosmetyczny twarzy, szyi i dekoltu – sposób standard

Masaż kosmetyczny twarzy, szyi i dekoltu – sposób standard

stosuje się następujące techniki:

- Głaskanie górnej części dekoltu – stroną dłoniową jednej ręki. Rozpoczyna się np. lewą ręką od prawego wyrostka sutkowego, masując w dół po karku, barku i mięśniu naramiennym. Kolejno głaszcze się mięsień naramienny w górę, potem górną część klatki piersiowej (poniżej obojczyków) do dolnej części mięśnia naramiennego po drugiej stronie. Następnie masuje się w górę mięsień naramienny, bark i kark do lewego wyrostka sutkowatego. Masuje się raz jedną ręką, raz drugą.

- Głaskanie szyi – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, naprzemiennie, od obojczyka do żuchwy, z jednej strony na drugą i z powrotem.

- Głaskanie twarzy – stronami dłoniowymi obu rąk (kciuki złączone), od brody w górę po policzkach i czole do linii włosów, następnie ręce rozchodzą się na boki, i masuje się opuszkami palców 2-5 do skroni.

- Głaskanie wokół ust – opuszkami 3 palców, od środka wargi dolnej do kącików ust i po wardze górnej do rynienki. W fazie końcowej wykonuje się ugniatanie rynienki – koniuszkami 3 palców.

- Głaskanie bruzd nosowo-ustnych – opuszkami 3 palców obu rąk, równocześnie po obu stronach, od środka bródki na boki, następnie w górę do kącików ust i skrzydełek nosa, a potem do wewnętrznych końców brwi.

- Głaskanie środka twarzy – opuszkami kciuków obu rąk, równocześnie po obu stronach, od środka bródki na boki, następnie w górę do kącików ust i skrzydełek nosa, wzdłuż nosa, przez środek czoła do linii włosów, kolejno na boki do skroni.

- Głaskanie wokół ust – stroną dłoniową 3 palca jednej ręki. Po kilku ruchach okrężnych zmienia się rękę, która masuje w drugą stronę.

- Rozcieranie stabilne skroni (tzw. kurzych łapek) – palce 2 i 3 jednej ręki w kształcie widełek ułożone na skroni, delikatnie rozciągają skórę, a opuszką trzeciego palca rozciera się miejscowo (między palcami) skroń. Po wykonaniu kilku ruchów okrężnych palec masujący przesuwa się po powiece dolnej, między brwiami, nad brwią drugiego oka do skroni. Razem z drugim palcem widełkami rozciąga skórę na drugiej skroni i masuje kurze łapki po drugiej stronie.

- Rozcieranie stabilne czoła – palce 2 i 3 jednej ręki w kształcie widełek, ułożone na bocznej stronie czoła, delikatnie rozciągają skórę, a opuszką trzeciego palca rozciera się czoło między palcami. Podczas masowania obie ręce przesuwają się na drugą stronę czoła. Po zmianie rąk masuje się w drugą stronę.

- Oklepywanie „szczypiące” żuchwy – kciukami i wskazicielami obu rąk, masując wzdłuż dolnej krawędzi żuchwy, od jednego kąta żuchwy do drugiego i z powrotem.

- Wachlarzyk wargi dolnej – stronami dłoniowymi palców 2-5 jednej ręki, masuje się połowę wargi dolnej, wychodząc spod żuchwy. Kciuk tej ręki ułożony jest na połowie wargi niemasowanej.

Po kilku ruchach głaszczących zmienia się ręce i masowana jest druga połowa wargi.

- Wachlarzyk czoła – stronami dłoniowymi palców 2-5 jednej ręki, które masują połowę czoła, od brwi do włosów. Po zmianie ręki masuje się drugą połowę czoła.

- Wachlarzyk wargi dolnej i czoła – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, jedna ręka masuje prawą połowę czoła, a druga lewą połowę wargi. Po kilku ruchach głaszczących następuje zmiana rąk i masowane są lewa połowa czoła i prawa połowa wargi.

- Rolowanie czoła – opuszkami kciuka i wskaziciela jednej ręki, chwyta się mały fałd skórny i przesuwa się go wzdłuż linii zmarszczek na czole, w kilku pasmach. Masuje się z jednej strony na drugą, a po zmianie ręki masuje się w stronę przeciwną.

- Rolowanie stabilne czoła – palce 2 i 3 jednej ręki w kształcie widełek, ułożone na bocznej stronie czoła, delikatnie rozciągają skórę, a opuszkami kciuka i wskaziciela drugiej ręki chwyta się mały fałd skórny i przesuwa się go wzdłuż linii zmarszczek na czole, w kilku pasmach. Masuje się z jednej strony na drugą, a po zmianie rąk w stronę przeciwną.

- Głaskanie wokół bródki – opuszkami kciuków, jeden masuje nad bródką, a drugi pod nią, przesuwając się w tym samym kierunku. Z boku bródki następuje zmiana palców, raz z jednej strony, raz z drugiej.

- Głaskanie wokół trzeciego oka – opuszkami 3 palców, krążąc w jedną i w drugą stronę, naprzemiennie.

- Stymulacja punktów na bruzdach nosowo-wargowych – opuszkami 3 palców obu rąk, przykładając je do twarzy, a następnie energicznie je odrywając z równoczesnym wstrząsem tego miejsca. Masowanie odbywa się na liniach od żuchwy (z boku bródki) do skrzydełek nosa i z powrotem (miejsce w miejsce).

- Stymulacja punktów pod oczami – opuszkami 3 palców obu rąk, technika wykonania jak wyżej. Masuje się od nosa do skroni i z powrotem.

- Rozcieranie stymulujące punktów na bruzdach nosowo-ustnych – opuszkami palców obu rąk, wykonuje się dwa ruchy okrężne w miejscu i energicznie odrywa się je z równoczesnym wstrząsem tego miejsca. Masowanie odbywa się na liniach od żuchwy (z boku bródki) do skrzydełek nosa i z powrotem (miejsce w miejsce).

- Oklepywanie drugiej brody – stronami dłoniowymi obu rąk, w formie wymiatania na zewnątrz, z jednej strony na drugą i z powrotem. Potem stosuje się oklepywanie muskające policzków i czoła – stronami dłoniowymi palców 2-4 obu rąk, równocześnie po obu stronach.

- Wachlarzyk na policzkach – stronami dłoniowymi palców 2-5 obu rąk, równocześnie po obu stronach.

- Wibracja labilna twarzy – stronami dłoniowymi obu rąk, od żuchwy do czoła.

- Wibracja stabilna bruzd nosowo-ustnych – opuszkami palców 2-5 obu rąk, na liniach od żuchwy do skrzydełek nosa.

- Wibracja stabilna pod oczami – opuszkami palców 2-4 obu rąk, układając palce poniżej powiek dolnych.

- Wibracja labilna policzków – stronami dłoniowymi obu rąk, przesuwając je w kierunku uszu.

- Wibracja labilna czoła – stronami dłoniowymi śródręczy obu rąk, przesuwając ręce od brwi do linii włosów.

- Głaskanie szyi i twarzy – jak na wstępie.

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej. 2007

 

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii