WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Masaż klasyczny przy rwie kulszowej

Masaż klasyczny przy rwie kulszowej; w okresie ostrym choroby zalecane jest przyjmowanie środków uśmierzających ból i rozluźniających mięśnie. Po tym okresie masaż przeprowadzamy na odcinku lędźwiowo-krzyżowym grzbietu, na całym chorym pośladku oraz tylnej stronie kończyny dolnej chorej. Pacjent leży na brzuchu; w pierwszym okresie masaż należy wykonywać delikatnie i ostrożnie.

≥ Głaskanie pośladków i odcinka lędźwiowego grzbietu — wykonujemy całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk od dolnej części pośladka, przez cały pośladek i odcinek lędźwiowy grzbietu. W fazie końcowej głaskania ręce schodzą na boczną stronę grzbietu. Głaskanie przeprowadzamy po obu stronach. ≥ Rozcieranie punktowe — stosujemy na odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.

≥ Rozcieranie odcinka lędźwiowego grzbietu — wykonujemy opuszkami palców jednej ręki, druga ręka stanowi obciążenie ręki masującej. Opuszki palców opieramy na bocznej stronie grzbietu (linia pachowa środkowa) na wysokości pośladka. Rozcieranie w formie ruchów okrężnych przeprowadzamy do kręgosłupa, pasmo obok pasma, przesuwając się w górę odcinka lędźwiowego grzbietu.

≥ Rozcieranie pośladków — dłoń zaciskamy w pięść, aby paliczki bliższe tworzyły płaską powierzchnię. Pięść przykładamy płasko na środek pośladka i rozcieramy miejscowo wykonując ruchy obrotowe w stawie nadgarstkowym. Rozcieranie przeprowadzamy na obu pośladkach.

≥ Ugniatanie — wykonujemy chwytem „szczypcowym” oburącz równocześnie, naprzemiennie, od dolnej części pośladka, przez pośladek i odcinek lędźwiowy grzbietu. Ugniatamy po obu stronach.

≥ Ugniatanie punktowe — masujemy odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

≥ Piłowanie małe — stosujemy na odcinku krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa.

≥ Piłowanie duże — jak wyżej.

≥ Wibracja pośladków

≥ Wibracja grzbietu

≥ Ugniatanie pośladka — przeprowadzamy tylko po stronie chorej. Przykładamy łokieć do środkowej części pośladka i ugniatamy miejscowo. Następnie masujemy tylną stronę chorej kończyny dolnej, wykonując głaskanie, rozcieranie, ugniatanie oraz wibrację. Na tylnej stronie chorej kończyny dolnej dodatkowo stosujemy następujące techniki:

≥ Rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych — przeprowadzamy w formie „przełamywania” mięśni tylnej strony kończyny dolnej, od pięty do pośladka. Dwoma rękami chwytem „kleszczowym” obejmujemy mięśnie w dolnej części łydki i przesuwamy ręce w strony przeciwne.

≥ Rozcieranie posuwiste — masujemy opuszkami palców 2, 3, 4 jednej ręki, druga ręka stanowi obciążenie ręki masującej. Rozcieranie posuwiste wykonujemy od pośladka przez środek uda i środek łydki.

Następnie pacjent obraca się na plecy. Unosimy kończynę dolną chorą (wyprostowaną w stawie kolanowym) o kilka stopni, wykonujemy zgięcie grzbietowe stopy 3 razy, następnie znów unosimy kończynę o kilka stopni, zginamy grzbietowo stopę 3 razy itd., aż do granicy bólu.

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Klasyczny masaż leczniczy. 2010

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii