WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Masaż klasyczny kręgosłupa

Masaż klasyczny kręgosłupa (masaż klasyczny mięśni przykręgosłupowych); szczególny odcinek ciała, któremu należy poświęcić więcej czasu i podczas masowania zastosować oprócz głównych technik kilkanaście dodatkowych technik (chwytów), będących odmianą technik głównych. Masaż przeprowadza się u pacjenta leżącego na brzuchu, kończyny górne ułożone wzdłuż ciała, głowa na boku, pod stawami skokowymi podłożony mały wałek; przy pogłębionej lordozie lędżwiowej należy pod brzuch podłożyć małą poduszkę w celu wyrównania tego odcinka. Masowanie odbywa się z dołu do góry (od kości krzyżowej do karku) albo odwrotnie, po jednej i drugiej stronie kręgosłupa, a także po nim. Stosuje się główne techniki masażu klasycznego, a mianowicie: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację oraz techniki dodatkowe w postaci rozcierania i ugniatania punktowego, przełamywania itp. Można wykorzystać takie techniki i chwyty masażu leczniczego segmentarnego, jak: piłowanie duże i małe, chwyt śrubowania, chwyt nadkolcowy (chwyt międzykolczysty), chwyt posuwania (chwyt posuwu) i rolowanie.

 

- Głaskanie — przeprowadzamy całą powierzchnią dłoniową jednej ręki (druga jako obciążenie) raz po jednej, raz po drugiej stronie kręgosłupa, od kości krzyżowej do barku. Głaskanie możemy również wykonać dwoma rękami równocześnie po obu stronach kręgosłupa.

 

- Rozcieranie — prowadzimy w formie ruchów okrężnych opuszkami palców obu rąk, najpierw po jednej stronie kręgosłupa, a później po drugiej. Rozcieranie możemy również wykonać równocześnie, po obu stronach kręgosłupa od kości krzyżowej do barku.

 

- Rozcieranie punktowe — przeprowadzamy opuszkami palców 2 i 3 jednej ręki. Palce 2 i 3 w kształcie litery „V” przykładamy na wysokości kości krzyżowej. Wyrostki kolczyste poszczególnych kręgów znajdują się między palcami. Druga ręka (jako obciążenie) leży na ręce prowadzącej. Robimy miejscowo ruchy okrężne opuszkami tych palców, następnie przesuwamy je około 2 centymetry w górę. Stosujemy rozcieranie punktowe itd. aż do karku.

 

- Ugniatanie - przeprowadzamy chwytem „szczypcowym” oburącz równocześnie, naprzemiennie, najpierw po jednej, a później po drugiej stronie kręgosłupa, od kości krzyżowej do barku.

 

- Ugniatanie punktowe — ułożenie rąk jak przy rozcieraniu punktowym. Ugniatanie punktowe wykonujemy w formie „kroczących palców” (jak jeden palec ugniata punktowo, to drugi palec jest w odciążeniu i tak na zmianę) od kości krzyżowej do karku albo odwrotnie, tj. od karku do kości krzyżowej.

 

- Przełamywanie mięśni — jest to odmiana ugniatania. Przełamywanie wykonujemy kciukami, które ustawiamy prostopadle do kręgosłupa, a równolegle w stosunku do siebie (kierunek kciuków przeciwny), na wysokości kości krzyżowej, obok kręgosłupa. Przesuwamy

kciuki w strony przeciwne, aż wystąpi przełamanie fałdu skórno-mięśniowego. Następnie górny kciuk przesuwamy poniżej drugiego kciuka, przełamujemy mięśnie kciukami itd. aż do barku, najpierw po jednej stronie kręgosłupa, a później po drugiej.

 

- Piłowanie małe — jest to chwyt zapożyczony z masażu segmentarnego. Obie ręce układamy na kości krzyżowej kłębikami małych palców. Ręce ustawiamy stronami dłoniowymi do siebie, w odległości około 4 centymetrów. Dłonie zbliżamy do siebie, między kłębikami utworzy się fałd skórny, który piłujemy wykonując ruchy rąk w strony przeciwne (ruchy piłowania). Gdy fałd skórny wysunie się spod kłębików, górną rękę przesuwamy w górę, a dolną rękę dosuwamy do niej. Powstanie ponownie fałd skórny, który piłujemy itd. aż do karku. Chwyt piłowania przeprowadzamy przez środek kręgosłupa.

 

- Piłowanie duże — sposób masowania jak przy piłowaniu małym. Duże piłowanie wykonujemy kciukiem i wskazicielami, ustawiając ręce stronami grzbietowymi do siebie.

 

- Chwyt śrubowania — jest to chwyt zapożyczony z masażu segmentarnego. Przeprowadzamy go opuszkami palców 2, 3, 4, jednej ręki. Jedną rękę stroną dłoniową przykładamy prostopadle do kręgosłupa na wysokości kości krzyżowej. Chwyt śrubowania prowadzimy w najbliższym otoczeniu wyrostków kolczystych kręgosłupa po stronie przeciwnej. Stojąc z lewej strony pacjenta śrubowanie wykonujemy opuszkami palców 2, 3, 4, prawej ręki, po stronie prawej kręgosłupa. Chcąc wykonać śrubowanie opuszkami palców po stronie lewej kręgosłupa musimy stanąć po prawej stronie pacjenta i masujemy lewą ręką. Aby przy śrubowaniu nie przechodzić na drugą stronę leżanki, możemy wykorzystać do tego opuszkę kciuka. Chwyt śrubowania przeprowadzamy od kości krzyżowej do karku.

 

- Chwyt rolowania — zwany „myszką” wykonujemy kciukami i palcami 2, 3, 4 obu rąk, chwytając fałd skórny i przesuwając go od kości krzyżowej do barku po jednej i po drugiej stronie kręgosłupa.

 

- Oklepywanie — przeprowadzamy w formie „wymiatania” do siebie, stronami dłoniowymi palców 5, 4, 3 obu rąk po jednej i po drugiej stronie kręgosłupa.

 

- Wibracja labilna — wykonujemy kłębikiem kciuka po jednej i po drugiej stronie kręgosłupa, przesuwając rękę z dołu do góry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001.

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii