WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Masaż klasyczny kończyny dolnej jako całości

Masaż klasyczny kończyny dolnej jako całości; przeprowadzamy w następujący sposób: w pierwszej kolejności wykonujemy masaż stopy i stawu skokowego, następnie masujemy przednią stronę podudzia oraz przednią stronę uda. Poszczególnymi technikami operujemy od stawu skokowego do pachwiny i stawu biodrowego. Pod staw kolanowy podkładamy wałek.

 

 

 

Masaż klasyczny przedniej strony kończyny dolnej

 

- Głaskanie - wykonujemy całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk (rzepka i staw kolanowy automatycznie będą „przegłaskane”).

 

- Rozcieranie - masujemy w formie ruchów okrężnych opuszkami palców obu rąk albo całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk.

 

- Ugniatanie - przeprowadzamy chwytem „szczypcowym” oburącz równocześnie, naprzemiennie, na podudziu od strony bocznej, a na udzie w kilku pasmach.

 

- Oklepywanie - wykonujemy w formie „miotełek” lub „miseczek” lub „półpiąstkami” albo „gąskami” tylko na udzie.

 

- Wibracja labilna - stosujemy na podudziu po stronie bocznej, a na udzie w kilku pasmach.

 

Po masażu mięśni przedniej strony kończyny dolnej obracamy pacjenta na brzuch. Pod staw skokowy podkładamy wałek. Najpierw masujemy ścięgno Achillesa, a potem przechodzimy do masażu mięśni tylnej strony kończyny dolnej (łydkę i stronę tylną uda traktujemy jako całość). Omawianymi technikami operujemy od dolnej części łydki do pośladka i stawu biodrowego, wykonując głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz wibrację. Masaż kończymy głaskaniem. Następnie obracamy pacjenta na plecy, pod staw kolanowy podkładamy wałek i wykonujemy wałkowanie od stawu kolanowego do pachwiny.

Bardzo często zdarza się, że nie możemy pacjenta obrócić na brzuch ze względu na jego schorzenia, czy to ortopedyczne, czy też krążeniowe. W takiej sytuacji postępujemy następująco: pacjent leży na plecach, pod staw kolanowy podkładamy wałek. Rozpoczynamy

od masażu stopy oraz stawu skokowego, a następnie masujemy przednią stronę podudzia. W związku z tym, że pod stawem kolanowym znajduje się wałek, łydka jest uniesiona i nie przylega do leżanki. Przy takim ułożeniu mamy dostęp do tylnej strony podudzia i możemy przeprowadzić masaż łydki. Ścięgna Achillesa w takim położeniu nie masujemy.

 

Masaż łydki w pozycji leżenia pacjenta na plecach

 

- Głaskanie - wykonujemy całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk naprzemiennie - najpierw jedną ręką, a później drugą. Masujemy od pięty do stawu kolanowego.

 

- Rozcieranie - przeprowadzamy w formie ruchów okrężnych powierzchniami dłoniowymi palców obu rąk. Jedna ręka rozciera jedną połowę łydki, a druga ręka - drugą połowę.

 

- Ugniatanie - wykonujemy powierzchniami dłoniowymi obu rąk. Obie ręce przykładamy do łydki i obejmujemy ją. Jedna ręka położona jest niżej od drugiej. Ugniatanie przeprowadzamy

chwytem „kleszczowym” oburącz równocześnie, naprzemiennie.

 

- Wibracja labilna - wykonujemy całą powierzchnią dłoniową jednej ręki przez środek łydki.

 

- Głaskanie - jak na wstępie.

 

Następnie masujemy staw kolanowy i rzepkę oraz przednią stronę uda. Tylna strona uda uniesiona jest nad leżanką. Poszczególnymi technikami operujemy tak jak na łydce. Po masażu przedniej i tylnej strony uda w fazie końcowej wykonujemy wałkowanie.

 

 

 

 

 

 

 


Źródło:

 

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001.

 

 

 

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii