WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Leboyer Frederick

Leboyer Frederick (ur. 1 listopada 1918 w Paryżu, zm. 25 maja 2017 w Paryżu); francuski ginekolog położnik, pionier wprowadzenia do obyczajów świata zachodniego delikatnych technik porodowych i masażu niemowląt, autor książek o masażu niemowląt.

    Po studiach medycznych wybrał specjalizację z ginekologii i położnictwa. W 1950 roku został powołany na stanowisko głównego konsultanta w tych dziedzinach Wydziału Medycyny w Paryżu.

    W 1959 roku wyjechał po raz pierwszy do Indii, gdzie spędził dwa miesiące, pomagając zorganizować pracę personelu na porodówce w szpitalu w Kalkucie. W tam czasie zainteresował się jogą i ayurwedą, szczególnie pod kątem stosowania specyficznego sposobu oddychania przez kobiety w ciąży i młode matki oraz działania i stosowania „dotyku miłości” i muzyki. Przez kolejne 20 lat, co roku spędzał w Indiach dwa miesiące.

     W 1975 roku ukazała się jego książka pt. Narodziny bez przemocy, w której spopularyzował delikatne techniki porodowe, w szczególności praktykę zanurzenia noworodków w małej wannie z ciepłą wodą, tzw. "kąpiel Leboyer`a", mająca złagodzić przejście dziecka z łona matki do świata zewnętrznego. Zaleca również ograniczenie natężenie światła i hałasu podczas porodu, aby zminimalizować szok narodzin.

    W 1976 roku ukazała się jego druga książka pt. Miłość w rękach: Tradycyjny Indyjski masaż dziecka, w której przedstawił szczegółową metodykę masażu niemowląt. Masaż ten przekazywany z pokolenia na pokolenie, będący tradycyjną indyjską techniką, krok po kroku opisuje młoda hinduska matka o imieniu Shantala.

    Leboyer przeniósł do świata zachodniego zakorzeniony w Indiach ajurwedyjski masaż niemowląt (Kumara abhyanga), dlatego też często ten masaż nazywany jest „Masażem Leboyer`a”, albo "Masażem Shantala" lub "Shantala".

    Autor książek: Narodziny bez przemocy (Birth Without Violence – 1975), Miłość w rękach: Tradycyjny Indyjski masaż dziecka (Loving Hands: The Traditional Indian Art of Baby Massage - 1976), Shantala (1977), Wewnętrzna uroda, wewnętrzne światło (Inner Beauty, Inner Ligot - 1978), Sztuka Oddychania (The Art of Breathing – 1991).

    W 2012 roku ukazały się dwie jego książki w języku polski: Shantala. Tradycyjna sztuka masażu i Narodziny bez przemocy.

    Historyczny Członek Klubu "Ludzie Masażu"
    Historical Member of the "People of Massage" Club
 

 

 

 

 

 

 

Źródło:
www.leksykonmasazu.pl (2017)
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2017
Źródło foto:
www.annaraeburn.com

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wsp ...

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wspomagać połączenia między mózgiem, a układem odpornościowym czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejWarto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii