WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Kuczalska Prawdzic Helena

Kuczalska Prawdzic Helena (ur. 7 września 1854 w Krzemieńcu Podolskim, zm. 30 kwietnia 1927 w Toruniu): pedagog, działaczka społeczna, pisarka, pionierka wychowania fizycznego i sportu kobiet w Polsce, założycielka szkoły gimnastyki i masażu, autorka publikacji z zakresu gimnastyki i masażu szwedzkiego.

     W latach 1889-1892 studiowała w Królewskim Centralnym Instytucie Gimnastycznym w Sztokholmie (Royal Central Gymnastics Institute) gimnastykę i masaż wg systemu Linga.
    Trzykrotnie przebywała w Szwecji w celu pogłębienia swoich umiejętności w zakresie gimnastyki leczniczej i masażu szwedzkiego.
   Studiowała również w prywatnym Instytucie Gimnastycznym dr Johana Emila Arvedsona (Arvedson's Gymnastic Institute) w Sztokholmie, kształcącym nauczycielki w zakresie gimnastyki pedagogicznej i leczniczej oraz masażu szwedzkiego.

     W 1892 roku otworzyła w Warszawie u zbiegu ulic Marszałkowskiej (74) i Moniuszki (9), pierwszy w Królestwie Polskim Zakład Gimnastyki Szwedzkiej, Leczniczej, Zdrowotnej i Masażu dla Kobiet i Dzieci.
     O otwarciu szkoły informowała w prasie lokalnej,  jak np. w tygodniku ilustrowanym Świat, z dnia 10 września 1906 roku, zamieszczając ogłoszenia następującej treści: Pierwsza szkoła polska gimnastyki i massażu przy zakładzie gimnastycznym Heleny Prawdzic-Kuczalskiej, kształcąca nauczycieli i nauczycielki gimnastyki, tak ogólnej (szwedzkiej i sokolskiej) jak hygienicznej i leczniczej. Kurs dwuletni. Wpis roczny 100 rs. Przy tejże szkole nauka massażu dla obu płci, kurs jednoroczny. Wpis 120 rs. Dla osób niedostatecznie przygotowanych, równolegle prowadzone będą kursy przygotowawcze, z nauk przyrodzonych i hygieny. Szczegóły w programach. Zapisy od 1-go Września Moniuszki 9. Wykłady od 15-go Października. Dyrektor szkoły dr. med. Bartoszewicz. Przy szkole internat dla uczennic.(pisow.oryg.)
    Przy Zakładzie planowała również założyć szkołę dla nauczycieli gimnastyki, jednakże nie uzyskała na nią pozwolenia władz carskich.
   1 września 1900 roku rozpoczęła nieoficjalnie pierwszy, trwający 18 miesięcy kurs dla nauczycielek gimnastyki.
     Po otrzymaniu zgody od władz, 1 kwietnia 1906 roku otworzyła przy Zakładzie szkołę pod nazwą Warszawska Szkoła Gimnastyki Szwedzkiej i Masażu Heleny Kuczalskiej.
    Celem założycielki było stworzenie na ziemiach polskich instytucji zbliżonej programem i poziomem naukowym do Instytutu Centralnego w Stockholmie.
     Dwuletni program nauczania obejmował przedmioty: Teoria gimnastyki i masażu, Anatomia, Fizjologia i Patologia człowieka, Gimnastyka praktyczna, wychowawcza i lecznicza, Gimnastyka zdrowotna, Gry ruchowe i prace ręczne.      
    Dyrektorem szkoły był dr med. Stanisław Bartoszewicz, a jednym z wykładowców prowadzących zajęcia z zakresu teorii i metodyki wychowania fizycznego był Władysław Ryszard Kozłowski, uznawany za propagatora gimnastyki szwedzkiej w Polsce. Kadrę stanowili lekarze i najlepsi specjaliści w dziedzinach gimnastyki szwedzkiej, wychowania fizycznego i gier ruchowych.
    Kształciła nauczycielki i nauczycieli wychowania fizycznego dla szkół, a także specjalistów z zakresu gimnastyki leczniczej i masażu, oraz kosmetyczki z manicure i pedicure. Dwukierunkowy program szkoły z gimnastyki, oraz kształcenie równoległe kobiet i mężczyzn, były charakterystyczne dla jej szkoły i różniły ją od szkół kształcących nauczycieli wychowania fizycznego w Galicji.
      Dobre wyposażenie zakładu w sale ćwiczeń, ogród z kortem do tenisa, boiska do gier, oraz dobre wyposażenie sal do masażu i kosmetyki, dbałość o wysoki poziom zajęć zapewniły zakładowi i szkole dużą popularność (ok. 900 osób rocznie).
   Absolwenci szkoły otrzymywali specjalizację w dwóch kierunkach: gimnastyki wychowawczej (szkolnej) i gimnastyki leczniczej i masażu. Pierwsza grupa miała zagwarantowaną pracę w szkołach, a druga grupa specjalistów w szpitalach i uzdrowiskach na oddziałach rehabilitacji.
    Wykształcono w niej oraz na kursach gimnastycznych wielu dobrych i poszukiwanych nauczycieli tej specjalności.
       W 1908 roku przeniosła Zakład do nowego lokalu przy ul. Nowogrodzkiej 6a.
      W 1908 roku jej Szkoła otrzymała dotację edukacyjną dla kursantów o czym zawiadomiła w lokalnej prasie dając ogłoszenie m.in. w styczniowym wydaniu tygodnika ilustrowanego dla Polek „Dobra Gospodyni” następującej treści: ZAWIADOMIENIE. Pierwsza Polska Szkoła gimnastyki i massażu H. Kuczalskiej otrzymała na rok bieżący szkolny ulgę przyjmowania kandydatów z każdym cenzusem naukowym. - Potrzebujący skorzystać z tej ulgi, winni pospieszyć z zapisaniem. Marszałkowska 74.(pisow. oryg.)
    W 1904 roku funkcjonował jej Zakład leczniczo-gimnastyczny przy ul. Moniuszki 9 w Warszawie, o czym informowała w lokalnej prasie, m.in. w tygodniku ilustrowanym dla Polek „Dobra Gospodyni”, dające ogłoszenie 4 listopada 1904 roku następującej treści: W ZAKŁADZIE Heleny Kuczalskiej Moniuszki No. 9. stosuje się pod kierunkiem dr. Sławińskiego gimnastyka szwedzka lecznicza, z masażem dla wątłych, nerwowych, ze skrzywieniami kręgosłupa, nierównościami łopatek i w rozmaitych innych wypadkach, oraz pedagogiczna w kompletach dla dzieci, dla dorastających, dla pań starszych, dla chłopców. Nauczycielki wysyłają się na miasto i na wieś.(pisow. oryg.)
     Był to pierwszy zakład w Warszawie, w którym dr Zdzisław Sławiński badał pacjenta i wypisywał skierowanie na ćwiczenia i masaż. Zabiegi te były zalecane pacjentom ze skrzywieniami kręgosłupa, deformacjami i urazami kończyn, oraz w celu ogólnego wzmocnienia organizmu, nabrania apetytu, zwalczania bezsenności, poprawy samopoczucia.

    Zmieniając lokal na większy poszerzała również ofertę szkoleniową o kursy z zakresu manicure i pedicure, o czym informowała systematycznie w lokalnej prasie, zamieszczając ogłoszenia, jak np. w „Bluszcz” Nr. 38, z dnia 21 września 1912 roku, następującej treści: ZATW. PRZEZ MINISTR. SPR. WEW. Zakład i Szkoła gimn. szwedzkiej i masażu Heleny Kuczalskiej kierownictwo i wykłady lekarzy specjalistów przeniesione do nowego lokalu, odpowiednio urządzonego przy ul. NOWOGRODZKIEJ 6, przytem kursy kosmetyki i gabinety do zabiegów kosmetycznych. Świadectwa ważne w całem państwie. Zapisy od 15 września.(pisow. oryg.)
   Zainteresowanie nauką i zabiegami w jej zakładzie było tak duże, że przyjeżdżali nauczyciele, nauczycielki i pacjenci z odległych miast i miasteczek, dla wygody których otworzyła pensjonat, o którym systematycznie informowała w lokalnej prasie, zamieszczając ogłoszenia, jak np. w „Bluszcz” Nr. 41, z dnia 12 października 1912 roku, następującej treści: Otwieram PENSYONAT wygodny, tani dla stałych i przyjezdnych gości, - Kuchnia staranna, na żądanie jarska, opieka nad rekonwalescentami, nad młodzieżą. - Gimnastyka szwedzka, masaż ogólny, elektryczny, kosmetyczny na miejscu. - Nowogrodzka No. 6. Helena Kuczalska.(pisow. oryg.)
  11 lipca 1913 roku w dwutygodniku „Ruch” została zamieszczona informacja o absolwentach szkoły następującej treści: Szkoła gimnastyki i masażu H. Pr.-Kuczalskiej wypuściła w siódmym roku swego istnienia nowych pracowników w dziedzinie kultury cielesnej. Ukończyli ją ze świadectwem kierownika gimnastyki zdrowotnej i leczniczej (kurs dwuletni): H. Bieżuński, Zofia Jakubowska, Lucyna Kobylińska, Halina Kurowska, Wład. Siedlanowski, Marya Zaleska, Lucyna Zdanowska, Jadw. Żmigrodzka i Helena Żarska. Nadto istniejący przy szkole roczny kurs masażu i kosmetyki ukończyły: Leontyna Konopacka, Eugenia Podgórska i Lucyna Studentkowska. (pisow. oryg.)
    Aby dotrzeć do jeszcze większego grona potencjalnych kursantek kosmetycznych zamieszczała ogłoszenia,  jak np. w „Kurjer Litewski”, z dnia 21 września (4 października) 1913 roku, następującej treści: W szkole gimnastyki i masażu (zatw. przez Minist. Spr. Wewn.) z kursem kosmetyki manicure i pédicure Heleny Kuczalskiej zapisy rozpoczęte. Wykłady od 15 (2) października. Obowiązuje cenzus co najmniej 4 kl. gimnazjum lub 5 szkół prywatnych. Warszawa, Nowogrodzka 6a. (pisow. oryg.)

    Była inicjatorką ćwiczeń gimnastycznych, jak również interesowała się losem dzieci, organizując w miesiącach letnich dla dzieci chorych - ćwiczenia gimnastyki leczniczej, a dla zdrowych - gry i zabawy.
   W 1894 roku w czerwcowym wydaniu krakowskiego dziennika „Czas” ukazało się ogłoszenie, o następującej treści: Od d. 25 czerwca prowadzoną będzie gimnastyka szwedzka zdrowotna, lecznicza i mięsienie, przez Szwedkę pod kierownictwem właścicielki Zakładu gimnastycznego w Warszawie panny Heleny Kuczalskiej. Przytem gry i zabawy zastosowane do wieku uczestników. Dla starszych krokiet, lawn-tenis i inne gry towarzyskie. (pisow. oryg.)
    W książce pt. Rabka Juliana Zubrzyckiego, autorzy (Kamil Kowalczyk, Grzegorz Moskal, Michał Rapta, Józef Szlaga) podają informację o następującej treści: Po powrocie ze studiów gimnastycznych w Sztokholmie Helena Kuczalska już w czerwcu 1894 roku propagowała w Rabce nader osobliwą podówczas formę rekreacji dla kobiet – gimnastykę szwedzką. (pisow. oryg.)
 
   Od 1903 roku w sezonie letnim przez wiele lat dzierżawiła pensjonat Zachęta w Ciechocinku, reklamowany jako zakład z najlepszymi masażystami i masażystkami. Podobnie jak w Rabce, tutaj również organizowała dla chorych dzieci ćwiczenia gimnastyki leczniczej, a dla zdrowych różne gry i zabawy.
   W Ciechocinku od 20 maja 1906 roku funkcjonował również jej Zakład Gimnastyczny, a przy nim Szkoła Gimnastyki i Masażu, do której uczęszczali pracownicy uzdrowiska i okoliczni nauczyciele. Po ukończeniu nauki absolwenci otrzymywali urzędowe świadectwa.
    Dbała o reklamę swojego Zakładu, co roku systematycznie ukazywały się ogłoszenia w lokalnej prasie. Jeszcze przed pierwszą wojną światową w 1913 rok w czerwcowym wydaniu dwutygodnika ilustrowanego „Wieś i Dwór” ukazało się ogłoszenie o następującej treści: Pensjonat „Zachęta”. Kuchnia wyborowa, djetetyczna, opieka nad młodzieżą, gimnastyka i masaż na miejscu. Właścicielka Helena Kuczalska, w Warszawie ul. Nowogrodzka 6a, w Ciechocinku ul. Wysoka.(pisow. oryg.)
     Dyrekcja Zakładu Pod Tężniami powierzyła jej i Bolesławowi Misjonowi, wychowankowi Warszawskiej Szkoły Gimnastyki Szwedzkiej i Masażu, prowadzenie zabaw i gier dla dzieci i młodzieży. Zabawy były całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich dzieci. Odbywały się na obszernym trawniku zakładowego parku.
    Angażowała się w życie społeczne Ciechocinka. Publikowała artykuły wspomnieniowe na łamach "Wiadomości Ciechocińskich". Była członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka.
 
    Aktywna działaczka w różnych organizacjach i towarzystwach w Warszawie, m.in.:
- Ogrodów Gier i Zabaw Ruchowych im. W. E. Raua,
- Założycielka żeńskiego gniazda “Sokoła” – Towarzystwa Gimnastycznego “Grażyna”,
- Towarzystwa Popierania Rozwoju Fizycznego Kobiet i Dzieci,
- Warszawskiego Klubu Wioślarek.

   Aktywna uczestniczka Międzynarodowych Kongresów Wychowania Fizycznego, na których wygłaszała odczyty:
- Bruksela (1910),
- Odense (1912),
- Paryż (1913).

     Autorka książki dla dzieci pt. Pół tuzina komedyjek, Upominek świąteczny i wakacyjny dla moich młodych przyjaciół z Rabki, (Warszawa 1900).

   Autorka i współautorka publikacji z dziedziny gimnastyki i masażu szwedzkiego, oraz wychowania fizycznego kobiet, które ukazywały się czasopismach: Ruch, Zdrowie, Przegląd Pedagogiczny, Krytyka Lekarska, Bluszczu czy Słowo Pomorskie, m.in.:
- Gimnastyka szkolna w Szwecyi (1892),
- W obronie gimnastyki (1899),
- Metody gimnastyczne (1900).
- Gimnastyka w wieku przedszkolnym (1906),
- Wychowanie fizyczne kobiet (1907),
- Nauczyciele gimnastyki (1911),
- Sport a kultura (1911), współautor F. Francikowski),
- System Linga w Polsce (1913), współautor K. Wyrzykowski.
     
      W latach 1914–1918 przebywała w Rosji.

    Po wojnie wróciła do kraju i zamieszkała w Toruniu, gdzie pracowała jako nauczycielka gimnastyki w Miejskim Gimnazjum Żeńskim, potem w Seminarium Nauczycielskim Żeńskim, a następnie prowadziła własne prywatne przedszkole w domu w którym mieszkała przy ul. Bydgoskiej 62.
    Aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym Torunia, była przewodniczącą Gimnastyczno-Sportowego Koła Pań, Prezeską Koła Polek Polskiego Żołnierza oraz członkinią Zarządu Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

   W 1924 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za osiągnięcia na polu wychowania fizycznego.

    Zmarła 30 kwietnia 1927 roku w Toruniu, a pochowana została w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

      Historyczny Członek Klubu „Ludzie Masażu"
           Nr karty członkowskiej 022/KLM/P/H/2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Źródło:
Gebethnerówna J.: Śp. H. Prawdzic-Kuczalska. „Wychowanie Fizyczne” 1927
Olszewska H.: Helena Kuczalska – pionierka wychowania fizycznego w Polsce. „Wychowanie Fizyczne i Sport” 1958,
Kalinowski A.: Helena Kuczalska – prekursorką szkół kształcenia nauczycieli wychowania fizycznego w Polsce. „Kultura Fizyczna”, 1981,
Magiera L.: Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2015
www.leksykonmasazu.pl (2015)

Źródło foto:

www.zdroj.ciechocinek.pl/2018/11/04/helena-prawdzic-kuczalska

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii