WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Kochański Jan Wiesław

Kochański Jan Wiesław; dr hab. nauk medycznych, specjalista rehabilitacji, balneologii, medycyny fizykalnej, organizacji ochrony zdrowia, autor publikacji naukowych z dziedziny fizykoterapii, balneoterapii, hydroterapii, klimatoterapii i masażu w środowisku wodnym.

    Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku (1960).

  Doktor nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej, wygłoszonej na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1966).

   Doktor habilitowany w zakresie rehabilitacji narządu ruchu na podstawie pracy naukowej pt Wpływ małych dawek promieniowania jonizującego na uszkodzenia mechaniczne tkanki kostnej (Śląska Akademia Medyczna w Katowicach, 1975).

    W latach 1960-1961 lekarz stażysta w Szpitalu Powiatowym w Augustowie.

   W latach 1961-1978 oraz w latach 1983-1997 lekarz pracujący na różnych stanowiskach w Uzdrowisku Lądek-Długopole: lekarz w przychodni uzdrowiskowej, kierownik tej przychodni, ordynator oddziału, z-cy dyrektora ds. leczniczych. W latach 1990-1997 Dyrektor Naczelny Uzdrowiska.
     Pracując w Uzdrowisku:
- był członkiem Związku Zawodowego „Uzdrowiska Polskie",
- był radnym Rady Narodowej Miasta i Gminy Lądek Zdrój (1984),
- był Przewodniczącym Rady Pracowniczej (1989),
- pełnił funkcje lekarza miejscowości uzdrowiskowej,
- uzyskał tytuł lekarza specjalisty z zakresu fizjoterapii, balneoklimatologii i medycyny fizykalnej.

    W 1967 roku uzyskał II stopień specjalizacji z zakresu rehabilitacji, nadany przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu.

    W 1973 roku uzyskał II stopień specjalizacji w zakresie Organizacji Ochrony Zdrowia, nadany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

     W latach 1978-1983 lekarz specjalista na kontrakcie w ramach Polskiego Zespołu Medycznego w Zliten w Libii.

   W latach 1996-1998 Przewodniczący Krajowego Konsultanta Medycznego w Dziedzinie Balneologii i Fizjoterapii (Konsultant Krajowy).

    W latach 1999-2002 Konsultant Regionalny w dziedzinie Balneoklimatologii i Fizjoterapii dla województw śląskiego i opolskiego.

    W latach 1996-2004 profesor i Kierownik Zakładu Fizykoterapii, Masażu i Balneoklimatologii, oraz Ośrodka Badawczo-Konsultacyjnego w Lądku-Zdroju, Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego, profesor Wyższej Szkoły Fizjoterapii, oraz w latach 2005-2010 profesor Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu.
     Od 1997 roku profesor nadzwyczajny Akademii Wychowania Fizycznego w Wrocławiu.

   Autor i współautor ponad 100 publikacji z zakresu  fizykoterapii, balneoterapii, hydroterapii, klimatoterapii i medycyny fizykalnej.

    Autor książek:
- Kompendium balneoterapii (Wyższa Szkoła Fizjoterapii, Wrocław 2000),
- Balneologia i Hydroterapia ( AWF, Wrocław 2002),
- Vademecum fizykoterapii (Wyższa Szkoła Fizjoterapii, Wrocław 2003),
- Lecznictwo uzdrowiskowe. Wyższa Szkoła Fizjoterapii, Wrocław 2008),

   Współautor podręcznika pt Medycyna fizykalna, w którym obszernie opisane są zagadnienia z zakresu fizykoterapii, balneoterapii, hydroterapii z masażami w środowisku wodnym, klimatoterapii i masażu leczniczego (2009).

   W 2012 roku uhonorowany przez Radę Miejską Lądka-Zdroju nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Lądka-Zdroju.

  Współautor opracowania pt Balneologia i medycyna fizykalna lata 1951-2013 (Irena Ponikowska).

   Współredaktor książki pt Wielka Księga Balneologii, Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej, tom I i II (2017).
    Autor rozdziałów: - Historia polskiej balneologii w zarysie, - Mechanizmy termoregulacji, - Wpływ leków na termoregulację, - Kąpiele lecznicze, - Kuracja pitna (krenoterapia), - Kąpiele w gazach, - Klasyczne zabiegi klimatoterapeutyczne w uzdrowisku, - Wprowadzenie do zagadnień medycyny fizykalnej, - Podstawy fizyczne fizykoterapii, - Aktynoterapia (światłolecznictwo), - Laseroterapia, - Elektrodiagnostyka, - Elektroterapia, - Ultrasonoterapia – leczenie ultradźwiękami, - Ciepłolecznictwo (hipertermoterapia), - Zimnolecznictwo, - Słownik fizyczny, - Organizacja lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce, - Przeciwwskazania i wskazania do leczenia uzdrowiskowego, - Uzdrowiska polskie – krótki przewodnik, - Uzdrowiska statutowe w układzie alfabetycznym.
    Współautor rozdziałów: - Balneoterapia z wykorzystaniem peloidów, w tym produktów i preparatów (Irena Ponikowska), - Balneoterapia z wykorzystaniem wód leczniczych – balneohydroterapia (Szymon Kubiak), - Balneoterapia z wykorzystaniem gazów – balneogazoterapia (Irena Ponikowska, Grzegorz Cieślar), - Klimatoterapia uzdrowiskowa (Umberto Solimene, Fausto Bonsignori, Irena Ponikowska), - Hydroterapia (Maciej Kochański), - Fizykoterapia (Grzegorz Cieślar, Agata Stanek, Armand Cholewka).

Członek Klubu „Ludzie Masażu"
Nr karty członkowskiej 150/KLM/P/2017
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Źródło:
www.leksykonmasazu.pl 2017
Magiera Leszek. 2017. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Bio-styl, Kraków

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii