WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Klasyfikacja bólu

Klasyfikacja bólu

Klasyfikacja bólu; podstawowe klasyfikacje bólu stosowane w fizjoterapii to te, które uwzględniają kryteria czasu, jakości i natężenia.

Ze względu na czas trwania bólu wyróżnia się ból ostry, podostry i przewlekły. Ból ostry trwa krótko (do 2 miesięcy), przeważnie dopóty, dopóki działa szkodliwy bodziec, który go wywołuje; ból podostry to stan pośredni między bólem ostrym a przewlekłym; ból przewlekły trwa dłużej niż 6 miesięcy, jest bólem patologicznym, objawem lub skutkiem choroby.

Domżał dzieli ból ze względu na czas trwania na: typ narastający, czyli stałe narastanie bólu, typ falisty, który charakteryzuje się narastaniem i osłabieniem dolegliwości, typ ostry, cechujący się nagłym narastaniem i stopniowym ustępowaniem bólu, oraz typ napadowy, który ujawnia się w postaci napadów krócej lub dłużej trwających. Jakość bólu, czyli jego charakter, pozwala na różnicowanie bólu.

Najczęściej używane określenia bólu to: pulsujący, który wskazuje na jego naczyniowe pochodzenie (pulsowanie odpowiada fali tętna), np. bóle głowy; rwący, wyróżniający się gwałtownością w narastaniu i krótkim czasem trwania lub naprzemiennym narastaniem i zwalnianiem, charakterystyczny dla bólów promieniujących wzdłuż podrażnionych nerwów (rwa kulszowa, barkowa); kurczowy, który pojawia się przeważnie w stanach niedokrwiennych mięśni (np. chromanie przestankowe, choroba wieńcowa, po wysiłkach fizycznych o dużym natężeniu, choroby narządów wewnętrznych); piekący – inaczej palący, pojawia się na powłokach ciała w neuropatiach, uszkodzeniach układu współczulnego oraz w niektórych chorobach skóry; rozsadzający, będący źródłem narządów jamy brzusznej i głowy, jest to ból głęboki, rozlany, tępy, czasami gwałtowny, któremu towarzyszą często objawy wegetatywne (nudności, wymioty, zaczerwienienia lub zblednięcia).

Do oceny lub pomiaru natężenia bólu w praktyce klinicznej używa się oceny bólu na podstawie subiektywnej słownej relacji pacjenta. Do wykazania stopnia natężenia bólu służą skale liczbowo-opisowe, które składają się z oznaczonych cyframi stopni natężenia bólu. Liczba stopni jest zmienna. Najczęściej używa się skali 4-stopniowej: 0 stanowi brak bólu, 1 to ból lekki, 2 – ból silny, 3 – ból trudny do wytrzymania.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2001.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii