WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Historia Terapii Strefowej – Zone Therapy

Historia Terapii Strefowej – Zone Therapy

; korzenie refleksoterapii – terapii strefowej – sięgają czasów starożytnych, pierwszym dowodem na jej stosowanie jest codzienna kosmetyka stóp w Egipcie, gdzie znaleziono obraz ścienny w Sakkarze, pochodzący z 2500-2330 r. p.n.e. Jest to relief z grobowca wezyra Ankhma-Hora (Ankhmahora?), przedstawiający dwóch ciemnoskórych mężczyzn masujących ręce i stopy dwóch innym osobom o jaśniejszej karnacji.

 

    Pewne podobieństwo do egipskiej refleksoterapii można doszukać się u Chińczyków, którzy, rozwijając zasady akupunktury, już ok. 2500 lat p.n.e. podzielili ciało ludzkie na pionowe strefy (meridiany), które łączą stopy i ręce z poszczególnymi narządami i częściami ciała. Chińczycy, przekazując z pokolenia na pokolenie sztukę akupunktury, z niewyjaśnionych powodów zapomnieli o refleksoterapii.

 

    W 1582 roku dwaj lekarze dr Adamus i dr A’tatis opublikowali książkę pt. Terapia strefowa (Zone Therapy), będącą pierwszą publikacją poświęconą refleksoterapii.

 

    W 1863 roku twórca rosyjskiej fizjologii Iwan Sieczenow (1829-1905) opublikował swoją pracę pt. Odruchy mózgowe (Reflexes of the Brain), z którą zapoznał się rosyjski fizjolog Iwan Pawłow (1849-1936), uznając ją za teoretyczną podstawę swoich badań nad odruchami warunkowymi.

 

    W 1882 roku ukazała się książka dr. Harry’ego Bresslera pt. Terapia strefowa (Zone Therapy).

 

    W 1890 roku doktor Braun z Triestu, twórca masażu drgawkowego (Vibrationsmassage), na Międzynarodowym Zjeździe Lekarzy w Berlinie przedstawił znakomite wyniki po zastosowaniu nowej metody masażu błon śluzowych w chorobach gardła, krtani i nosa. Po drażnieniu specjalną sondą określonych stref śluzówki górnych dróg oddechowych ustępowały objawy zasadniczej choroby, jak również objawy odruchowe, jak np. ból głowy, neuralgia twarzy, astma.

 

     W 1892 roku docent kliniki laryngologii w Grazu dr Laker C.K., uważany za twórcę masażu wewnętrznego błon śluzowych (Schleimhautmassage), na Międzynarodowym Zjeździe Lekarzy w Rzymie przedstawił wyniki swoich wcześniejszych badań stosowania masażu drgawkowego w przewlekłych chorobach nosa, gardła, ucha i krtani oraz wyniki nowych badań leczenia schorzeń narządu słuchu. Badania potwierdziły wyniki otrzymane przez Brauna.

 

    Materiały źródłowe podają, że w 1893 roku dr Cornelius, przebywając na leczeniu w uzdrowisku w związku z infekcją, miał stosowane masaże. Zauważył, że dokładne i długie uciskanie obolałych partii ciała przynosiło ulgę. W krótkim czasie infekcja ustąpiła. Po powrocie z uzdrowiska Cornelius rozpoczął masaż uciskowy w codziennej praktyce lekarskiej.

 

    W 1894 roku rosyjski neurolog, psychiatra i psycholog Władimir Bechterew (1857-1927) prowadził badania nad odruchami w Wojskowej Akademii Medycznej w Sankt Petersburgu. Badając mózg, odkrył ośrodki autonomiczne w korze mózgu, jądra podkorowe i szlaki wewnątrzmózgowe, nazwane szlakami Bechterewa, jak również antagonistyczne ośrodki w ośrodkowym układzie nerwowym, które wzajemnie siebie hamują. Uważany jest za prekursora refleksologii; założył w 1908 roku w Sankt Petersburgu Instytut Psychoneurologiczny, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Państwowy Instytut Refleksologii im. Bechterewa.

 

     W roku 1895 roku William FitzGerald (1872-1942) po ukończeniu studiów w USA odbywał praktyki lekarskie z laryngologii w Wiedniu i Londynie. W tym samym czasie w Wiedniu w Vienna Hospital dr Harry Bressler prowadził badania nad możliwościami leczenia chorób narządów przy stosowaniu masażu uciskowego, natomiast w Londynie neurofizjolog dr Henry Head przeprowadzał badania nad odruchami skórno-trzewnymi. FitzGerald zapoznał się z treściami książki Zone Therapy dr. Bresslera i prawdopodobnie z jego badaniami w Vienna Hospital, jak również z metodami dr. Brauna i dr. Lakera oraz rosyjskich naukowców Sieczenowa, Pawłowa i Bechterewa i wynikami tych metod, a przebywając w Londynie – z badaniami Heada. Po powrocie do USA prawdopodobnie zaznajomił się z badaniami amerykańskich laryngologów, którzy uzyskiwali doskonałe wyniki po stosowaniu drgawkowego masażu błon śluzowych: dr Garcy i dr Hougthon używali do masażu fonografu, dr Wilson – telefonu, dr Lautenbach korzystał z tzw. Phonopneumomassage, zaś dr Bissel używał instrumentu własnego pomysłu. Jako młody laryngolog, posiadając ogromną wiedzę, którą zdobył w Europie, FitzGerald prowadził badania wraz z dr. Bowersem i dr. George Starr White’em, w szpitalach Boston City Hospital i St Francis Hospital w Connecticut. Uciskali oni sondą krawędź śluzówkowo-skórną nosa, czego efektem było znieczulenie tej okolicy, jak po zastosowaniu roztworu kokainy. Kolejne badania potwierdziły, że energiczne uciskanie punktów w nosie, w gardle, w jamie ustnej i na bocznych stronach języka znieczulało określone wrażliwe miejsca, likwidując ból i jego przyczynę. Podobne objawy występowały po uciskaniu stóp, rąk czy stawów. Po zlokalizowaniu wszystkich punktów na ciele człowieka i po skojarzeniu ich ze sobą powstała mapa 10 pionowych stref ciał.

 

     Duży wkład w rozwój tzw. masaży specjalistycznych – masaże odruchowe w XX wieku – miał angielski neurofizjolog Henry Head (1861-1940), który w 1896 roku jako pierwszy na podstawie własnych badań stwierdził, że w chorobach poszczególnych narządów wewnętrznych określone odcinki skóry (dermatomy) wykazują szczególną wrażliwość na bodźce. Od tego czasu odcinki skóry wykazujące w określonym dermatomie nadwrażliwość określa się strefami Heada. Bodziec bólowy związany z chorym narządem wewnętrznym biegnie przez włókna układów autonomicznego i somatycznego. Powiązania między tymi układami tłumaczą możliwość rzutowania bólów trzewnych na skórę.

 

    W 1902 roku niemiecki lekarz dr Alfons Cornelius na podstawie własnych doświadczeń z pacjentami opublikował pracę pt. Punkty uciskowe (Druckpunkte), w której opisuje badania prowadzone na określonych punktach i zachodzących reakcjach odruchowych. Natomiast w 1908 roku opublikował pracę Nervenpunkte, ihre Entstehung und Bedeutung mittels Nervenmassage, w której używa terminu „masaż punktów nerwowych”, będący prawdopodobnie pierwszym masażem stref reflektorycznych.

 

    W 1911 roku B. Barczewski na podstawie badań klinicznych opublikował pracę pt. Praktyczny podręcznik do masażu odruchowego (Hand- und Lehrbuch miner Reflexmassage).

 

     W 1912 roku rosyjski lekarz dr Anatolij Szerbak (Sherbak) na podstawie własnych badań i badań Heada przedstawił pojęcie stref odruchowych.

 

    W 1913 roku amerykański doktor William H. FitzGerald po kilkunastu latach badań odkrywa na nowo i opisuje refleksoterapię, zwaną terapią strefową.

 

   W 1915 roku amerykański lekarz dr Erwin Bowers, współpracownik FitzGeralda, opublikował artykuł w „Everybodys Magazine”, w którym opisał metodę leczenia za pomocą terapii strefowej.

 

     W 1917 roku William H. FitzGerald wydaje książkę pt. Terapia strefowa (Zone Therapy), w której opisuje wyniki badań prowadzonych nad refleksoterapią.

 

     W 1919 roku współpracownik FitzGgeralda, dr Joseph Shelby Riley, wydaje książkę pt. Zone Therapy Simplified, w której rozwinął teorię stref refleksyjnych, dodając do pionowych stref ciała strefy poziome na rękach i stopach.

 

     W 1930 roku dr Joseph Shelby Riley i Eunice D. Ingham (1889-1974) prowadzą dalsze badania z zakresu refleksoterapii i ogłaszają teorię i praktykę tej metody pod nazwą Ingham Reflex Method of Compression Massage – znanej jako refleksoterapia. W 1938 roku ukazała się książka Eunice D. Ingham Opowieści stóp (Stories the feet can tell), w której przedstawiła mapę stref na stopach oraz jednostki chorobowe, przy których stosowała masaż odpowiednich stref, doprowadzając do wyleczenia. Książka została przetłumaczona na 7 języków, dzięki czemu refleksoterapia rozprzestrzeniła się poza granicę Stanów Zjednoczonych.

    W 1958 roku niemiecka terapeutka Hanne Marquardt rozpoczęła rozpowszechniać refleksoterapię metodą Ingham w Niemczech i Europie, najpierw w swoim gabinecie, a potem w założonej przez siebie szkole. W 1960 roku brytyjska pielęgniarka Doreen Bayley po naukach u Eunice Ingham w Stanach Zjednoczonych aktywnie propagowała refleksologię w Wielkiej Brytanii i Europie. Otworzyła gabinet refleksoterapii, a potem szkołę.

 

    W 1962 roku w Danii stworzony został nowatorski system refleksoterapii Vacuflex, będący połączeniem refleksoterapii stóp i akupunktury, w latach 80-tych rozwinięty i udoskonalony przez Inge Dougans pod nazwą Vacuflex Reflexology System. Zabiegi przeprowadza się dwutorowo: jeden obejmuje podciśnieniową terapię stref refleksyjnych na stopach za pomocą specjalnych butów, a drugi to bańkoterapia za pomocą silikonowych przyssawek umieszczanych na punktach akupunkturalnych kończyn dolnych i górnych.

 

    W 1963 roku ukazała się druga książka Eunice D. Ingham pt. Mowa stóp (Stories the feet have told).

 

   W 1973 roku na Florydzie powstał Międzynarodowy Instytut Refleksologii (International Institute of Reflexology), którego prezydentem jest Dwight C. Byers, bliski wspópracownik Ingham i autorytet w dziedzinie refleksologii stóp. Byers jest autorem podręcznika Lepsze zdrowie z refleksologią stóp i rąk.

 

    W 1978 roku duńska terapeutka Lone Sorensen-Lopez założyła w Barcelonie Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy (Instituto de Reflexologia Facial International), w którym naucza się metody Sorensen, będącej połączeniem współczesnej neurofizjologii, tradycyjnej medycyny chińskiej i technik masażu Indian z Argentyny. Instytut prowadzi i nadzoruje szkolenia z zakresu refleksologii twarzy, stóp i rąk oraz mikrorefleksologii palucha i praxis vertebralis w krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Australii. Metoda została opatentowała w 31 państwach.

 

    W 1978 roku został utworzony przez Janinę Wielką z Łodzi pierwszy ośrodek refleksoterapii w Polsce przy Instytucie Neurologii Akademii Medycznej.

 

    W 1980 roku hiszpański lekarz Jesus Manzanares, używając urządzenia do badania aktywności chemiczno-elektryczno-energetycznej organizmu człowieka, stworzył tzw. neurologiczną mapę receptorów stóp, na której precyzyjnie określił położenie wszystkich stref refleksyjnych narządów na stopach.

 

    W 1982 roku w Polsce Towarzystwo Psychotroniczne aktywnie propagowało refleksologię, organizując kursy i szkolenia oparte na wiedzy zawartej w książce pt. Ku zdrowej przyszłości autorstwa szwajcarskiej pielęgniarki Hedi Masafret.

 

   W 1983 roku duńska terapeutka Inge Dougans założyła w Johannesburgu (RPA) Międzynarodową Szkołę Refleksologii i Terapii Meridianowej ISRMT (The Internatiolal School of Reflexology and Meridian Therapy), w której naucza się autorskiej metody masażu, łączącej refleksterapię stref odruchowych z chińską teorią meridianów.

 

    W 1986 roku w Haifie (Izrael) Avi Grinberg, izraelski refleksolog, specjalista chińskiego mikromasażu i masażu biodynamicznego, zakłada Centrum Nauk Alternatywnych w celu propagowania swich technik.

 

    W 1988 roku wietnamski naukowiec, specjalista akupunktury prof. Bui Quoc Chau, badając relacje między 564 punktami na twarzy a pozostałymi częściami organizmu człowieka, stworzył tzw. cybernetyczną mapę twarzy, na której precyzyjnie określił punkty na twarzy mające bezpośrednie połączenie z ośrodkowym układem nerwowym.

 

    W 1989 roku koreański lekarz Park Jae Woo ogłosił terapię Su Dżok jako alternatywną metodę refleksoterapii stref odruchowych, opartą na współzależności narządów wewnętrznych z punktami na stopach i rękach. Su Dżok polega na oddziaływaniu na strefy (receptory) masażem, akupunkturą, akupresurą, magnetopunkturą, termoterapią (moxa) w celu uzyskania terapeutycznego efektu.

 

    W 1989 roku ukazała się książka Aviego Grinberga Refleksologia holistyczna (Holistic Reflexology). W 1993 roku ukazała się polska edycja książki Aviego Grinberga pt. Mowa stóp.

 

     W 1994 roku ukazała się książka do refleksoterapii stóp pt. Stopa jak lustro autorstwa Krzysztofa R. Lewandowicza.

 

     W 1997 roku ukazała się książka Terapeutyczne mikrosystemy ludzkiego ciała autorstwa Dariusza Muchy, której podtytuł Stopa – teoria i praktyka refleksoterapii ukazuje faktyczne możliwości analizy stóp. Książka umożliwia zrozumienie i opanowanie technik masażu, dzięki którym można walczyć z bólem i chorobami oraz wpłynąć korzystnie na cały organizm.

 

    W 1998 roku ukazała się książka Automasaż leczniczy autorstwa Leszka Magiery, w której przedstawiona została refleksoterapia stopy, ręki i ucha oraz jak zastosować automasaż klasyczny, chiński punktowy i refleksoterapię w 33 jednostkach chorobowych.

 

     W 1998 roku Polskie Stowarzyszenie Refleksologów zostało przekształcone w Polski Instytut Refleksologii, którego prezydentem jest Wanda Budzanowska-Bratko.

 

    W 2002 roku w Warszawie została zarejestrowana Szkoła Refleksoterapii, jako jedyny przedstawiciel Międzynarodowej Szkoły Refleksologii i Terapii Meridianowej ISRMT w Polsce. Dyrektorem szkoły jest Dariusz Ruder, licencjonowany przedstawiciel Inge Dougans i jej autorskiego programu nauczania refleksologii w Polsce.

 

     W 2005 roku w Warszawie rozpoczął działalność licencjonowany Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy, którego dyrektorem jest Beata Sekuła, jedyny przedstawiciel Lone Sorensen-Lopez i autorskiego programu nauczania masażu refleksorycznego twarzy i głowy, neuromasażu stóp i praxis vertebralis.

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2008.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii