WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Historia masażu kosmetycznego

Historia masażu kosmetycznego; korzeni masażu kosmetycznego można doszukiwać się w starożytności, gdzie kosmetykę, czyli sztukę upiększania, traktowano jako ważny dział medycyny. W zachowanej recepcie na krem przeciwzmarszczkowy wymieniona jest żółć z woła, sproszkowane jaja strusie i proszek z alabastru. Dla cery szybko starzejącej się i bardzo zmęczonej zalecano maseczkę jajeczną z dodatkiem mułu z Nilu. Na ujędrnienie skóry zalecano kredę, alabaster i sól pustyni. Mieszanki upiększające i wygładzające ciało sporządzano na bazie oślego mleka, miodu i wosku.

 

    Egipcjanie jako pierwsi zaczęli stosować masaż peelingowy do oczyszczania skóry, podczas którego wykorzystywali morski piasek, pumeks i popiół. Kleopatra codziennie po kąpieli była masowana i namaszczana regenerującym olejkiem, zwanym olejkiem Królowej Kleopatry, który sama skomponowała. Olejek miał zniewalający zapach, który wpływał jeszcze bardziej na jej kobiecość, zalotność i pewność siebie. Sporządzany był na bazie wyciągów żywicznych z kadzidłowca (symbol absolutnej czystości) i mirry (symbol nieśmiertelności i wiecznej młodości). Wpływał na odżywienie skóry, pobudzał odnowę komórkową, spowolniając starzenie się skóry. W księgach alchemicznych możemy znaleźć zapis: „Każda kobieta, która namaści swoje ciało tymi olejkami, poczuje się jak Bogini, a zapach napełni ją fascynacją, urokiem i magnetyzmem”.

 

     Sabina Popea – żona Nerona – znana była z dbałości o swoją urodę i codziennie zażywała kąpieli w oślim mleku, po czym była masowana i natłuszczana wonnymi olejkami. Była prekursorką mlecznych maseczek urody na twarz, które przedłużały młodość, zapobiegając wiotczeniu skóry. Maseczki były wytwarzane na bazie mleka, z dodatkiem mączki pszennej, miodu i świeżych liści różnych ziół. Poppea dbała również o swój biust, wzmacniając go maseczkami z glinki, cytryny i octu.

 

     Duży wkład w rozwój masażu kosmetycznego w Europie miała Brytyjka Audrey Githa Goldberg (1929-1980) – autorka książki Body Massage for the Beauty Therapist (1972), w której podała metodykę masażu w terapii kosmetycznej. Książka zawiera również program nauczania masażu w Instytucie City and Guilds w Londynie, przyznającego certyfikat terapeuty kosmetycznego. Książka do dziś w Anglii stanowi standard dla studentów uczących się masażu stosowanego w kosmetyce.

 

    Masaż kosmetyczny twarzy został opracowany na początku XX wieku przez kilku lekarzy dermatologów, którzy traktowali ten zabieg bardziej jako leczniczy, a przede wszystkim jako zapobiegawczy, aniżeli kosmetyczny. Rzadko lekarze osobiście wykonywali masaże, zlecając ich przeprowadzenie pielęgniarkom czy kosmetyczkom. Do grupy dermatologów – autorów masażu twarzy należą: Brocq, Jacquet, Unna, Ehrenreich, Harry, Kartamiszew i Arnold, Pospiełow i Żaloudek.

 

    Masaż kosmetyczny twarzy opracowały również ówczesne dyktatorki przemysłu kosmetycznego, jak: Harriet Hubbard, Helena Rubinstein, Elizabeth Arden czy Nadia Payot.

 

    W Polsce w okresie międzywojennym XX wieku istniały szkoły kosmetyczne, których właścicielki opracowały własne masaże kosmetyczne twarzy. Należy w tym miejscu wymienić Julię Świtalską-Fularską i Marię Kasperską.

    W tym czasie funkcjonowały szkoły kosmetyczne, w których przyszłe kosmetyczki poznawały teorię i praktykę w zakresie kosmetyki racjonalnej, upiększającej i masażu, do najbardziej znanych należą m. in.:
       - Krakowska Szkoła Kosmetyczna dr med. Włodzimierza Rychwickiego

                w Krakowie ul. Zwierzyniecka 7. Szkoła funkcjonowała do końca 1960 roku,
      - Szkoła Kosmetyczna dr med. Lewinsonowej, w Łodzi ul. Śródmiejska 27,
      - Instytut de Beaute. Racjonalna kosmetyka. Szkoła Kosmetyczna w Łodzi ul. Śródmiejska 18
      - Instytut Kosmetyki Racjonalnej – Szkoła Kosmetyczna dr med. Julii Świtalskiej

               w Warszawie,  Aleje Ujazdowskie 37,
      - Lekarsko-Kosmetyczna Szkoła Kosmetyki i Masażu dr Marii Kasperskiej

                w Warszawie ul. Mazowiecka 24,               
      - Instytut Kosmetyczno-Lekarski Izis Heleny Brzezińskiej w Warszawie ul. Żabia 4
      - Szkoła Kosmetyczna i Lecznica Kosmetyczna dr med. Zofii i Feliksa Rostkowskich

                w Warszawie ul. Mokotowska 51-53,
      - Szkoła Kosmetyczna dr med. Henryka Łomżyńskiego w Warszawie pl. 3 Krzyży 11, 
      - Szkoła Kosmetyczna, Atelier i Laboratorium Mary Mayer w Warszawie ul. Królewska 29,
      - Instytut Kosmetyczno-Lekarski Maja - Zakrzewska, Korolec, Wojciechowska 

                 w Warszawie ul.Mickiewicza 26.
      - Instytut Kosmetyczno-Lekarski dr med. Janiny Szymczak

                 w Warszawie ul. Marszałkowska 94
      - Szkoła Kosmetyczna dr med. Muszkatblata w Warszawie, Nowy Świat 23-25,
       - Szkoła Kosmetyczna dr med. Zamenhofa w Warszawie ul. Senatorska 36, 
       - Szkoła Masażu Leczniczego dr med. Marty Biernackiej w  Warszawie ul. Szopena nr 16,

                    w której organizowała kursy kosmetyczne,
       - Szkoła Kosmetyczna Władysława Klimeckiego w Warszawie ul. Niecała 5
 

 

     W latach 60- tych XX wieku Barbara Jaroszewska z Warszawy opracowała autorski masaż kosmetyczny twarzy; jest autorką książek dla kosmetyczek, m.in. Kosmetyka pielęgnacyjna i Kosmetologia.

 

    W 1989 roku duński terapeuta Stanley Rosenberg opracował masaż twarzy zwany liftingiem twarzy (face-lifting), rolfingiem twarzy (face-rolfing), odmładzającym dotykiem, masażem tkanki łącznej twarzy, czy też masażem Rosenberga. Przeznaczony on jest do oddziaływania bodźcami mechanicznymi na tkankę łączną powięziową w obrębie głowy, twarzy, szyi i karku w celu przywrócenia prawidłowej struktury tkanki łącznej.

 

    W 2003 roku francuski masażysta i kinezyterapeuta Pascal Coche opracował masaż chiroplastyczny twarzy, będący zabiegiem modelującym rysy twarzy. Celem masażu jest poprawienie struktury tkanki łącznej, mającej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie procesów metabolicznych komórek skórnych.

 

    W 2004 roku masażysta z Poznania Piotr Szczotka opracował Masaż po iniekcji toksyny botulinowej, wchodzący w skład terapii anti-aging. Należy on do zabiegów specjalistycznych, jest stosowany w kosmetyce i medycynie estetycznej w celu zmniejszenia zmarszczek i spowolnienia procesu starzenia się twarzy i szyi. Masaż po iniekcji toksyny botulinowej spełnia funkcje: diagnostyczną, relaksacyjną i odnawiającą.

 

      W 2007 roku dr Paweł Piątkowski z Łodzi opracował Masaż anti-aging twarzy, który znakomicie poprawia sprężystość mięśni i skóry twarzy, wygładza zmarszczki i opóźnia pojawienia się nowych.

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2008.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii