WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Historia drenażu limfatycznego

Historia drenażu limfatycznego; historię drenażu (masażu) limfatycznego należy rozpocząć od odkrycia limfy. Przez wieki medycyna nie była w stanie wyodrębnić układu limfatycznego z powodu przezroczystości limfy. W starożytności lekarze wiedzieli tylko o istnieniu naczyń limfatycznych, znajdujących się w jelitach, ponieważ zawierały one widoczną mleczną limfę.

 

   W XVII wieku anatomowie dokonali przełomowych odkryć systemu limfatycznego. W 1622 roku włoski lekarz Gaspard Asselli (1581-1626) odkrył mleczne żyły u psa. W latach 1651-1653 francuski lekarz Jean Pecquet (1622-1674) w swoich książkach pt. „Nowe anatomiczne doświadczenia” (Experimenta Nova Anatomica) i „Krążenie krwi i chłonki” (De Circulatione Sanguinis et Chyli Motu) opisał przewód limfatyczny, czyli największe limfatyczne naczynie wraz z jej początkowym odcinkiem – cysterną chyli zwanym Pecquet’s cystern. Pierwszymi anatomami, którzy postrzegali system limfatyczny jako specyficzny, całościowy system w ludzkim ciele, który może być porównany z układem żylnym, byli duńczyk Thomas Bartholin (1616 -1680) i szwed Olauf Rudbeck (1630-1702). Szwedzki anatom dokonał tego odkrycia mniej więcej w tym samym czasie co Olof Rudbeck, ale Bartholin opublikował to odkrycie wcześniej. W 1874 roku francuski lekarz, profesor anatomii Marie Philibert Sappey (1810-1896) opublikował książkę pt. „Opis węzłów chłonnych u ludzi i kręgowców” (Description des lymphatiques considérés chez l'homme et les vertébrés), w której przedstawił procedurę określania krążenia układu limfatycznego poprzez wstrzykiwanie kontrastu z rtęci w skórę nieboszczyków, co pozwalało na uwidocznienie poszczególnych naczyniach limfatycznych. W opracowaniu tym znajdują się ilustracje miedziorytów układu limfatycznego wykonanych przez profesora oraz jego szczegółowe badanie nad drenażem limfatycznym skóry.

 

   Ręczny drenaż limfatyczny zapoczątkował austriacko-belgijski profesor chirurgii Alexander Ritter von Winiwarter (1848-1917), który pod koniec XIX wieku leczył z powodzeniem spuchnięte kończyny. Stosował masaż w postaci ciężkiego nacisku, terapię kompresyjną i elewację. W 1922 roku kanadyjski kręgarz w swojej książce pt. „Stosowana anatomia układu chłonnego” (Applied Anatomy of the Lymphatics) użył terminu „drenaż limfatyczny” i zasugerował różne techniki drenażu limfatycznego jako sposób pobudzenia krążenia limfatycznego. Przedstawił nową technikę kręgarską diagnozowania różnych dolegliwości poprzez obmacywanie gruczołów limfatycznych. W 1932 roku francuski lekarz, profesor Henri Rouvière (1876-1952), uczeń i kontynuator pracy naukowej Marie Philibert Sappey opublikował książkę pt. Anatomia ludzkiego układu limfatycznego (Anatomie des Lymphatiques de l'Homme), w której przedstawił opis układu limfatycznego, klasyfikację węzłów chłonnych i związane z nimi rejony drenażu limfy. Od jego nazwiska wywodzi się nazwa węzeła chłonnego zagardłowego, zlokalizowanego u podstawy czaszki. Na wykłady z anatomii profesora Henri Rouvière na Uniwersytecie w Paryżu uczęszczał Vodder.

 

   Opracowana przez Winiwartera technika została udoskonalona w latach 30-tych XX wieku przez duńskiego masażystę i doktora filozofii Emila Voddera (1896-1986). Vodder wraz z żoną Astrid w latach 1932-36 w swoim Instytucie Fizjoterapeutycznym w Cannes leczyli chroniczne zapalenie zatok i trądzik w celu odsączania limfy. Stosowali technikę, którą nazwali Manualnym Drenażem Limfatycznym (Manual Lymph Drainage). Po uzyskaniu pozytywnych wyników swojej terapii Vodder zaprezentował ją w 1936 roku w Paryżu na Kongresie Zdrowia i Urody. W związku z tym, że nie był lekarzem, tylko masażystą-fizjoterapeutą, jego praca i doświadczenia nie były doceniane przez naukowców. Obawiali się, że bakterie i toksyny będą rozprzestrzeniać się z węzłów i naczyń limfatycznych na cały organizm.

 

   Dopiero w 1967 roku niemiecki lekarz Johannes Asdonk ogłosił wyniki badań po zastosowaniu masażu limfatycznego na 2000 pacjentów. Przedstawił medyczne efekty zabiegu oraz wskazania i przeciwwskazania do jego wykonywania. Obecnie masaż jest powszechnie stosowany.

 

   W latach 80-tych profesor dr med. Michael Foldi z Niemiec znacznie rozwinął terapię drenażu limfatycznego poprzez połączenie licznych technik w coś, co obecnie nazywane jest terapią udrożniającą górne drogi oddechowe – Complete Decongestive Therapy (CDT). W 1994 roku Joachim E. Zuther założył Academy of Lymphatic Studies i przygotowywał studentów do zdobycia podstawowego świadectwa (certyfikatu) w USA, zgodnie z europejskim programem nauczania.

 

   W 1996 roku francuski dr med. Bruno Chikly, stworzył nowatorską metodę Terapia Drenażu Limfatycznego – Lymph Drainage Therapy (LDT), będącą ulepszoną formą technik Voddera poprzez włączenie najnowocześniejszych danych naukowych z zakresu limfologii wraz z mającym ogromną wartość uzdrawianiem holistycznym. Podobnie jak w terapii czaszkowo-krzyżowej (CranioSacral Therapy), można nauczyć się i rozwijać umiejętności ustalania konkretnego rytmu, kierunku i właściwości krążenia limfatycznego. Doświadczony terapeuta poprzez tzw. mapowanie limfatyczne potrafi ocenić dolegliwości pacjenta i monitorować ich przebieg. W przypadku niedrożności układu limfatycznego potrafi znaleźć najlepszą drogę do zmiany kierunku krążenia limfy ku zdrowym częściom ciała. Stosuje się subtelne manipulacje ręczne przy użyciu płaskich rąk i zaangażowaniu wszystkich palców, dające możliwość dostosowania dokładnego nacisku i rytmu koniecznego do udrożnienia systemu limfatycznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii