WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Hipokrates

Hipokrates z Kos (ur. 460 p.n.e. na wyspie Kos, zm. 370 p.n.e. w Larysie); lekarz grecki, jeden z najwybitniejszych prekursorów współczesnej medycyny, zwany ojcem medycyny, orędownik stosowania masażu.

 

    Jako pierwszy oddzielił lekarzy od rytuałów i magii i skierował nacisk na obserwację, logiczne myślenie, wnikliwe diagnozowanie objawów, odpowiedni sposób leczenia oraz właściwe, indywidualne podejście do każdego pacjenta. Od tej pory lekarze przestali podchodzić do pacjenta jak do pojemnika wypełnionego złymi duchami, a zaczęli obserwować objawy, łączyć je z charakterem pacjenta oraz otaczającym go środowiskiem i warunkami życia.

 

     Szkoła Hipokratesa nacechowana była troską o zdrowie chorego wg maksymy salus aegroti suprema lex – zdrowie chorego najwyższym prawem, a naczelną zasadą było primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić.

 

     Stworzył pierwsze opisy dotyczące zimna, ciepła słonecznego, światła i ćwiczeń fizycznych jako zabiegów leczniczych. Zajmował się skoliozami, opisał sposoby amputacji kończyn, budowę protez oraz obuwia korygującego wady stóp, stosował balneoterapię w leczeniu chorych.

 

     Masaż był częścią tej zrewolucjonizowanej medycyny. Jako zwolennik masażu Hipokrates pisał o użyciu tarcia (pocierania) w leczeniu wielu chorób, jak również o jego fizjologicznych efektach.

    Zalecał pocieranie od kończyn w kierunku środka ciała, czyli w odwrotnym kierunku niż robili to szamani i kapłani-uzdrowiciele.

 

    Był zwolennikiem zażywania leków, równocześnie stosując ćwiczenia fizyczne, masaż, hydroterapię oraz odpowiednią dietę w myśl swojej maksymy: natura sanat, medicus curat – natura leczy, lekarz pomaga.

Hipokrates powiedział: "Ten, który je bez uprawiania gimnastyki, nie może być zdrowy... Doskonały stan zdrowia można osiągnąć tylko poprzez utrzymanie równowagi między żywieniem i ćwiczeniami"

oraz mawiał:

"Lekarz musi mieć doświadczenie w wielu dziedzinach, ale z pewnością też i w pocieraniu, gdyż te same praktyki mogą wywołać odmienny efekt".

Obserwacje Hipokratesa były bardzo dokładne, ponieważ spostrzegł, że tarcie ku górze w przypadku kończyn miało lepszy skutek niż „tarcie” w dół oraz że tarcie kończyn ku górze sprzyja krążeniu.

 

     Używał słowa anatripsis, kiedy zalecał masaż leczniczy, natomiast wyrażenia namaszczać olejkami używał do nacierania podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Zalecał regularne kąpiele dla wzmocnienia ciała i leczenia niektórych dolegliwości, mówiąc:

"Sposób na utrzymanie ciała w zdrowiu i kondycji jest prosty – wonna kąpiel i masaż każdego dnia".

 

     Historyczny Członek Klubu "Ludzie Masażu"
     Historical Member of the "People of Massage" Club
 

 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii