WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Hemofilia

Hemofilia (krwawiączka); choroba genetyczna, której istotą jest niedobór lub brak jednego z czynników krzepnięcia krwi, dlatego u chorych czas krwawienia trwa znacznie dłużej niż u osób zdrowych. Chorują na nią głównie mężczyźni, ale nosicielami genu odpowiadającego za hemofilię są kobiety. Chorzy z hemofilią borykają się z problemem krwotoków do tkanek i narządów wewnętrznych, takich jak stawy (głównie kolanowe, skokowe i łokciowe), mięśnie (np mięśnie łydki, mięsień biodrowo-lędźwiowy) czy ośrodkowego układu nerwowego (np. mózg). Krwawienia mogą pojawić się samoistnie albo nawet po mocniejszym napięciu mięśni czy obciążeniu stawu. Wynaczyniona krew w obrębie stawu obrasta tkanką łączną, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia chrząstki stawowej (artropatia hemofilowa) albo do zapalenia błony maziowej. Uszkodzenia te wpływają na ograniczenie ruchomości w stawie i zmniejszają komfort poruszania się i funkcjonowania chorego.
     W ramach leczenia hemofilii przeprowadza się leczenie profilaktyczne albo doraźne oraz rehabilitację ruchową. Leczenie profilaktyczne polega na iniekcji koncentratów czynników krzepnięcia w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia krwawień, natomiast leczenie doraźne polega na podawaniu koncentratów dopiero wtedy, gdy dojdzie do krwawienia.
     Podstawą rehabilitacji są ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości wszystkich stawów obwodowych i ćwiczenia wzmacniające mięśni otaczających poszczególne stawy. Zaleca się dużo ćwiczeń w odciążeniu, aby nie wywoływać krwawień do stawowych z powodu tarcia powierzchni stawowych. Stosuje się zasadę: małe obciążenia, krótkie serie ćwiczeń, przerwy między seriami ćwiczeń. Ćwiczenia w wodzie uważane są za najbezpieczniejsze z ćwiczeń ruchowych, jakie zaleca się chorym z hemofilią. Dobrym ćwiczeniem poprawiającym sprawność stawów i siłę mięśni kończyn dolnych jest jazda na rowerze stacjonarnym z umiarkowanym obciążeniem, dostosowanym do indywidualnych możliwości chorego.
    Systematyczne ćwiczenia ruchowe prowadzone od najmłodszych lat pacjenta wpłyną na zmniejszenie problemów z przykurczami stawowymi, zanikami mięśniowymi i uszkodzeniami stawów.
      Rehabilitacja ruchowa chorych z hemofilią powinna odbywać się pod kontrolą fizjoterapeuty, specjalizującego się w leczeniu tego typu pacjentów.
     Hemofilia jest przeciwwskazaniem do wykonywania masażu ręcznego (np. klasyczny, segmentarny i in.), natomiast zaleca się łagodny masaż wirowy w ciepłej wodzie oraz masaż lub okłady lodem w przypadku bólu i obrzęku stawów, które mogą również zmniejszyć krwawienie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

L. Magiera. 2013. Leksykon masażu i terminów komplementarnych.

Źródło foto:

www.nhatkybe.vn

www.diseasespictures.com

www.mp.pl

 

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii