WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Földi Michael

Földi Michael

Földi Michael (ur. 10 stycznia 1920 w Budapeszcie, zm. 20 października 2018 w Hinterzarter k. Freiburg); niemiecki lekarz, węgierskiego pochodzenia, profesor limfologii, pionier współczesnej limfologii, autor książek i publikacji naukowych z zakresu Manualnego Drenażu Limfatycznego.

 

     Dzieciństwo, lata młodzieńcze i połowę swojego dorosłego życia spędził na Węgrzech. Jego ojciec był lekarzem i pisarzem, a matka miłośniczką literatury i pracownikiem redakcji najważniejszego czasopisma literackiego na Węgrzech.


    W latach 1930-1938 uczęszczał do Gimnazjum Pijarów w Budapeszcie, w którym wykazywał szczególne zainteresowania łaciną i greką, dużo czasu poświęcając na czytanie literatury w tych językach.


    W latach 1938-1944 studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Szeged, który zdobył rozgłos dzięki Albertowi Szent-Györgyi von Nagyrapolt po otrzymaniu przez niego Nagrody Nobla w 1937 roku za zidentyfikowanie witaminy C w papryce (1933) i za odkrycie witaminy P (1936). Podczas studiów uczestniczył w badaniach naukowych, m.in. nad układem chłonnym.


    Po studiach w latach 1945-1961 pracował jako stażysta, kolejno jako lekarz, starszy lekarz i zastępca dyrektora w I Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu w Budapeszcie u prof. Istvána Rusznyák. W latach 1961-1969 był dyrektorem II Uniwersyteckiej Kliniki Medycznej w Szeged, w której w 1964 roku rozpoczęła pracę asystenta lekarza Etelka Börcsök, przyszła żona Michaela.


    Dzięki współpracy z prof. Istvánem Rusznyák, który prowadził badania naukowe m. in. nad funkcjonowaniem układu chłonnego Michael Földi uczynił z limfologii swoją pasję życiową. Opublikował na Węgrzech i w Niemczech ponad 400 prac naukowych, które przyczyniły się, że został uznany za założyciela i prekursora limfologii.


    Pracując i prowadząc badania naukowe w klinice w Szeged był wielokrotnie zapraszany przez Fundację Aleksandra von Humboldta do wygłaszania wykładów w szpitalach uniwersyteckich w Niemczech na temat swoich badań naukowych i ich wyników.


    Michael Földi jest współzałożycielem Międzynarodowego Towarzystwa Limfologii (International Society of Lymphology), które powstało podczas I Międzynarodowego Sympozjum Limfologii w Zurychu, w lipcu 1966 roku, a w latach 1977-1988 był jego prezydentem.


    W 1969 roku Michael Földi wyjeżdża z rodziną na stałe do Niemiec i rozpoczyna kolejny okres badań naukowych w ramach programu Medycyna Eksperymentalna w Dziale Badań Klinicznych jednej z firm farmaceutycznych w Salzgitter-Bad. W 1977 roku wraz z żoną przyjmują obywatelstwo niemieckie. Prowadząc prace badawcze, jako lekarz nie był do końca spełniony zawodowo brakiem kontaktu z pacjentami z zaburzeniami krążenia limfatycznego. Dlatego też w 1978 roku otworzył prywatny Zakład Limfoligii w Feldberg na południu Niemiec, w powiecie Schwarzwald, specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu limfatycznego.


    W 1967 roku, 27 maja z inicjatywy Günthera Wittlingera, dr Emila Voddera i dr Johannesa Asdonka zostało założone w Essen Towarzystwo Manualnego Drenażu Limfatycznego Dr-a Voddera. Trzy lata później w 1970 roku, doradcami Towarzystwa zostali prof. E. Kuhnke i prof. Michael Földi.

 

    W 1970 roku Michael Földi dodając do Manualnego Drenażu Limfatycznego bandażowanie w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi i odpowiednią pielęgnację skóry, stworzył pojęcie Kompleksowej Fizjoterapii Obrzęku Chłonnego (Complex Physical Therapy - CPT), zwanej też CDT (Complex Decongestive Therapy) obecnie częściej używanej jako Combined Physical Therapy.

 

      W kwietniu 1979 roku Michael Földi wraz z żoną Etelką Földi otworzyli specjalistyczną klinikę limfologiczną „Földiklinik” w Feldberg-Altglashütten, oraz otrzymali pozwolenie na prowadzenie konsultacji z dziedziny limfologii, a także na ambulatoryjne leczenie obrzęków jako uzupełnienie leczenia szpitalnego. W 1986 roku Klinika została przeniesiona do Hinterzarten do budynku dawnego hotelu "Weißes Rössle". Kolejno w  latach 1992 i na przełomie 2003/2004 Klinika została rozbudowana i powiększona o kolejne oddziały.


    W 1986 roku w dowód uznania dla jego wiedzy naukowej i przeprowadzonych badań Michael Földi został mianowany profesorem Uniwersytetu Alberta-Ludwika we Fryburgu, a w 1988 roku otrzymał Federalny Krzyż Zasługi. W tym samym roku został uhonorowany tytułem Profesor Honorowy Uniwersytetu del Salvador w Buenos Aires.


    Do najbardziej cenionych i popularnych publikacji, których Michael Földi jest autorem lub współautorem należą:
- Lymphangiospasm (I. Rusznyák, M. Földi, G. Szabo,1950),
- Fizjologia i patologia krążenia limfatycznego (Physiologie und Pathologie des Lymphkreislaufes - I. Rusznyák, M. Földi, 1957),
- Limfologia, fizjologia i patologia naczyń limfatycznych i krążenia limfatycznego (Lymphologie, Physiologie und Pathologie der Lymphgefässe und des Lymphkreislaufes - I. Rusznyák, M. Földi i G. Szabo, 1969),
- Terapeutyczne działanie masażu przy obrzęku lomfatycznym (Zur therapeutischen Beeinflussung des akuten experimentellen lymphostatischen Ödems mittels Massage - Michael Földi, Günther Wittlinger, 1971),
- Rola układu limfatycznego i komórek wysokobiałkowych w obrzękach (The roles of lymphatics and the cells in high protein oedemas - M. Földi, J.R. Casley-Smith, 1978),
- Praktyka w chorobach limfatycznych i żylnych (Praxis der Lymphgefäß-und Venenerkrankungen - Michael Földi, Norbert Klüken, 1983),
- Leksykon limfologii (Lexikon der Lymphologie - Michael Földi, 1990),
- Obrzęk limfatyczny (Das Lymphödem - Michael Földi, Ethel Foldi, 1997),
- Podręcznik do limfoligii dla lekarzy i fizjoterapeutów (Lehrbuch der Lymphologie für Mediziner und Physiotherapeuten - Michael Földi, Stefan Kubik, 1998),
- Obrzęk limfatyczny i choroby pokrewne (Das Lymphödem und verwandte Krankheiten - Michael Földi, Ethel Foldi, 2003),
- Podręcznik do limfoligii (Textbook of Lymphology - Michael Földi, Ethel Foldi)
- Podstawy drenażu limfatycznego (Grundlagen der manuellen Lymphdrainage - Michael Földi, Roman Strossenreuther, 2003).


    W 2009 roku, wieku 89 lat przeszedł na emeryturę i wycofał się z aktywnego życia swojej kliniki, a jego główne zainteresowania skierowane zostały na czytanie książek starożytnych autorów w języku oryginalnym i słuchanie muzyki klasycznej.

 

      Członek Klubu "Ludzie Masażu"
      Member of the "People of Massage" Club

 

 

 

 

 

 

Źródło:

Magiera L. 2015. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Bio-styl, Kraków.

www. leksykonmasazu.pl 2015

Źródło foto:

www.badische-zeitung.de

 

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wsp ...

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wspomagać połączenia między mózgiem, a układem odpornościowym czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejWarto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii