WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Dybowski Benedykt

Dybowski Benedykt (ur. 12 maja 1833 w Adamarynie, zm. 30 stycznia 1930 we Lwowie); profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Szkoły Głównej Warszawskiej, przyrodnik, podróżnik, odkrywca i lekarz, badacz jeziora Bajkał, Dalekiego Wschodu i Kamczatki,  uważany za jednego z ojców polskiej limnologii, gorący orędownik mięsienia (masażu).

    W latach 1853-1857 studiował medycynę i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie w Tartu (Uniwersytet Dorpacki), a w latach 1857-1858 na Uniwersytecie we Wrocławiu, oraz latach 1858–1860 studiował paleontologię, botanikę i medycynę w Berlinie.


 

 


Biogram w przygotowaniu
    Zbigniew Dąbrowski w swoim Albumie pt. Spotkanie z Bajkałem (2019), tak pisze o Benedykcie Dybowskim:
    W czasie Powstania Styczniowego był przedstawicielem Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś. W 1864 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci. Za wstawiennictwem środowiska naukowego Uniwersytetu Berlińskiego gdzie studiował medycynę, biologię i paleontologię oraz osobistym Bismarka, karę śmierci zamieniono na 12 lat katorgi.
    W 1865 roku jako zesłaniec trafił do Siwakowej, a następnie do Darsunia za Bajkałem. Miejscową ludność i polskich zesłańców leczył nieodpłatnie, a metody które stosował okazały się bardzo skuteczne. Zaskarbił sobie tym wielką wdzięczność i szacunek wśród pacjentów, a sława o jego działalności szybko rozeszła się po całym Zabajkalu.
    Benedykt Dybowski w swoich wspomnieniach z tamtego okresu opisywał różne przypadki i metody ich leczenia, które z powodzeniem stosował w praktyce lekarskiej. Do metod, które osobiście stosował i uznawał za bardzo pomocne oraz skuteczne przy różnego rodzaju dolegliwościach, było „MIĘSIENIE” W ten sposób półtora wieku temu nazywało się masaż.
Z metodą tą Benedykt Dybowski musiał zetknąć się prawdopodobnie podczas swoich studiów medycznych w Berlinie w 1860 roku. Metoda ta choć dopiero w powijakach, ale za to bardzo poważnie traktowana była na medycznych uczelniach europejskich. Ciekawy jest fakt, że dopiero za 8 lat czyli w 1868 roku Johann Georg Mezger wydał swoją pierwszą książkę w której przedstawił fizjologiczne podstawy masażu leczniczego pt: „Leczenie skręceń stawów przy pomocy masażu” To właśnie za jego sprawą w późniejszym okresie masaż został wydzielony jako samodzielna dyscyplina terapeutyczna i specjalność medyczna. W tym czasie mój bohater przebywał na Syberii już cztery lata i z powodzeniem praktykował masaż na Zabajkalu jak również na odległych krańcach Wschodniej Syberii. Nie dość tego, że sam praktykował, to z powodzeniem jeszcze uczył techniki „MIĘSIENIA” również miejscową ludność. Ponieważ uczestniczył przy powstawaniu jednego z pierwszych zakładów kąpielowych (dzisiejsze sanatorium) na Syberii w Daruńskich Wodach Mineralnych, wprowadził technikę „MIĘSIENIA” jako jedną z metod terapeutycznych dla przebywających tam kuracjuszy. To jest mało znany epizod z życia tego wielkiego Polaka i patrioty. Ten polski zesłaniec był nie tylko wybitnym lekarzem i naukowcem, był on również faktycznym odkrywcą tajemnic fauny i flory Świętego Morza - Bajkału.
       Historyczny Członek Klubu „Ludzie Masażu"
          Nr karty członkowskiej 034/KLM/P/H/2019

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Biogram opracował Zbigniew Dąbrowski

 

 

 
Źródło foto:
www.wikipedia.pl
Źródło foto popiersia:
Zbigniew Dąbrowski. 2019. Spotkanie z Bajkałem, Warszawa.

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejWarto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii