WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Budzanowska-Bratko Wanda

Budzanowska-Bratko Wanda; magister wychowania fizycznego, dyplomowany międzynarodowy refleksolog, założycielka Polskiego Instytutu Refleksologii, autorka książek z dziedziny refleksologii, zasłużony nauczyciel refleksologii.

     Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego.

    Wyjechała na stałe do Kanady i zamieszkała w St. Catharines, w prowincji Ontario, w regionie Niagara.

    W 1990 roku rozpoczęła naukę refleksologii w Międzynarodowym Instytucie Refleksologii w USA na Florydzie.

     Od 1991 roku współpracuje z kliniką terapii alternatywnych i naturalnych Clarkson Medical Arts Center w Mississauga, a w 1992 roku rozpoczęła prywatną praktykę w swoim gabinecie w  St. Catharines w Ontario.

   W 1995 roku uzyskała od Dwight C. Byers`a prawa autorskie na przetłumaczenie jego podręcznika do praktycznej nauki zawodu refleksologa pt. Lepsze zdrowie z Refleksologią stóp (Better Health through Foot Reflexology).
    W Polsce książka ukazała się w 1996 roku pt. Lepsze zdrowie z Refleksologią stóp. Oryginalna metoda Ingham Uzupełniona Refleksologią Rąk.

    Od 1996 roku dyplomowana refleksolog Międzynarodowego Instytutu Refleksologii w USA na Florydzie (International Institute of Reflexology USA, Saint Petersburg, FL Florida), posiadająca uprawnienia do nauki zawodu refleksologa dla polskojęzycznej społeczności w całym świecie.

    W 1996 roku w Kanadzie założyła i zarejestrowała Polsko-Kanadyjską Grupę Refleksologów (Polish Canadian Reflexology Group) z siedzibą w Ontario, która prowadziła szkolenia z refleksologii dla polskich emigrantów w Kanadzie i USA.
    W tym też roku w Radiu Polonia w Toronto rozpoczęła systematyczne audycje pt. Spotkania z Refleksologią.

  W 1996 roku jej siostra Halina zarejestrowała Polskie Stowarzyszenie Refleksologów w Tomaszowie Lubelskim, zrzeszające osoby zainteresowane profesjonalnym stosowaniem refleksologii.
    W tym też roku przeprowadziła w Polsce dwa szkolenia z refleksologii, prowadząc wykłady i warsztaty wg międzynarodowego programu.

W 1997 roku prowadziła audycje radiowe i telewizyjne pt. Spotkania z Refleksologią, dla słuchaczy i widzów, m.in.: w Radio Katowice, Radio 3 Warszawa, Radio Bielsko, TV Warszawa i TV Lublin.

    W 1998 roku Stowarzyszenie zostało przekształcone w Polski Instytut Refleksologii, w pierwszą w kraju profesjonalną placówkę prowadzącą szkolenia terapeutów refleksologii. Obejmuje stanowisko Dyrektora.
    W tym też roku rozpoczęła w Polsce szkolenia z refleksologii wg międzynarodowego programu.

    W 2000 roku uczestniczka spotkań, wykładów i seminariów z dziedziny refleksologii w Toronto,  Calgary, Buffalo i Detroit.

    W 2000 roku uczestniczyła w szkoleniu z refleksologii twarzy i głowy w International Institut For Zoneterapie  w Danii.

    W 2000 roku Instytut zostaje przyjęty do Europejskiej Organizacji Refleksologów (Reflexology in Europe Network, RiEN), jako jedyna polska szkoła kształcąca terapeutów refleksologii zgodnie z europejskim programem nauki.

    Członkini międzynarodowych organizacji refleksologii, m.in.:
- International Institute of Reflexology USA
- International Council of Reflexology,
- Reflexology Registration Councilof Ontario,
- Polish Canadian Reflexology Group
- Reflexology in Europe Network.

    W 2002 roku dzięki jej staraniom Instytut został przyjęty do Międzynarodowej Organizacji Refleksologów (International Council of Reflexologist).

   W 2002 roku dzięki jej staraniom i aktywistom Instytutu ukazał się pierwszy numer kwartalnika Refleksolog Polski, przeznaczony dla zawodowych refleksologów, informujący o najważniejszych wydarzeniach europejskiej i światowej refleksologii. Na łamach periodyka zamieszczane były  doświadczenia z własnej praktyki refleksologów.

   W 2003 roku ukończyła szkolenie z refleksologii twarzy i głowy w Ontario College of Traditional Chinese Medicine, uzyskując dyplom terapeuty  tradycyjnej chińskiej medycyny.

     Od 2004 roku dwa razy w roku organizuje Warsztaty dla zaawansowanych refleksologów PIR.

   W 2005 roku dzięki jej staraniom i Polskiego Instytutu Refleksologii, Ministerstwo Pracy wprowadza zawód refleksologa na listę nowych zawodów w kraju, oraz pozycję nauczyciela refleksologii jako kolejny etap podwyższania kwalifikacji zawodowych.

    W 2008 roku aktywnie uczestniczyła w konferencji kanadyjskich refleksologów w Montrealu, oraz dzięki jej działalności prowadzonej w Polish Canadian Reflexology Group uzyskała akredytację  Reflexology Association of Canada z rozpoznaniem dyplomu PIR.

    Autorka książek z dziedziny refleksologii, pt. Praktyczna refleksologia drogą do zdrowia, Tom 1 (2008), Praktyczna refleksologia drogą do zdrowia, Tom 2 (2014).

     W 2009 roku uczestniczka 12. Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Refleksologów w Los Angeles (12th International Council of Reflexology Conference in Los Angeles).

     W 2010 roku uczestniczka pięciodniowego seminarium refleksologii w Brytyjskiej Columbii w Kanadzie, które prowadziła Hanne Marquardt z Niemiec, pionier europejskiej refleksologii.

    W 2011 roku zaprosiła do Polski światowej sławy refleksologii Hanne Marquardt z Niemiec.

 

   Członek Klubu „Ludzie Masażu"
      Nr karty członkowskiej 169/KLM/P/2018 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Źródło:
www.leksykonmasazu.pl 2018
Magiera Leszek. 2018. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Bio-styl, Kraków

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wsp ...

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wspomagać połączenia między mózgiem, a układem odpornościowym czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejWarto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii