WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u
biorelaxlurgushabys1ReklamaKLMPol690x160Piknik Nauczycieli Masażu

Budzanowska-Bratko Wanda

Budzanowska-Bratko Wanda; magister wychowania fizycznego, dyplomowany międzynarodowy refleksolog, założycielka Polskiego Instytutu Refleksologii, autorka książek z dziedziny refleksologii, zasłużony nauczyciel refleksologii.

     Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego.

    Wyjechała na stałe do Kanady i zamieszkała w St. Catharines, w prowincji Ontario, w regionie Niagara.

    W 1990 roku rozpoczęła naukę refleksologii w Międzynarodowym Instytucie Refleksologii w USA na Florydzie.

     Od 1991 roku współpracuje z kliniką terapii alternatywnych i naturalnych Clarkson Medical Arts Center w Mississauga, a w 1992 roku rozpoczęła prywatną praktykę w swoim gabinecie w  St. Catharines w Ontario.

   W 1995 roku uzyskała od Dwight C. Byers`a prawa autorskie na przetłumaczenie jego podręcznika do praktycznej nauki zawodu refleksologa pt. Lepsze zdrowie z Refleksologią stóp (Better Health through Foot Reflexology).
    W Polsce książka ukazała się w 1996 roku pt. Lepsze zdrowie z Refleksologią stóp. Oryginalna metoda Ingham Uzupełniona Refleksologią Rąk.

    Od 1996 roku dyplomowana refleksolog Międzynarodowego Instytutu Refleksologii w USA na Florydzie (International Institute of Reflexology USA, Saint Petersburg, FL Florida), posiadająca uprawnienia do nauki zawodu refleksologa dla polskojęzycznej społeczności w całym świecie.

    W 1996 roku w Kanadzie założyła i zarejestrowała Polsko-Kanadyjską Grupę Refleksologów (Polish Canadian Reflexology Group) z siedzibą w Ontario, która prowadziła szkolenia z refleksologii dla polskich emigrantów w Kanadzie i USA.
    W tym też roku w Radiu Polonia w Toronto rozpoczęła systematyczne audycje pt. Spotkania z Refleksologią.

  W 1996 roku jej siostra Halina zarejestrowała Polskie Stowarzyszenie Refleksologów w Tomaszowie Lubelskim, zrzeszające osoby zainteresowane profesjonalnym stosowaniem refleksologii.
    W tym też roku przeprowadziła w Polsce dwa szkolenia z refleksologii, prowadząc wykłady i warsztaty wg międzynarodowego programu.

W 1997 roku prowadziła audycje radiowe i telewizyjne pt. Spotkania z Refleksologią, dla słuchaczy i widzów, m.in.: w Radio Katowice, Radio 3 Warszawa, Radio Bielsko, TV Warszawa i TV Lublin.

    W 1998 roku Stowarzyszenie zostało przekształcone w Polski Instytut Refleksologii, w pierwszą w kraju profesjonalną placówkę prowadzącą szkolenia terapeutów refleksologii. Obejmuje stanowisko Dyrektora.
    W tym też roku rozpoczęła w Polsce szkolenia z refleksologii wg międzynarodowego programu.

    W 2000 roku uczestniczka spotkań, wykładów i seminariów z dziedziny refleksologii w Toronto,  Calgary, Buffalo i Detroit.

    W 2000 roku uczestniczyła w szkoleniu z refleksologii twarzy i głowy w International Institut For Zoneterapie  w Danii.

    W 2000 roku Instytut zostaje przyjęty do Europejskiej Organizacji Refleksologów (Reflexology in Europe Network, RiEN), jako jedyna polska szkoła kształcąca terapeutów refleksologii zgodnie z europejskim programem nauki.

    Członkini międzynarodowych organizacji refleksologii, m.in.:
- International Institute of Reflexology USA
- International Council of Reflexology,
- Reflexology Registration Councilof Ontario,
- Polish Canadian Reflexology Group
- Reflexology in Europe Network.

    W 2002 roku dzięki jej staraniom Instytut został przyjęty do Międzynarodowej Organizacji Refleksologów (International Council of Reflexologist).

   W 2002 roku dzięki jej staraniom i aktywistom Instytutu ukazał się pierwszy numer kwartalnika Refleksolog Polski, przeznaczony dla zawodowych refleksologów, informujący o najważniejszych wydarzeniach europejskiej i światowej refleksologii. Na łamach periodyka zamieszczane były  doświadczenia z własnej praktyki refleksologów.

   W 2003 roku ukończyła szkolenie z refleksologii twarzy i głowy w Ontario College of Traditional Chinese Medicine, uzyskując dyplom terapeuty  tradycyjnej chińskiej medycyny.

     Od 2004 roku dwa razy w roku organizuje Warsztaty dla zaawansowanych refleksologów PIR.

   W 2005 roku dzięki jej staraniom i Polskiego Instytutu Refleksologii, Ministerstwo Pracy wprowadza zawód refleksologa na listę nowych zawodów w kraju, oraz pozycję nauczyciela refleksologii jako kolejny etap podwyższania kwalifikacji zawodowych.

    W 2008 roku aktywnie uczestniczyła w konferencji kanadyjskich refleksologów w Montrealu, oraz dzięki jej działalności prowadzonej w Polish Canadian Reflexology Group uzyskała akredytację  Reflexology Association of Canada z rozpoznaniem dyplomu PIR.

    Autorka książek z dziedziny refleksologii, pt. Praktyczna refleksologia drogą do zdrowia, Tom 1 (2008), Praktyczna refleksologia drogą do zdrowia, Tom 2 (2014).

     W 2009 roku uczestniczka 12. Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Refleksologów w Los Angeles (12th International Council of Reflexology Conference in Los Angeles).

     W 2010 roku uczestniczka pięciodniowego seminarium refleksologii w Brytyjskiej Columbii w Kanadzie, które prowadziła Hanne Marquardt z Niemiec, pionier europejskiej refleksologii.

    W 2011 roku zaprosiła do Polski światowej sławy refleksologii Hanne Marquardt z Niemiec.

 

   Członek Klubu „Ludzie Masażu"
      Nr karty członkowskiej 169/KLM/P/2018 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Źródło:
www.leksykonmasazu.pl 2018
Magiera Leszek. 2018. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Bio-styl, Kraków

O wpływie masażu na zawartość białka w moczu ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O mięsieniu oka (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O zastosówaniu mięsienia drgawkowego (Historia m ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Mięsienie przez laików (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejŚrodki poślizgowe 2

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii