WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u
biorelaxlurgushabys1ReklamaKLMPol690x160Piknik Nauczycieli Masażu

Bilz Friedrich Eduard

Bilz Friedrich Eduard (ur. 12 czerwca 1842 w Arnsdorf  k. Penig, zm. 30 stycznia 1922 w Radebeul k. Drezna); niemiecki uzdrowiciel, nazywany Ojcem medycyny naturalnej, gorący orędownik stosowania masażu leczniczego i wodolecznictwa.

 
     Z wykształcenia był tkaczem i w latach 1856-1871 pracował w fabryce włókienniczej w Meerane. Ze względu na złe warunki pracy w fabryce i schorzenia płuc i żołądka, których nabawił się tam, Bilz zmienił swoje zainteresowania.

 

      W 1868 roku ożenił się z Marie Auguste Kreil, z którą miał dzieci, córkę Marie Lina oraz synów Arthur Ewald, Max Alfred i Willy John. W 1872 w Meerane otworzyli sklep spożywczy z towarami kolonialnymi. W tym czasie wybuchła epidemia ospy i nie było w mieście odpowiednio zorganizowanej opieki zdrowotnej. Bilz zainteresował się naturalnymi metodami leczenia i założył „Stowarzyszenie Dla Opieki Zdrowotnej i Medycyny Naturalnej”. Jako założyciel i członek stowarzyszenia organizował wykłady i kursy z zakresu zdrowego stylu życia, higieny i naturalnego leczenia. Jego żona z powodzeniem prowadziła dochodowy sklep i opiekowała się rodziną, natomiast Bilz, korzystając z funduszy rodzinnych w 1888 roku założył wydawnictwo F.E. Bilz i własnym nakładem wydał swoją książkę pt. Nowe lecznictwo przyrodne (Das Neue Naturheilverfahren), która stała się bardzo popularna, osiągając nakład 3,5 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na dwanaście języków. Sekret popularności książki tkwił w tym, że Bilz wyjaśnił skomplikowane zagadnienia medyczne w prosty i zrozumiały sposób co przyczyniło się do rozpowszechnienia naturalnych metod leczenia  w każdym gospodarstwie domowym.

     W książce tej dużo uwagi poświęcił masażowi.

 
     W 1889 roku Bilz przeniósł się z rodziną do Drezna, a następnie w 1890 do Oberlößnitz, obecnie część Radebeul, gdzie kupił majątek ziemski w skład, którego wchodziły duży dom (Haus Albertberg) w stylu neoklasycznym, ogród i część winnicy na Wzgórzu Alberta. W 1892 roku w istniejącym budynku założył Bilz-Sanatorium (później nazwane Kurhaus I) z naturalnymi metodami leczenia dla 15 pacjentów. W tym też roku przygotował soft-drinka o nazwie Bilz-Brause, napój składający się z wody mineralnej i soku z owoców cytrusowych, który był podawany pacjentom w sanatorium. Od 1895 do 1899 roku sanatorium powiększane było o kolejne budynki: Kurhaus II, tzw zamek Lössnitz, Bath House (Kurhaus III) i Hunter Kurhaus IV. W 1906 roku uzdrowisko obejmowało 7,5 hektara ziemi, setki drzew owocowych, 20 budynków zabiegowych i dla pacjentów, kilka obiektów sportowych i wodnych oraz ścieżki spacerowe.

 
     Metody lecznicze Bilza opierały się na uzdrawiającej mocy człowieka, wspierane w sposób naturalny, jak masaże, zabiegi wodne i klimatyczne oraz ćwiczenia gimnastyczne, które pomagały w leczeniu chorób układów oddechowego, trawiennego, nerwowego, urologicznego, ginekologicznego oraz  skórnych.

 
      W 1893 roku wydawnictwo F.E. Bilz zostaje przeniesione do Lipska i zarządza nim syn Arthur Ewald, który otwiera filie w Paryżu (1899) i w Londynie (1900).

 
      W 1905 roku Bilz nawiązał współpracę z lokalnym ekspertem od napojów Franzem Hartmannem i ulepszony napój Bilz-Brause pod nazwą Sinalco został wprowadzony do obrotu na całym świecie.

 
      W 1905 roku Bilz skonstruował i uruchomił w Bilzbad duży basen zewnętrzny z lekkim napowietrzeniem wody (Licht-Luft Bad), wprowadzając kolejny zabieg leczniczy na świeżym powietrzu. Od 1905 roku zarządzanie sanatorium przejęli synowie Willy John i Max Alfred.

 
     W 1911 roku na Międzynarodowej Wystawie Higieny w Dreźnie zaprezentowana została maszyna do wytwarzania fal wodnych w basenie (Undosa-Wellenmaschine). W następnym roku została ona zainstalowana w Bilzbad.

 
     Friedrich Eduard Bilz zmarł 30 stycznia 1922 roku w swoim domu, a pochowany został na cmentarzu w Radebeul-Ost. Na nagrobku został wyryty napis „Natura była moją gwiazdą przewodnią”.

 

     Historyczny Członek Klubu "Ludzie Masażu"
     Historical Member of the "People of Massage" Club
 

 

 

 

 

Źródło:

www.leksykonmasazu.pl 2012

Źródło foto:

www.naturel.biz

O wpływie masażu na zawartość białka w moczu ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O mięsieniu oka (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O zastosówaniu mięsienia drgawkowego (Historia m ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Mięsienie przez laików (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejŚrodki poślizgowe 2

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii