WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Balsamum mentholi compositum maść - środek leczniczy wspomagających masaż

Balsamum mentholi compositum maść - środek leczniczy wspomagających masaż

 

Działanie: Preparat po wtarciu w skórę wywołuje przekrwienie, powoduje uczucie rozgrzania, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Wskazania: Bóle mięśniowe i stawowe, nerwobóle, bóle reumatyczne, zapalenia korzonków nerwowych, tzw. bóle krzyża. Bóle pourazowe, po stłuczeniach, skręceniach stawów.

Dawkowanie: Miejscowo: bolące miejsce nacierać niewielką ilością (1-3cm) wyciśniętej maści, nałożyć ciepły opatrunek. Stosować 1 do 3 razy na dobę.

Przy braku przeciwwskazań do zabiegu, masaż poprzedzający stosowanie maści przyspiesza wchłanianie substancji czynnych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub podłoże maściowe.
Nie stosować u dzieci do 12 roku życia.
Leku nie należy stosować, jeśli po lekach zawierających kwas acetylosalicylowy lub po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych występowały napady astmy, pokrzywka lub zapalenie śluzówki nosa.
Przed użyciem leku należy poinformować lekarza o wszystkich w/w przypadkach.


Specjalne ostrzeżenia i specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania: nie stosować dawek większych niż zalecane.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek należy zachować ostrożność.
Nie stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany, w okolicach oczu i na błony śluzowe.
Bezpieczny okres czasu stosowania preparatu uzależniony jest od rozległości miejsca, na które preparat jest stosowany, a tym samym wielkości jednorazowej dawki. W czasie stosowania (szczególnie na duże powierzchnie ciała) należy zwracać uwagę na występowanie objawów opisanych w pkt. Przedawkowanie i w razie ich wystąpienia przerwać leczenie. Jeśli objawy nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku zauważenia objawów skurczu oskrzeli (reakcja na salicylany) należy podjąć niezbędne środki. W razie wystąpienia wstrząsu należy wdrożyć postępowanie przeciwwstrząsowe.


Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji: Salicylan metylu nasila działanie innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasileniu ulegają również działania niepożądane równocześnie stosowanych leków przeciwzapalnych.
Ponadto salicylany mogą powodować nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych, sulfonamidów i doustnych leków hipoglikemizujących. W przypadku leków przeciwzakrzepowych interakcja ta może powodować wystąpienie krwawień.
W przypadku równoczesnego stosowania leków, które konkurują z salicylanami o mechanizmy transportu w cewkach nerkowych (probenecid), szybkość wydalania salicylanów znacznie się zmniejsza, co może być przyczyną ich kumulacji.

Działania niepożądane: Może powodować, szczególnie u osób wrażliwych, miejscowy ból, pokrzywkę, świąd, nadmierne przekrwienie skóry. Również ból głowy i przekrwienie spojówek. U pacjentów z nadwrażliwością może wystąpić napad astmy i wstrząs.
Duże dawki maści, stosowane przez dłuższy okres, mogą wywoływać łagodną formę zatrucia, tzw. salicilismus. Tego rodzaju zatrucie może wystąpić np. podczas wielokrotnego stosowania środka w czasie leczenia przewlekłych chorób gośćcowych. Objawami są nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki, pragnienie, zaburzenia słuchu, bóle głowy, uczucie zmęczenia lub pobudzenia. Objawy te ustępują po odstawieniu leku. W przypadku cięższego zatrucia konieczne jest szybkie nawodnienie chorego oraz podawanie dożylne wodorowęglanu sodowego w celu uregulowania równowagi kwasowo - zasadowej.
Ostre zatrucia salicylanami występują rzadko. Objawy toksycznego działania salicylanów występują przeważnie wówczas, gdy stężenie ich we krwi jest większe niż 30 mg/100cm3, co w przypadku stosowania w postaci maści nie ma klinicznego znaczenia.
W przypadku zastosowania preparatu na duże powierzchnie ciała lub wielokrotnego stosowania może dojść do wystąpienia lub nasilenia działań niepożądanych, które w sporadycznych wypadkach mogą prowadzić nawet do zatruć salicylanami.

Uwagi: Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przed użyciem leku należy poinformować lekarza o istniejącej lub możliwej ciąży.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu: Zastosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Skład: 1g maści zawiera: substancje czynne: salicylan metylu – 200 mg, mentol – 25 mg, substancje pomocnicze: lanolina bezwodna, wazelina żółta. W 1cm wyciśniętej maści znajduje się 40 mg salicylanu metylu i 5 mg mentolu.
 

 

 

 

 

Źródło:
www.leksykonmasazu.pl 2013
Źródło:
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2013.

 

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii