WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Ashkenazy Zygmunt

Ashkenazy Zygmunt; polski lekarz chorób kobiecych, autor książek z zakresu ćwiczeń i masażu, gorący orędownik leczenia mechanicznego i wibracyjnego.


    W latach 80. XIX wieku gruntownie zapoznał się z gimnastyką szwedzką Linga i Zandera, z leczeniem mechanicznym przy pomocy wibratora, którego twórcą był Carl Harald Liedbeck. W tym czasie poznał również masaż ginekologiczny Brandt’a.

    W 1892 roku we Lwowie ukazała się własnym nakładem jego książka pt. Leczenie ruchowe i mięsienie (Massage), w której przedstawił historię masażu, gimnastykę szwedzką poszczególnych części ciała wg Linga i Zandera, techniki masażu ręcznego i masaż mechaniczny Vibratorem Liedbecka. Opisał masaż wibracyjny  w poszczególnych jednostkach chorobowych, a także wskazania i przeciwwskazania do zabiegu.

 

    W 1897 roku we Lwowie ukazała się własnym nakładem jego książka pt. Masaż i ruchy (Kinesiterapia). Książka Podręczna. Część I. Wyrazoznawstwo. Działanie. Wskazanie. Wykonawstwo.


    Na przełomie XIX i XX wieku w okresie zimy przyjmował pacjentki w Szpitalu Powszechnym oraz w prywatnym gabinecie przy ul. Mikołaja 11 we Lwowie, a od maja do października każdego roku ordynował w Cesarsko-Królewskim Zakładzie Zdrojowym w Krynicy Zdroju.


    Zdecydowanie sprzeciwiał się stosowaniu masażu wibracyjnego intymnych części ciała kobiety w celu wyleczenia histerii czy depresji, jakże modnych zabiegów na przełomie XIX i XX wieku w Europie, mówiąc: przy masowaniu wibratorem ud kobiecych nie wolno wychodzić „poza linię środkową”, w celu „uniknięcia zbytniego drażnienia części rodnych”.
    W tamtych czasach znerwicowanym kobietom zalecano masaże ręczne, a później wibracyjne łechtaczki i pochwy,  doprowadzając do wywołania u nich "histerycznego paroksyzmu", czyli orgazmu, który przywracał kobietom dobre samopoczucie i uspokajał skołatane nerwy.


    Zalecał stosowanie masażu wibracyjnego jedynie w schorzeniach oczu, uszu, nosa, brzucha czy rąk.

     Historyczny Członek Klubu „Ludzie Masażu"
          Nr karty członkowskiej 021/KLM/P/H/2015


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:
www.leksykonmasazu.pl (2015)
Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2015

Źródło foto:
www.wbc.poznan.pl

 

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wsp ...

„Siódmy zmysł” czy masaż medyczny może wspomagać połączenia między mózgiem, a układem odpornościowym czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejWarto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii