WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u

Arden Elizabeth

Arden Elizabeth prawdziwe nazwisko Florence Nightingale Graham (ur. 31 grudnia 1878 w Woodbridge – zm. 18 października 1966 w Nowym Jorku); amerykańska bizneswoman, właścicielka firmy kosmetycznej Elizabeth Arden, autorka kosmetycznego masażu twarzy.

 

    W wieku lat 17 zaczęła pracować jako pielęgniarka, potem była urzędniczką, stenografistką i kolejno asystentką stomatologa, aby w końcu rzucić pracę i w 1908 przeprowadzić się do Nowego Jorku. Pracowała jako księgowa w firmie E.R. Squibb Company, gdzie spędzała dużo czasu w laboratorium ucząc się wszystkiego o pielęgnacji skóry. Była kasjerką, a potem modelką w firmie Eleanor Adair, zajmującą się urodą kobiecą.

 

     W 1909 weszła w spółkę z kolejną kobietą zajmującą się urodą Elizabeth Hubbard i razem otworzyły salon piękności na 5 Alei, ale współpraca szybko się zakończyła. Florence zmieniła imię na Elizabeth, a nazwisko Arden wzięła ze słynnego wiersza Tennyson’a Enoch Arden.

 

    W 1912 roku w czasopiśmie Vogue pojawiło się stwierdzenie, że niewielka ilość makijażu może poprawić wygląd kobiety, to Arden przygotowała serie różów i pudrów w różnych odcieniach, co wzmocniło jej popularność wśród już licznej klienteli.

 

    W 1914 Arden pojechała do Paryża, gdzie odwiedzała kilka salonów dziennie w celu zdobycia nowych doświadczeń i poznania najnowszych metod. Po powrocie przedstawiła firmie chemicznej krem do twarzy, który jest lekki i puszysty jak bita śmietana i nazwała go Venetian Cream Amoretta (Wenecki krem Amoretta) i rekomendowała go wraz z płynem do twarzy.

 

     W 1920 roku Arden otworzyła salon piękności w Paryżu.

 

     Lata 20 i 30 to okres ostrej rywalizacji Arden z Heleną Rubinstein i Doroty Gray, otwierania licznych salonów w USA i krajach europejskich takich jak Cannes, Rzym czy Berlin. Jej produkty były rozpoznawane na całym świecie. Sukcesy te pozwoliły jej na całkiem prawdziwe stwierdzenie, że są tylko 3 amerykańskie nazwy znane w każdym zakątku globu: maszyny do szycia Singer’a, Coca-Cola i Elizabeth Arden.

 

    W 1938 Gazeta Fortune okrzyknęła ją kobietą roku, która jako jedyny właściciel firmy Elizabeth Arden Company, zarabiała prawdopodobnie więcej pieniędzy niż jakakolwiek inna kobieta w historii USA. Jako dziewczynka była otoczona końmi, które kochała bardzo i przeniosła tę miłość do biznesu. Zaczęła zajmować się wyścigami konnymi. Konie były traktowane jak ulubieni klienci: wymyśliła, więc maść dla koni Eight Hour Cream.

 

     W 1947 roku, Elizabeth Arden miała już ponad 100 salonów w Ameryce i Europie i 300 produktów w sprzedaży na całym świecie. Jej kampanie reklamowe były znane z kreowania urody dzięki takim nagłówkom jak: Każda kobieta ma prawo być piękna. Przez 3 dekady Elizabeth mieszkała na 5 Alei w 10-pokojowym apartamencie, urządzonym prawie całkowicie przedmiotami w kolorze różowym, będącym jej wizytówką. Nigdy nie przeszła na emeryturę. W wieku 80 lat wciąż zatwierdzała reklamy, sprawdzała każdy nowy produkt i składała niezapowiedziane wizyty w salonach.

 

     Została drugą kobietą, która stała się członkiem The Distribution Hall of Fame, otrzymała również tytuł honorowy Doktora Prawa Syracuse University i została powitana we Francji przez Legię Honorową za swoje zasługi w świecie piękna. Przez całą swoją długą działalność Arden była pionierką, inspirowała nowe pomysły i przemiany, takie jak salony z pełną obsługą, produkty dla różnych rodzajów skóry, makijaż oka i makijaż odpowiedni do koloru skóry, zajęcia ćwiczeniowe z makijażu i masażu. Opracowała masaż twarzy.

 

    19 października 1966 napisano w Women’s Wear Daily w nekrologu Arden „To było długie życie, i bardzo piękne”. Elizabeth zmarła na atak serca. Pomimo, iż pozostawiła testament, przyszłość firmy nie została wyjaśniona. Przyczyną mogło być to, że zawsze chciała być jej jedyną właścicielką, przewodniczącą i prezesem. W końcu w 1971, firma została sprzedana korporacji Eli Lilly Corporation, a potem w 1989 odsprzedana firmie Unilever. W 1990 roku gazeta Life umieściła ją w specjalnym rankingu 100 najważniejszych Amerykanów XX wieku.

 

     Historyczny Członek Klubu "Ludzie Masażu"
     Historical Member of the "People of Massage" Club
 

 

 

 

 

Źródło:

Leszek Magiera. Historia masażu w zarysie. 2007

Informacja o śmierci Leszka Magiery

W związku ze śmiercią właściciela strony Leszka Magiery, nie pojawiają się na niej nowe treści czytaj więcej czytaj więcej

ZMIANA W DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK WYDAWNICTWA BIO-STY ...

Z dniem 1 października 2021 roku Oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem książek wydawnictwa BIO-STYL i REHMED na terenie Polski zostaje firma Med Store z siedzibą w Krakowie. ... czytaj więcej czytaj więcej

02 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

01 Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących ...

Fizjologia zjawisk biologicznych zachodzących pod wpływem sprężystego odkształcania tkanek czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcej



Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii