WYBIERZ LITERĘ

Leksykona masażu na Facebook'u
biorelaxlurgushabys1ReklamaKLMPol690x160Piknik Nauczycieli Masażu

2 - I Piknik - Sztum 2015 - zwiedzanie

2 - I Piknik - Sztum 2015 - zwiedzanie

Sztum – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim.
Siedziba powiatu sztumskiego.
Położone nad jeziorami: Zajezierskim i Barlewickim (dawniej jedno Jezioro Białe).
Położone przy drodze krajowej nr 55 (Kwidzyn–Malbork).

 

 

 

Zabytki Sztumu i okolic (wybrane)

 

 

Zamek w Sztumie;  zbudowany po 1331, a przebudowany w 1414, styl gotycki, budowla częściowo zachowana, z ruinami ośmiobocznej wieży w narożniku północno-wschodnim. Dawniej letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Na terenie zamku odbywają się turnieje oraz pokazy walk rycerskich.

 

 

Kościół parafialny św. Anny; zbudowany po 1466 roku, obecny kształt przyjął na przełomie lat 1900–1901. Wnętrze utrzymane jest w stylu neogotyckim z elementami barokowymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół ewangelicki – stoi w centralnej części rynku na miejscu dawnego ratusza. Wybudowany w latach 1816–1818 w stylu neoklasycystycznym. Obecnie mieści się tam Muzeum Alyem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieża ciśnień ze stacją pomp; zbudowana w 1911 roku na planie koła. Na wysokości ok. 2/3 budowla przechodzi z cylindrycznej na ośmioboczną. Umiejscowiona jest na wzniesieniu przy rozwidleniu ulic Kochanowskiego, Nowowiejskiego oraz Słowackiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cmentarz z kaplicą cmentarną; najstarszy zachowany cmentarz w mieście, powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Do 1945 pełnił funkcje cmentarza miejskiego, co upamiętniają dwie tablice pamiątkowe, poświęcone pochowanym tu katolikom oraz ewangelikom.
Cmentarz katolicki przy rozwidleniu ulic Domańskiego i Pieniężnego, powstały na początku XX wieku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamek w Malborku; zamek krzyżacki z XIII wieku,  największy zamek na świecie pod względem powierzchni, leży na prawym brzegu rzeki Nogat, zbudowany jest z cegły, a w jego formie występują liczne elementy gotyckie. Znajduje się na liście zabytków UNESCO.

 

 

 

 

 

I Piknik Nauczycieli Masażu odbył się w dniach 4-5-6 września 2015 roku w Sztumie.

 

  Organizatorem i gospodarzem był Cezary Nenczak, magister fizjoterapii, specjalista masażu leczniczego, zasłużony nauczyciel przedmiotu Masaż w Wojewódzkim Zespole Szkół Policealnych w Sztumie.

 

W piątek 4 września po południu sukcesywnie przyjeżdżali uczestnicy Pikniku, którzy byli zakwaterowani w Agroturystyce Klimbergowice w Sztumskiej Wsi.


 

 

 

O godz. 17 odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego historycznego Pikniku, po czym uczestnicy przystąpili do obiadokolacji. Zostali uraczeni przysmakami tradycyjnej kuchni pruskiej, której kontynuatorką jest właścicielka Agroturystyki Pani Brygida Choma.


 

 

 

O godz. 19 rozpoczął się grill w ogrodzie, na którym opiekane były tradycyjne przysmaki, jak kiełbasa, boczek i karczek, a to wszystko było popijane gorzołką, drinkami i piwem.
A że rozmów nie było końca, to grill zakończył się późno w nocy.

 

 


     W sobotę 5 września po wspólnym śniadaniu uczestnicy pojechali zwiedzać Zamek w Malborku, następnie wrócili do Agroturystyki gdzie została przeprowadzona Olimpiada Bierkowa.


     Po pasjonującej rozgrywce zwiedzali Zamek w Sztumie.


   O godz. 17 uczestnicy zjedli obiadokolację, aby o godz. 19 rozpocząć grilla i integracyjną Zabawę Przebierańców w strojach oryginalnych. Impreza obfitowała w tańce, gry, skecze i piosenki, m.in.: rozmowa i spowiedź z proboszczem, wróżby szeptuchy, śpiewy na głosy (Masarniczy Chór Aleksandrowa).


   W niedzielę 6 września mimo zmęczenia wszyscy spotkali się o godz. 9 na śniadaniu wspominając miniony dzień pełen atrakcji.


    Przed południem odbyły się Obrady Okrągłego Stołu, podczas których podsumowano weekendowe spotkanie i nastąpiło oficjalne zakończenie Pikniku. Ustalono, że kolejny II Piknik odbędzie się w Gnieźnie w dniach 2-3-4 września 2016 roku. Organizatorem i gospodarzem będzie Lucyna Nagórska.

 

Uczestnikami Pikniku byli nauczyciele (część z osobami towarzyszącymi) przedmiotu Masaż:

 

- Cezary Nenczak, - Paweł Piątkowski, - Bogusława Kowacka, - Borys Paculda, - Rafał Uryzaj, - Piotr Hołenko, - Marzena Zappor, - Lucyna Nagórska, - Tomasz Kuczma, - Jacek Pieczyński, - Dariusz Fielek, - Dariusz Chełminiak, - Marek Wolny, - Anna Cabak, - Wojciech Kłudkiewicz, - Piotr Żerebiec, - Agnieszka Lizik-Kwaśniewska, - Weronika Marszałek, - Bianka Lis-Jarczak, - Cezary Piórkowski, - Paweł Kaleta, - Krzysztof Szulc, - Tomasz Olbrot, - Grzegorz Sanocki

 

       Harmonogram Pikniku przygotował Cezary Nenczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło foto

- Prywatne archiwum mgra Cezarego Nenczaka

- www.wikipedia.pl

O wpływie masażu na zawartość białka w moczu ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O mięsieniu oka (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

O zastosówaniu mięsienia drgawkowego (Historia m ...

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Mięsienie przez laików (Historia masażu)

W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej czytaj więcej

Oferta BIO-STYL

Firma wydawnicza Bio- styl przedstawia ofertę książek z zakresu masażu. Wszystkie książki posiadają… recenzje. Zapraszamy do księgarni„ w całej Polsce i księgarni inter ... czytaj więcej czytaj więcej

Bio-Styl

W Leksykonie masażu została opisana firma wydawnicza Bio-Styl Leszek Magiera czytaj więcej czytaj więcejŚrodki poślizgowe 2

Warto wiedzieć

INFO REGIONALNE

Partnerzy

Bio-Relax Habys Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii